Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001

Po stagnácii „nový dych“

Úspešný a výhodný nemecko-ruský Petrohradský dialóg

„V oblasti hospodárstva sme dosiahli pokrok, a to dosť významný,“ povedal včera nemecký kancelár Gerhard Schröder na záver svojich dvojdňových medzivládnych konzultácií v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zároveň s rokovaniami oboch lídrov prebiehal aj tzv. Petrohradský dialóg, na ktorom sa zúčastnilo asi 130 zástupcov z rezortov hospodárstva, politiky, kultúry a vedy z oboch strán. Bol to podľa všetkého šikovný ťah. Nemecko si potrebuje upevniť a rozšíriť podnikateľské záujmy v tejto obrovskej krajine, kým Moskva môže len uvítať dobrého politického a ekonomického spojenca so Západu. Potvrdil to sám Schröder, keď ponúkol pomoc Moskve pri jej integrácii do Európy, pretože podľa neho budúcnosť nového Ruska leží v Európe so spoločnými hodnotami, právami a hospodárstvom. Sú to slová hodné prejavu úcty hostiteľovi, avšak v závetrí tejto slušnosti a otvoreného kamarátstva sa určite skrývajú aj hlbšie záujmy. Nemecko by napríklad privítalo ruskú podporu pri žiadosti o získanie kresla stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN a Moskva pod Putinovou taktovkou oprašujúca veľmocenskú dôstojnosť Ruska potrebuje podporu v súčasnosti hospodárskej jednotky Európy.

Nemci však môžu byť spokojní aj s tým, o čom sa otvorene hovorilo. Veď v Petrohrade sa im podarilo dotiahnuť do konca dva veľké projekty firiem Continental a Philips a ďalšie projekty budú nasledovať. Vyhovuje to aj Rusku, lebo ako včera povedal ruský prezident, hospodárske vzťahy obidvoch krajín sa uberajú správnym smerom. Putin zároveň vyzval na ďalšie nemecké investície. Tie môžu prichádzať o to ľahšie, že Putin so Schröderom sa včera uistili, že Rusko splatilo skoro všetky dlhy voči Nemecku (nedoriešená zostáva otázka dlhov vo výške 6,4 miliardy rubľov, ktoré má Rusko z obchodovania s NDR).

Občiansku dimenziu bilaterálnych petrohradských rozhovorov dali prejavy členov nemeckej delegácie o potrebe zachovania slobody slova a nezávislosti médií, ktoré musia kontrolovať moc, až Putin v pondelok osobne prisľúbil, že štát sa nebude pokúšať prevziať kontrolu nad najnezávislejšou televíznou stanicou v Rusku NTV. Zhodnosť argumentov zavládla v otázke kjótskeho protokolu o ochrane ovzdušia, amerického obranného systému NMD, ruská strana prejavila vôľu s dohodou o vrátení umeleckých predmetov, ktoré v Nemecku ukoristila Červená armáda a ministri zahraničných vecí Joschka Fischer a Igor Ivanov s dohodou o mierovom využívaní vesmíru. Výsledky tematicky naozaj rôznorodých rokovaní dovolili Putinovi, aby včera skonštatoval, že nemecko-ruské vzťahy nabrali po rokoch stagnácie „nový dych“. Ako uviedol, Petrohradský dialóg by sa mal stať „burzou nápadov“, aby sa tak partnerstvo mohlo naplniť intelektuálne. Prediskutovať by sa mali všeobecné európske otázky, pričom by mal byť vytvorený aj priestor na kritiku, aby sa z nej mohli vlády poučiť.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.