Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prvá skupina najväčšia

Európska únia by v prvom kole rozširovania mala prijať čo najväčší počet kandidátskych krajín zo strednej a z východnej Európy vrátane Slovenskej republiky, čo bude výhodné nielen pre uchádzačov, ale aj pre samotnú úniu. Podľa ratingovej agentúry Fitch IBCA by v prípade postupného prijímania krajín s veľkým časovým rozdielom mohlo dôjsť k strate podpory širokej verejnosti. Obe strany (EÚ i kandidátske krajiny) súhlasia s názorom, že „výhody existencie čo najväčšej prvej skupiny sú relatívne veľké. Napríklad ak ČR vstúpi do EÚ pred Slovenskou republikou, nastali by problémy s colnou úniou medzi oboma krajinami, ktoré by sa museli riadiť odlišnými pravidlami v oblasti obchodu“, uvádza agentúra v analýze Vplyv integrácie na rating kandidátskych krajín (EU Accession and Sovereign Credit Ratings).

Podľa agentúry je možné, že prvá vlna rozširovania nastane už v roku 2004. Skorý vstup do únie bude podstatný aj pre investorov a pre potenciálny prílev zahraničných investícií. Kandidáti, ktorí budú podľa investorov bližšie k vstupu, získajú viac exportne orientovaných priamych zahraničných investícií (PZI). PZI zamerané na domáce trhy sa tiež zvýšia, keďže investori získajú väčšiu istotu stabilného podnikateľského prostredia a regulačných podmienok. Podobne je to v prípade portfóliových investícií a trhy už majú tendenciu byť naklonené kandidátskym krajinám, ktoré sú v prvom rade čakateľov.

Zlepšenie hospodárskeho stavu krajín strednej a východnej Európy pri vstupe do EÚ by malo prispieť aj k zvýšeniu ratingov týchto krajín. Nové členské krajiny budú môcť podľa Fitch profitovať najmä z voľného pohybu tovarov a služieb, migrácie pracovnej sily a zo schopnosti pritiahnuť veľký objem PZI i po sprivatizovaní kľúčových podnikov. To by malo vyústiť do zlepšenia stavu platobnej bilancie, zlepšenia dlhodobého rastového výhľadu, podporiť ďalšiu reštrukturalizáciu podnikov, zvýšiť transfer na technológie a v konečnom dôsledku viesť k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov.

(TASR)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.