Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dobrý pocit z Dobrých jabĺk

„An apple a day, keeps the doctor away.“ Na každý deň jablko a lekár nemusí chodiť, tvrdí anglické ľudové príslovie. Pravdaže, túto múdrosť o zdraví obsiahnutom v jablkách nepoznajú len Angličania, je známa na celom svete. Jablko sprevádza ľudí celou ich históriou, veď ho spopularizovala už biblická Eva. A hoci najnovšie výskumy tvrdia, že v období rajskej záhrady jablko ako druh ovocia ešte neexistovalo a vyvinulo sa až neskôr, nič mu neuberá na sláve najpopulárnejšieho ovocia. Lebo s jablkami sa stretávame v rozprávkach o Snehulienke, vo folklóre, vďaka Williamovi Tellovi a jeho streľbe z kuše v historických legendách a zásluhou Isaaca Newtona jablko nepadajúce ďaleko od stromu vošlo do dejín vedeckých pokusov. No a zásluhou šikovných pestovateľov sa jablká dostávajú na náš stôl a ako sme spomenuli už v úvode, odháňajú od nás lekárov. Nie nadarmo si spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., propagujúca Dobré jablká za hlavné motto svojho podnikania zvolila vetu Kúsok vášho zdravia.

Medzi šikovných pestovateľov jabĺk a ovocia na Slovensku patrí Ing. Jozef Vozár. V roku 1994 ukončil vysokoškolské štúdium, odbor záhradnícky na VŠP v Nitre a po absolvovaní niekoľkých viacmesačných stáží vo vyspelých ovocinárskych firmách v Belgicku, Rakúsku a Nemecku sa rozhodol zúročiť svoje vedomosti a uplatniť získané poznatky zo zahraničia v domácich podmienkach. V tom istom roku v katastri obce Dunajská Lužná rozbieha podnikanie v oblasti ovocinárskej výroby. Vzniká firma rodinného typu Danubius Fruct, s. r. o. Dnes má firma, ktorá patrí k najmodernejším ovocinárskym podnikom na Slovensku, dvoch spoločníkov, keď 50 % vlastní zakladateľ spoločnosti a 50 % patrí firme N.V. Fruithandel Wouters z Belgicka, ktorá sa zaoberá pestovaním a obchodom s ovocím. V roku 1999 vznikla dcérska spoločnosť Boni Fructi, ktorá sa zaoberá marketingom a zastrešuje predaj ovocia dopestovaného vo vlastných sadoch.

Za sedem rokov sa firma z pôvodných prenajatých 17 ha ovocných sadov rozrástla na dnešných 60 ha sadov v katastri obcí Dunajská Lužná a Miloslavov, ktoré sú sčasti na pôde obecnej (prenajatej od Slovenského pôdneho fondu) a sčasti na pôde súkromnej. Dominujúcou zložkou je pestovanie jabĺk (jablone sú vysadené na 43 ha), čerešne na vysadenej ploche 10 ha zaberajú druhé miesto a hrušky firma pestuje na ploce 7 ha. Spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., plánuje do budúcnosti získať ďalších 20 až 30 hektárov pôdy v blízkom okolí pre rozšírenie svojej ovocinárskej produkcie a zabezpečenie väčšej sebestačnosti. Úroda z obrábaných sadov sa totiž veľmi rýchlo rozpredá, už pred koncom roka, a firma tak musí dovážať a predávať ovocie zo zahraničia. Z Belgicka, ČR, Rakúska, Holandska, zo Španielska a z Talianska dováža nielen jablká a hrušky, ale aj južné ovocie a zeleninu (pór, ružičkový kel, mrkvu atď.), ktoré - takisto ako vlastnú produkciu - poskytuje maloodberateľom a veľkoodberateľom na celom Slovensku.

V roku 2000 firma Danubius Fruct, s. r. o., začala spolupracovať aj s obchodnými sieťami na Slovensku a dodáva ovocie do známych super- a hypermarketov (Carrefour, DelVita, Jednota a iné) ďalej do veľkoskladov, jednotlivým obchodníkom a priamym predajcom a, pravdaže, bežným konzumentom. Umožnilo to aj dobudovanie v novembri 2001 nového moderného skladu s riadenou atmosférou s kapacitou do 1000 ton. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj Jef de Coster, jeden z najuznávanejších ovocinárskych expertov v Európskej únii. Investície do rekonštrukcie a dobudovania firmy sa okrem tohto skladu prejavili aj v novej manipulačnej hale s triediacou linkou, v rozšírení expedičných priestorov, modernizácii kancelárií a otvorení veľmi útulnej malopredajne ovocia a zeleniny priamo v sídle firmy. A ak sa splnia plány predstaviteľov firmy, triediaca linka sa zväčší a rozšíri a splnoautomatizuje tak, aby vedela spracovať až do 50 ton ovocia denne.

Firma je hrdá na skutočnosť, že vo výžive a v ochrane uplatňuje technológiu integrovanej ochrany, čo na Slovensku, bohužiaľ, ešte stále nie je celkom docenené. Táto technológia zachováva rovnováhu medzi škodcami a užitočnými organizmami, prispieva k ochrane životného prostredia. Chráni prírodu tak, že využíva prirodzené metódy pestovania, ktoré uplatňuje už pri výbere stanoviska, odrôd a podpníkov, ale aj pri spracovaní a ošetrení pôdy. Uplatňovanie zásad integrovanej ochrany je dôležité najmä pri výžive a ochrane stromov, ale aj pri zbere, triedení, skladovaní či balení ovocia a, pravdaže, pri starostlivosti o plody.

Všetky ovocné stromy sú vysadené v tvare štíhleho vretena, čo zaručuje bezproblémové pestovanie jabloní a prospieva aj hruškám a čerešniam. Z jabloní sa tu pestujú najmä zimné odrody Jonagold, Golden Delicius, Braeburn, Idared, z jesenných odrôd je to Šampión, Gala a na doplnenie sortimentu a pre vysoký dopyt (blízkosť Bratislavy) sa pestujú aj niektoré letné odrody. Z hrušiek je najviac zastúpená odroda Konferencia, ďalej je to odrody Durondeau a Alexadrin. K najviac pestovaným odrodám čerešní patria neskoré tmavé chrupky vhodné na konzervovanie a priamy konzum ako Kordia, Hedelfingenská a Van.

Ak Newton použil jablko ako dôkaz príťažlivosti Zeme, spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., môže tiež na príklade jabĺk dokázať príťažlivosť k podnikaniu. K podnikaniu, ktoré je založené na odborných vedomostiach, skúsenosti, ochrane prírody a ústretovosti voči zákazníkom.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.