Hospodársky denník
USD48,829 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,45 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  12.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ruské pozície (III.)

Boj s tieňovou ekonomikou, byrokraciou či colná a daňová reforma, to sú oblasti, ktoré sa stali stredobodom pozornosti ruského prezidenta V. Putina v uplynulom roku. V minulých dňoch sme uverejnili prvé dve časti jeho vystúpenia pred poslancami Federálneho zhromaždenia RF o stave únie, ktorú predniesol 3. apríla tohto roka. Dnes uverejňujeme tretiu časť z prejavu, kde Putin okrem iného zdôraznil: „Popri ťtieňovej ekonomikeŤ vzniká ťtieňová justíciaŤ. A ako dokumentuje prax - občania, ktorí stratili nádej dosiahnuť spravodlivosť na súde, hľadajú iné, vôbec nie zákonné postupy a východiská. A zavše sa presvedčia, že nezákonnou cestou majú šancu dosiahnuť vlastne spravodlivé rozhodnutie, čím sa podkopáva dôvera voči štátu. Lepšia situácia nie je ani v procesnej legislatíve - tak občianskej, ako aj trestnej. Prichádza obrovské množstvo sťažností na neodôvodnené násilie a svojvôľu pri začatí trestného konania, pri vyšetrovaní aj v štádiu súdneho pojednávania. Vyšetrovanie sa tiahne roky. Vo väzení a vyšetrovacej väzbe máme vyše milióna ľudí. Pritom podstatná časť týchto ľudí je izolovaná od spoločnosti na základe takých článkov Trestného zákonníka, ktoré predpokladajú aj iné tresty, nielen trest odňatia slobody. O to viac, že štát nie je v stave zabezpečiť týmto ľuďom ani normálne podmienky väznenia, ani následnú sociálnu rehabilitáciu.“

Neúčinný zákon

„Je očividné, že takéto uplatnenie legislatívy vytvára aj obrovské možnosti na zneužívanie situácie vo sfére zabezpečenia práv a slobôd občanov, vytvára živnú pôdu pre korupciu štátnych úradníkov. A hlavnou príčinou týchto problémov sú tak neúčinné nástroje použitia zákona, ako aj samotná štruktúra našej legislatívy. V tejto súvislosti sa má v najbližšom čase riešiť niekoľko úloh. Medzi nimi aj otázky spojené so statusom sudcov a poriadkom ich vymenovania do funkcií. Okrem toho v trestnom a občianskom konaní je nevyhnutné dôsledne realizovať ústavné princípy súťaživosti a rovnoprávnosti strán. Už dávno máme urobiť poriadky aj v legislatíve verejnej správy. Tej, ktorá je najbližšie ku každodennému životu občanov a pritom je na veľmi nízkej úrovni, preťažená a často nelogická. Do tejto práce sa majú zapojiť praktici aj znalci miestnej samosprávy, združení miest a obcí, obecných zastupiteľstiev, ktorí majú bohaté teoretické a praktické skúsenosti. A napokon, za jednu z najdôležitejších štátnych úloh pokladám zdokonaľovanie práce legislatívnych orgánov vrátane prokuratúry.“

Úniky kapitálu

„V krajine sa stále zachováva nepriaznivé podnikateľské prostredie, únik financií prevyšuje 20 miliárd USD ročne. Celková kapitalizácia ruského trhu cenných papierov tvorí asi 50 miliárd USD, zatiaľ čo napríklad hodnota najväčších spoločností nášho najbližšieho suseda Fínska je päťkrát väčšia. Najväčšie ruské spoločnosti - ťblue chipsŤ- stoja rádovo menej, než ich zahraničné pandanty. Ešte stále žijeme skôr v ťrentovomŤ než vo výrobnom hospodárstve. Náš ekonomický systém sa v podstate málo zmenil. Z čoho sa získava väčšina peňazí? Z ropy, plynu, kovov, ďalších surovín. Získané dodatočné príjmy z exportu sa buď ťprejediaŤ, alebo uniknú von, alebo v najlepšom prípade zasa investujú do surovinových odvetví. Vlani vyše 60 % z celkového objemu investícií do priemyslu pripadalo na palivovo-energetický komplex. Dochádza k tomu o. i. preto, že exportné príjmy sa nemohli efektívne uplatniť v ďalších odvetviach ruského hospodárstva. Prietoku kapitálov bránia vysoké riziká spojené s neplnením zmlúv, nerozvinutou infraštruktúrou finančného trhu. Sú obmedzené stimuly. Chýba dôvera. A v dôsledku toho sa nemodernizujú štruktúry hospodárstva, konzervuje sa, ba aj zintenzívňuje surovinové zameranie nášho hospodárstva, a teda aj naša závislosť od konjunktúrnych faktorov.“

Parazitovanie na aktívach štátu

„Stále je populárny aj ďalší osvedčený spôsob zarábania peňazí - na aktívoch štátu, či už je to štátne vlastníctvo alebo rozpočtové prostriedky. Zisk z rozdelenia a poskytovaný na rozdelenie a prerozdelenie bohatstiev je väčší než ten, ktorý sa zarába pri jeho vytvorení. Práve tento fakt vysvetľuje aj dlhodobé patálie okolo reformovania monopolov. Nie je náhodou ani to, že nadšenie - či už vo vláde alebo vo Federálnom zhromaždení sa prejavuje iba pri rozdeľovaní rozpočtových príjmov a slabne pri prijatí rozhodnutí, prispievajúcich k ich vytváraniu. Mnohým vyhovuje terajší bod ťrovnováhyŤ či skôr pasivity, keď jedni si zvykli na získavanie finančných príjmov a druhí - politické dividendy, plynúce z tejto situácie. Tento konsenzus si mnohí pletú so stabilitou. Ale takúto stabilitu nikto nepotrebuje. Je to cesta konzervácie zlej tradície, zakladanej na ťprejedaníŤ národných zdrojov. Je to cesta k ekonomickej a sociálnej stagnácii. Dá sa tomu vyhnúť, ak sa pokusy uskutočnenia štrukturálnych zmien nebudú končiť iba prípravou koncepcií a programov.“

Statusová renta

„Som presvedčený, že súčasnú situáciu nezavinil iba odpor voči reformám zo strany byrokratického aparátu. Hoci takýchto príkladov máme viac. Ide o samotný systém práce tak zákonodarných, ako aj výkonných orgánov. Dnes je to systém, ktorý brzdí a v mnohých prípadoch jednoducho zastavuje reformy. Systém háji svoje práva na získavanie ťstatusovej rentyŤ, alebo otvorene - úplatkov a provízií. Takýto spôsob existencie moci ohrozuje spoločnosť aj štát. Musíme začať prípravu reformy administratívy - vlády, ministerstiev a rezortov, ich územných orgánov. A zrevidovať nielen a ani nie tak ich štruktúru a kádre, ako hlavné funkcie mocenských orgánov. Početné pokusy o zníženie riadiaceho aparátu, zlučovanie a rozdeľovanie rezortov neurobili z vlády a jej orgánov ani kompaktnejšie, ani účinnejšie štruktúry. Stačí povedať, že namiesto toho počet pracovníkov orgánov štátnej moci a riadenia vzrástol z 882-tisíc v roku 1993 na viac ako milión v súčasnosti.“

„V tomto roku vláda pripravila balík zákonodarných návrhov na debyrokratizáciu a minimalizáciu administratívnych zásahov štátu do politiky podnikov. Treba činorodo robiť poriadky aj v ďalších sférach, kde sú zásahy štátu nadbytočné. Zdôrazňujem - nadbytočné, ide len o to - o dnes nadmernú certifikáciu produkcie, o rôzne povolenia, registrácie, akreditácie, ďalšie normy a pravidlá, ktoré nepredpokladá zákon, ale ktoré sa tvrdohlavo presadzujú vo všemožných predpisoch. Nesmieme mať ilúzie - iba priehľadné, zakotvené v zákone, s priamym účinkom vzťahov medzi štátmi a podnikateľmi môžu poskytnúť nový impulz rozvoju ruského hospodárstva,“ uviedol V. Putin.

(Pokračovanie)

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami slabý občasný dážď, vo vysokých, na severozápade postupne už od stredných horských polôh sneženie. Popoludní od západu čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na severozápade 5 až 8, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, cez deň na juhozápade a na východe 8 až 12, v nárazoch okolo 15 m/s. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, v horských oblastiach snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách okolo -3, najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 4 stupne. V sobotu bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky, aj v nížinách väčšinou snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.38 hod.

Amsterdamoblačno12
Atényzamračené18
Belehraddážď13
Berlíndážď7
Bratislavaoblačno11
Bruseldážď10
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno16
Frankfurtdážď10
Helsinkidážď6
Istanbulpolooblačno17
Kodaňprehánky7
Lisabonjasno23
Londýndážď11
Madridjasno23
Milánopolojasno17
Moskvadážď14
Oslojasno5
Parížpolojasno14
Prahajasno7
Rímprehánky15
Sofiaprehánky9
Štokholmdážď6
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebdážď13
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.