Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Malé firmy v kurze

Všetky významné investičné spoločnosti dnes hovoria o investovaní do malých a stredných podnikov. Pokúsme sa nájsť odpoveď, prečo kladú dôraz práve na tieto spoločnosti. Prudký vzostup globálneho hospodárstva, ktorý sa začal v deväťdesiatych rokoch, stratil v polovici minulého roka svoju silu. Spomalenie tempa rastu by malo pokračovať aj v tomto roku. Obávaný pád do hlbokej recesie však podľa mnohých odborníkov nehrozí. História nás už poučila, že po období poklesu prichádza vzostupná fáza, pričom z novej konjunktúry vždy najviac profitujú práve malé firmy. Zníženie úrokových sadzieb začiatkom januára prinieslo svoje ovocie v okamžitom 15-percentnom náraste cien akcií malých firiem. Mohutný, približne 70-percentný vzostup v priebehu niekoľkých dní zaznamenali spoločnosti XO Communications a Winstar Communications.

Investovanie do cenných papierov malých a stredných firiem v porovnaní s ich „veľkými bratmi“ prináša sľubnejší priaznivý výsledok. Medzi horúce typy tohto roka sa zaraďuje napríklad spoločnosť Basin Exploration, zaoberajúca sa skúmaním nálezísk ropy a zemného plynu. Od začiatku minulého roka cena jednej jej akcie rovnomerne stúpala. Od februára, keď dosahovala približne 9 USD, vyletela vyššie o 280 % a na koni decembra dosahovala úroveň 26 USD. Ďalším dobrým investičným typom sú odevné firmy Christopher&Banks a Chico's FAS, ktoré sa svojou výrobou zameriavajú na oblečenie s väčším konfekčným číslom. Na konci minulého roka, keď väčšina textilných firiem trpela následkami ochladenia ekonomiky, dosahovali obe spoločnosti dvojciferný nárast ziskovosti. Kurz cenných papierov oboch firiem sa vďaka výborným hospodárskym výsledkom v predchádzajúcom roku zvýšil na trojnásobok. Aj v tomto roku očakávajú 20- až 30-percentný nárast obratu.

(do)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.