Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podstata, cieľ a účel závierky

Základné charakteristiky účtovnej závierky

Všeobecné povedomie o cieľoch, obsahu a metóde finančného účtovníctva je na pomerne nízkej úrovni. Väčšina podnikateľov a manažérov stále pozerá na účtovníctvo ako na nástroj výpočtu daňovej povinnosti. Veľmi pomaly sa do vedomia dostáva koncepčný rámec pre koho, prečo a v akej podobe sa informácie finančného účtovníctva poskytujú. Stručne uvádzame základné charakteristiky účtovnej závierky.

- Podstata účtovnej závierky je zistiť k stanovenému dňu, aký je stav majetku, dlhov a kapitálu účtovnej jednotky ocenenom v peňažných jednotkách, v predpísanej štruktúre vyjadriť hospodársky výsledok a za účtovné obdobie k dátumu závierky prezentovať tok peňažných prostriedkov.

- Cieľ účtovnej závierky je zostaviť údaje do takej štruktúry, objemu a charakteru informácií, ktoré umožnia používateľom závierky získať prehľad o majetku, dlhoch, hospodárskom výsledku a finančnej situácii účtovnej jednotky. Z takto zostavených informácií je najdôležitejšia informácia o predpoklade ďalšieho trvania podniku.

- Účel účtovnej závierky je vykonať kontrolu priebežného evidovania transakcií (bežného účtovníctva), ku ktorým v priebehu účtovného obdobia dochádzalo, skompletizovať jednotlivé operácie súvisiace s konkrétnym účtovným prípadom, aby bolo preukázané, že sú v účtovníctve zaevidované všetky účtovné prípady (úplnosť účtovníctva), že zvolené postupy zodpovedajú charakteru účtovného prípadu, ale aj platnej účtovnej legislatíve (správnosť účtovníctva) a že sú jednotlivé operácie doložené účtovnými dokladmi a zostatky účtov inventarizované (preukaznosť

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.