Hospodársky denník
USD48,829 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,45 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  12.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prečo je L. Krajňák predsedom dozornej rady?

Má predsa pamäť, má vlastné názory a nevníma len to svoje

Keďže je povestný citom pre dobrý obchod a je predsedom dozornej rady SPP, inak najlukratívnej. . .

Svet na obchodných reťazcoch

Združenia výrobcov umožňujú lepšie podmienky dodávok

Vládni ekonómovia odmietajú odporučiť prijatie zákona o obchodných reťazcoch, ktorý by stanovil pevnejšie mantin. . .

Prvý človek vo vesmíre

Pred štyridsiatimi rokmi 12. apríla 1961 sa uskutočnil let prvého človeka do kozmu. Trval 108 minút, počas ktorého ruský kozmonaut Jurij Gagarin na palube Vostoku obletel ze. . .

Export narastá

Rozmach nemeckého exportného hospodárstva sa nespomalil ani začiatkom roku 2001. Vo februári Nemecko vyviezlo tovar v hodnote 101,5 mld. DEM, čo je medziročný nárast o 11,8 %. Počas . . .

Nad 10 %

Miera maďarskej inflácie vyjadrená prírastkom indexu spotrebiteľských cien dosiahla v marci 10,5 % a mierne sa zvýšila v porovnaní s februárom, keď medziročný rast cien bol 10,4 %. V marci. . .

Zo štátnych podnikov akciovky

Teplárne majú prejsť do spoluvlastníctva obcí od 1. júla

„Privatizačný projekt, ktorý obsahuje aj rozdelenie aktív a pasív Stredoslovenských energetických závodov (S. . .

Jasne menej

Svetová banka drasticky znížila prognózy hospodárskeho rastu svetového hospodárstva na tento rok. Na konci roka však očakáva zotavenie a v budúcom roku predpokladá robustnejší rast. Pro. . .

Sadzby zostali

Veľké prekvapenie a najmä rozčarovanie prinieslo rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) ponechať kľúčové úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Finančné trhy a ekonómi očakávali,. . .

Vedú plasty a výrobky z gumy

Menej chemických výrobkov a vláken

Priemyselná produkcia na Slovensku sa vo februári v porovnaní s februárom 2000 zvýšila o 5,5 %. Vývoj ovplyvnil hlavne rast produkc. . .

Mária na dobrú partiu čaká

Sľuby len sľubmi a baňu pomaly zatápa voda

Otázka exploatácie Bane Mária v Rožňave, kde sa v podzemí nachádzajú ložiská železnej rudy, striebra, zlata, ortuti a ďalš. . .

Vyčistia Dunaj

Voľnú plavbu lodí na juhoslovanskom úseku Dunaja chcú obnoviť do konca tohto roka. K tomuto záveru dospela Dunajská komisia na svojom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo v Budapešti. . . .

Končí sa zmier?

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR už negarantuje sociálny zmier. Taký je záver včerajšieho rokovania Rady predsedov KOZ. Odborári odmietajú uvažovať o generálnej dohode, o. . .

Prezident SR

Slovenskú televíziu navštívil včera prezident SR R. Schuster, aby sa informoval o aktuálnej situácii. Pripomenul, že by sa pri prijímaní zákonov o STV a SRo mala ochrániť kontinuita . . .

Pokles hladín

Hladina Hrona v Kameníne sa zdvihla o 45 centimetrov a dosiahla 210 cm. Na tomto úseku rieky však I. stupeň vyhlasujú, až keď hladina dosiahne 330 centimetrov. Druhý stupeň povodňov. . .

Musia sa poistiť

Novinkou právnej normy o podnikaní cestovných kancelárií v SR je nariadenie, aby pre prípad úpadku alebo krátkodobej platobnej neschopnosti boli povinne vybavené zmluvným poisten. . .

Predaj akcií VÚB

Protimonopolný úrad SR včera odsúhlasil predaj 25 % akcií Všeobecnej úverovej banky, Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) a Medzinárodnej finančnej korporácii (IFC). Predaj. . .

Firmy študentov

Baťa Junior Achievement Slovensko (BJA SR) ponúka od 19. apríla do 3. mája študentom 112 stredných škôl v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach, ktorí absolvujú voliteľný predmet ap. . .

Nový lykožrút

Užívatelia lesov v severných okresoch Slovenska musia do 15. apríla uskutočniť opatrenia na zvládnutie mimoriadnej situácie nebezpečného ohrozenia smrekových lesov novým škodcom ly. . .

Výcvik pilotov

Financie získané z výcviku pilotov iných krajín na Slovensku sú príjmovou zložkou rezortného a štátneho rozpočtu a vzdušné sily Armády SR ich nemôžu použiť na zlepšenie vlastnej si. . .

Nestihli vsiaknuť do pôdy

Odstránili uniknuté ropné látky z cisterny

Pravdepodobne vodič zatiaľ neznámeho cisternového vozidla vypustil obsah cisterny v blízkosti areálu bratislavského Slovnaf. . .

Realita a právne normy

Sleduje ozdravenie podnikov a družstiev

Právne, ekonomické a daňové informácie sú základným pilierom pre prácu likvidátora obchodných spoločností ako aj pre správcov konk. . .

Výška hrubej mzdy a odmeny

Úrazové poistenie zaplatiť do 15. apríla

Pripomíname zamestnávateľom povinnosť, ktorá pre nich vyplýva z § 205d Zákonníka práce a vyhlášky č. 280/1993 Z. z., ktorou . . .

Už o tretinu...

Postreh Jána Reháka

V ôsmom roku po rozdelení federácie bola reálna hodnota priemernej mesačnej hrubej mzdy českého zamestnanca o 32,22 percenta vyššia ako priemerný plat na Sl. . .

Stavba roka

Šesťdesiat metrov vysokú chladiacu vežu č. 1 v Divíznom závode Studená valcovňa spoločnosti U.S. Steel Košice vyhlásili za Stavbu roka 2001 v oblasti sanácie betónových konštrukcií Z. . .

Ekonomika v regiónoch živorí

Daňové zaťaženie utlmuje snahy podnikateľov po zisku

Na neúnosnosť situácie a ťaživé ekonomické problémy podnikateľov mienia upozorniť podnikatelia, združení pod Re. . .

Nie iba relax

História záhradkárstva na Slovensku siaha do 16. storočia. Už vtedy učenec a kňaz Ján Lipay charakterizoval dobrého záhradkára ako človeka, ktorý má množstvo vedomostí, veľké nadani. . .

Obeťou deti

Podľa údajov Policajného zboru SR v 90 % prípadov domáceho násilia sú obeťami deti a ženy. Tieto problémy sú ťažko riešiteľné, zložito sa dokazujú, situáciu navyše komplikujú aj nedos. . .

Nadobro uletia?

Postreh Vladimíra Turanského

„Ako záhradkára a včelára ma mrzí pokles záujmu o včelárenie, spôsobený nepochybne aj neprajným ekonomickým prostredím,“ povedal minister pôdohospo. . .

Len ilúzia stability

Komentuje Ján Rehák

Viacerí analytici sa neraz pokúsili rozobrať jav, ktorý môžeme nazvať aj slovenským stresom z kapitalizmu. Ťažko preukázateľné podvody boli umožnené už . . .

Keď praská liekový reťazec

Komentuje Ľudmila Koníková

Sú oblasti, v ktorých našim podnikateľom skutočne niet čo závidieť. Takí lekárnici často napríklad ručia celým svojím majetkom, dlhy za li. . .

Perspektívny železničný uzol

Čierna nad Tisou i Dobrá majú zelenú

Na nedávnom výjazdnom rokovaní Správnej rady ŽSR v Čiernej nad Tisou prijali rozhodnutie, že tamojšie Obchodno-prekládkové cent. . .

Podmienkou úspechu je oddlženie

Všetko stojí a padá na tom, či štát splní svoje finančné prísľuby voči ŽSR

Hospodárske výsledky Železníc SR za uplynulý rok sú už známe. Potvrdili snahu celého. . .

Semafor

Jedným z najbezpečnejších dopravných systémov je určite železnica. Ponúka nielen rozumnú cenu, solídnu rýchlosť, pohodlnosť, ale aj vysokú bezpečnosť. Dokazujú to konečne mnohé štúdie. Napr. . .

Začať mali od seba

Proti Železničnej spoločnosti

Odborové združenie železničiarov ostro kritizuje schválenie zákona o Železničnej spoločnosti (ŽS), a. s., a s ním súvisiacich zákonov vládou a . . .

Festival Film a video

História železníc na celuloide

V uplynulých dňoch rozoslali pozvánky do krajín celej Európy na 19. ročník súťaže amatérskych videofilmov železničiarov - Film a video, ktor. . .

Ste dobrí majitelia svojho tela? Otestujte sa...

Aj keď väčšina z nás používa pri svojej práci prevažne iba hlavu, zostáva nám ešte pekná fúra kostí a svalov, ktoré tiež patria k našej osobe, a o kt. . .

Siesta má svoje výhody

Možno to vyzerá ako nočná mora ekonomického plánovača či ďalší príklad typickej južanskej ľahostajnosti: ľudia spia na posteliach či pohovkách, v autobusoch i na lavič. . .

Obed - výhodná investícia?!

Pracovné obedy a večere sa stali už takou bežnou samozrejmosťou, že si už ani nekladieme otázku, či sú prospešné alebo nie. Ide iba o rituál alebo iba o spoločenskú . . .

Drobničky

Unikátnu výstavu historicky a umelecky cenných almanachov pod názvom Paríž a Parížania v časoch kráľa Slnko si môžete pozrieť v Mestskom múzeu (MM) v Bratislave. Sú to bohato ilustro. . .

Ženy verzus muži

Vedci deklarujú: Ženy sú psychicky odolnejšie. Majú lepšiu intuíciu, sú prispôsobivejšie a lepšie odolávajú chorobám. Postupne dobývajú miesta kedysi vyhradené mužom

Muži možn. . .

Anjel spieva, publikum šalie...

Preslávila ju televízna novela Divoký anjel, ktorá sa vysielala v 23 krajinách sveta a pred niekoľkými dňami začala svoju „púť“ aj na Slovensku. Na popularite tel. . .

Sám sebe lekárom

Čoraz viac je tých, ktorí sú odhodlaní riešiť svoje zdravotné problémy po svojom. Nielen preto, že mnohé lieky sú pridrahé aj pre solventnejších, ale aj preto, že alternatívna . . .

Hitparáda rádia Interhit

od 9.4. do 15.4. 2001

www.radiointerhit.cz

 

 

[IMAGE]

1 Gigi D´Agostino & DJ Albertino-Super(1,2,3,4)

2 Eminem feat.Dido-Stan

3 Graig David-Walking Away

Výnimočná prezentácia

Ojedinelú možnosť vidieť najucelenejšiu kolekciu diel svetoznámeho maliara Františka Kupku a sochára Otta Gutfreunda ponúka výstava zostavená zo súkromnej zbierky Jána a Me. . .

Ceny Radoka Slovákom?

Rekordný počet slovenských umelcov figuruje v tohtoročných nomináciách na Ceny Alfreda Radoka za pôvodnú dramatickú a inscenačnú tvorbu, ktoré udelia 20. apríla v praž. . .

Združenie knižníc

Združenie trnavských knižníc, ktoré vzniklo v marci t. r. má za cieľ vybudovať spoločnú informačnú základňu regiónu prostredníctvom virtuálneho katalógu knižníc a spolupracovať . . .

Publikácie o J. Kádárovi

Dve nové publikácie o niekdajšom prvom mužovi Maďarskej ľudovej republiky sa nedávno objavili na knižnom trhu v Maďarsku.

Vydavateľstvo Osiris a Archív hlavného me. . .

Nesprávne vyplnené priznanie

Ako postupujeme pri oprave daňového priznania

Ako fyzická osoba som na príslušné zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie na daň z nehnuteľností. Pri dani z pozemk. . .

Výkon verejnej dopravy

Sadzby dane stavieb, ak sa v nich podniká

Pri zdaňovaní stavieb, ktoré slúžia na zabezpečenie výkonu verejnej dopravy a v ktorých sa vykonáva podnikateľská alebo iná zár. . .

Neskolaudovaná stavba

Stavebné povolenie a daň z nehnuteľností

Postavil som stavbu rodinného domu, avšak bez vydania stavebného povolenia. Dosiaľ nie je stavba ani skolaudovaná napriek tomu, že. . .

Spôsob úhrady nedoplatku

Konkurz a nezaplatená daň z nehnuteľností

Sme správcom dane z nehnuteľností a voči právnickej osobe „A“ (štátny podnik), ktorá je v likvidácii evidujeme značnú sum. . .

Neskoro vyrubená daň

Riadny alebo dodatočný platobný výmer

Daň z nehnuteľností nebola za roky 1998 a 1999 daňovníkovi vyrubená. Správca dane daň za uvedené obdobie vyrubil až v roku 2000. Mal . . .

Piatok 13. apríla

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Priatelia VI. Seriál USA

*20.00*Milionár. Vedomosti premenené na peniaze

*20.. . .

Twist - sobota

 6:30  Prehľad tlače

 7:30  Rozprávka

       Pinocchio 2. časť

 8:00  Twistík

       téma: Naši k vašim

 9:30  Twist mix

10:00  Milánium

       Milan Markovič. . .

Twist - piatok

 6:00  Twist s Gregorom Marešom

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Spravodajský súhrn

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka

10:00  Twist s Vladom Voštinárom

1. . .

Twist - štvrtok

 6.00  Twist so Zuzanou Čižinskou

 6.30  Prehľad tlače

 7.00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Sámelovou

 7.15  Šport

 7.33  Trendy v ekonomike

 9.30  Čierna sk. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Estera

v piatok Aleš, Veľký piatok

v sobotu Justína

v nedeľu Fedor, Veľkonočná nedeľa

v pondelok Dana, Danica, Veľkonočný pondelok

V Českej republike

dn. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 4. 2001: Bratislava 99,56,. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Ľudové nástroje a ich výrobcovia

10.00 Minižurnál

10.30 Hľadač súv. . .

Pondelok 16. apríla

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Priatelia VII. Seriál USA

*20.00*Smiechoty

*20.40*Kto obvinil králika Roger. . .

Nedeľa 15. apríla

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Chuťovky

*20.00*Zázračný úľ. Miliónová hra s Tiposom

*20.40*Providence II. Se. . .

Sobota 14. apríla

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Debakel. Stavte na víťaza!

*20.00*Traja mušketieri. Rak.-brit.-amer. film

*22. . .

. . .

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami slabý občasný dážď, vo vysokých, na severozápade postupne už od stredných horských polôh sneženie. Popoludní od západu čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na severozápade 5 až 8, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, cez deň na juhozápade a na východe 8 až 12, v nárazoch okolo 15 m/s. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, v horských oblastiach snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách okolo -3, najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 4 stupne. V sobotu bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky, aj v nížinách väčšinou snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.38 hod.

Amsterdamoblačno12
Atényzamračené18
Belehraddážď13
Berlíndážď7
Bratislavaoblačno11
Bruseldážď10
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno16
Frankfurtdážď10
Helsinkidážď6
Istanbulpolooblačno17
Kodaňprehánky7
Lisabonjasno23
Londýndážď11
Madridjasno23
Milánopolojasno17
Moskvadážď14
Oslojasno5
Parížpolojasno14
Prahajasno7
Rímprehánky15
Sofiaprehánky9
Štokholmdážď6
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebdážď13
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.