Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Všetci tvrdia, že to nebol iba premárnený čas

Zamestnávatelia predstavili svoju hospodársku koncepciu

Hospodárska a priemyselná politika SR - to je ten dokument, ktorý predložili predstavitelia AZZZ nielen predstaviteľom štátu, ale chcú ho poskytnúť aj na verejnú diskusiu a konfrontovať ho tak so zámermi a s dosiahnutými výsledkami ekonomickej politiky kabinetu. Aj preto iniciovali včerajšie stretnutie s najvyššími ústavnými činiteľmi SR v Žiari nad Hronom, aby posúdili, do akej miery vláda akceptuje rozumné návrhy zamestnávateľskej sféry. Slovenskí zamestnávatelia v poslednom čase viackrát deklarovali, že chcú dať impulz na rozpracovanie dlhodobej hospodárskej politiky, ktorá by prekračovala rámec viacerých volebných období. Ako aj včera zdôraznili, ide najmä o to, aby sa s ňou stotožnili nielen zamestnávateľské a podnikateľské kruhy z obchodných komôr, ale preklenuli sa aj rozdiely v chápaní rozvojových impulzov medzi politikmi.

Stretnutie sa uskutočnilo v rámci valného zhromaždenia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR), na ktorom sformulovali niekoľko základných návrhov na účinnejšie presadenie hospodárskej politiky krajiny. Medzi iným zdôraznili význam rozvoja infraštruktúry a potrebu postupného znižovania daňového a odvodového zaťaženia. Podľa prezidenta AZZZ Michala Ľacha je dôležitou otázkou vymožiteľnosť práva, ako aj zintenzívnenie podpory a zrýchlenie rozvoja malého a stredného podnikania, tvorcu nových pracovných príležitostí. Kriticky sa vyjadrili aj k súčasnému stavu školstva. Vzdelanie považujú zamestnávatelia za základné kritérium rozvoja spoločnosti. Hoci viaceré odporúčania vyslovili už viackrát na rôznych fórach, stále sa nič nezmenilo. Aj preto včera naliehavo žiadali rovnaké podmienky v podpore rozvoja investícií, a to nielen v oblasti priemyselnej infraštruktúry, ale aj v iných sférach národného hospodárstva vrátane vedy a výskumu, ktoré sa svojím spôsobom neriadia ako priority.

Dialóg sociálnych partnerov považujú zamestnávatelia za predpoklad politickej stability a ďalšieho fungovania spoločnosti. Vo vyhlásení, ktoré tlmočili najvyšším ústavným činiteľom, sa ďalej hovorí o potrebe výrazného zníženia administratívneho zaťaženia a skvalitnenia štátnej správy a požadujú zásadné uzavretie jej reštrukturalizácie, postavenia vyšších územných celkov a samosprávy. Predstavitelia AZZZ apelujú, aby materiál, ktorý na včerajšie rokovanie predložili, bol vnímaný ako konštruktívny námet pre vládu ako ďalej postupovať v hospodárskej politike.

Prezident R. Schuster stretnutie s AZZZ SR a SOPK označil za účelné a myslí si, že predložený materiál je dobrým základom pre riešenie najnaliehavejších problémov v koncepcii rozvoja, ako je nezamestnanosť, rozšírenie výroby a investícií. Aj šéf parlamentu J. Migaš považuje stretnutie za správne načasované a ocenil snahu zamestnávateľov vytvárať nové zdroje pracovných príležitostí. Podporil myšlienku vytvorenia vízie rozvoja hospodárstva a zdôraznil, že v tej súvislosti je potrebná i širšia odborná a spoločenská diskusia. Premiéra M. Dzurindu diskusia o hospodárskom smerovaní Slovenska veľmi povzbudila. Podľa neho niet u nás dôvodov na skepsu, ale na vytrvalé pokračovanie v nastúpenom kurze so zlepšovaním predovšetkým podnikateľského prostredia, kde smerovali i konštruktívne príspevky účastníkov valného zhromaždenia. Zamestnávateľmi predložený dokument bol už predmetom rokovania Hospodárskej rady vlády SR 19. marca, pričom ho odporučili využiť ako námet pri príprave koncepčných a legislatívnych zámerov. Na nej zároveň odporučili venovať pozornosť problémom spojených s aplikáciou zákona o konkurze a vyrovnaní v praxi. Na Hospodárskej rade bol podľa premiéra prijatý konkrétny záver, že hneď po Veľkej noci 19. apríla sa uskutoční odborný seminár, ktorý sa bude venovať problematike zákonov, ktoré sa týkajú konkurzov a vyrovnania, s cieľom, aby tieto procesy boli razantnejšie, koncepčnejšie i transparentnejšie a dávali nádej na obnovu toho, čo je obnoviť potrebné. Slovenská ekonomika sa podľa premiéra zotavila a je potrebné pokračovať v nastúpenej ceste.

Včerajšie stretnutie teda napokon vyznelo až priveľmi optimisticky, a tak „odpočet“ sľúbeného potvrdia nasledujúce týždne . Aj prezident AZZZ SR Michal Ľach verí, že závery, ktoré prijali, by mali pomôcť rýchlejšiemu napredovaniu slovenskej ekonomiky. Navrhované priority je podľa neho nevyhnutné zakomponovať aj do štátneho rozpočtu na rok 2002. V tejto súvislosti ocenil materiál, ktorý spracovalo Ministerstvo financií SR ako návrh metodiky tvorby prípravy štátneho rozpočtu na rok 2002. Podľa neho je to „po prvý raz v histórii“, keď je možnosť už od marca venovať sa najzásadnejšiemu nástroju riadenia národného hospodárstva, štátnemu rozpočtu, kde chceme ako zamestnávatelia tiež svoje požiadavky a námety.

Peter Farárik

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.