Hospodársky denník
USD48,829 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,45 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  12.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Liberalizácia colného systému

Vstup Chorvátska do WTO diktuje znižovanie sadzieb

Právny rámec colného systému tvorí colný zákon, ktorý vstúpil do platnosti v januári 2000, a ktorý bol už prispôsobený európskej legislatíve. Základom je liberalizácia colných predpisov a zrýchlenie procesu colného konania.

V rámci vstupu do WTO sa Chorvátsko zaviazalo postupne znižovať colné sadzby na priemyselné výrobky v období 2 až 5 rokov a na poľnohospodárske výrobky v období 2 až 7 rokov. V praxi to znamená, že vláda každoročne bude osobitnou vyhláškou najneskôr v novembri smerom dole upravovať clá na nasledujúci rok. Vyhláška na rok 2001 predpisuje zníženie priemerných sadzieb na priemyselné výrobky zo 6,4 na 6,2 percenta. Záhreb sa však zaviazal do konca prechodného obdobia - roku 2005 - znížiť priemyselné clá na úroveň 5 percent. V rokovaní s WTO sa Chorvátsku podarilo zachovať vyššie tarify v odvetviach, v ktorých je koncentrovaná zamestnanosť, ktoré utrpeli výrazné vojnové škody, zaznamenali stratu trhov alebo sú chránené aj v ostatných krajinách. Čiže 20-percentné clo bude zachované v 4,8 percenta priemyselných výrobkoch (okrem iného ropné deriváty, textil, topánky...). Pokiaľ ide o poľnohospodársko-potravinárske produkty (vrátane rýb a výrobkov z rýb) je pokles taríf ešte výraznejší. Pred vstupom Chorvátska do WTO priemerné clá boli 30,3 percenta. Hneď pri vstupe krajiny do tejto svetovej organizácie (30. novembra 2000) klesli sadzby na 21,2 percenta. No a do konca sedemročného prechodného obdobia by priemerné tarify mali klesnúť na 16,4 percenta.

Chorvátska vláda má právo znižovať colné sadzby pre jednotlivé komodity aj bez schválenia parlamentom. V určitých prípadoch môže byť dovoz oslobodený od cla, ak súvisí z dlhodobejšou zahraničnou investíciou.

Netarifné obmedzenia: Väčšina dovozných prirážok bola eliminovaná nadväzne na platný zákon o colných sadzbách. V kompetencii Ministerstva hospodárstva ChR je stanovenie zoznamu tovarov, ktoré podliehajú licenčnému konaniu pri dovoze a vývoze. Vývozné licencie sú vydávané na tieto druhy tovarov: rádioaktívne chemické látky a izotopy, sulfo, nitroderiváty uhľovodíky, estery ostatných anorganických kyselín, poštové známky, cenné papiere, zlato, striebro, platina, nukleárne reaktory, zbrane, umelecké diela a starožitnosti. Dovozné licencie sa vydávajú na rádioaktívne chemické látky a izotopy, sulfo, nitroderiváty uhľovodíkov, estery ostatných anorganických kyselín, poštové známky, cenné papiere, zlato, kovové peniaze, nukleárne reaktory, strelný prach a výbušniny, pyrotechnické materiály, papier a kartón, škatule a vrecia z papiera a kartónu, trubky a duté profily – bezšvíkové, železné, stroje na zber, rezačky a mláťačky, telekomunikačné vysielače, rádiotelegrafy, prístroje na rádiofúziu, traktory, zbrane, rôzne lieky a lieky pre veterinárnu službu, meracie prístroje, omamné látky (drogy), látky chrániace ozónovú vrstvu, vojenské zariadenia a munícia.

Technické prekážky: Väčšina výrobkov podlieha kontrole kvality oficiálnej obchodnej inšpekcii. Tovar musí zodpovedať chorvátskym štandardom. Kontroluje sa, aby bol riadne označený a zabalený a či má predpísané doklady alebo certifikáty kvality. Kontrole podliehajú prevažne potraviny, poľnohospodárske výrobky, autá, nábytok, cement, textil, elektrotechnické zariadenia, výťahy. Označovanie tovaru musí byť v chorvátskom jazyku na originálnom balení výrobku. Vyznačený musí byť aj názov výrobku, plná adresa výrobcu alebo dovozcu, čistá váha, objem, informácia o prísadách, použitie výrobku, skladovanie a ostatné upozornenia. Technicky náročné výrobky musia tiež obsahovať návod na použitie, zoznam autorizovaných servisných firiem, záruky a pod.

Informácie o platných colných sadzbách môžu záujemcovia získať na dvoch kontaktných miestach:

Chorvátska hospodárska komora

Rooseveltov trg 2

10000 ZAGREB

T: +385/1/4561 555

F: +385/1/4828 380

E-mail: hgk@hgk.hr, internet: http://www.hgk.hr

TEB-poslovno savjetovanie d.o.o.

Pani Matilda Drlje

Trg hrvatskih velikana 15/1

10000 ZAGREB

T: +385/1/4611 211

F: +385/1/4611 411

E-mail: teb-posl.savjetovanje@zg.tel.hr

Zdroj: OBEO Záhreb

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami slabý občasný dážď, vo vysokých, na severozápade postupne už od stredných horských polôh sneženie. Popoludní od západu čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na severozápade 5 až 8, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, cez deň na juhozápade a na východe 8 až 12, v nárazoch okolo 15 m/s. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, v horských oblastiach snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách okolo -3, najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 4 stupne. V sobotu bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky, aj v nížinách väčšinou snehové. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.38 hod.

Amsterdamoblačno12
Atényzamračené18
Belehraddážď13
Berlíndážď7
Bratislavaoblačno11
Bruseldážď10
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno16
Frankfurtdážď10
Helsinkidážď6
Istanbulpolooblačno17
Kodaňprehánky7
Lisabonjasno23
Londýndážď11
Madridjasno23
Milánopolojasno17
Moskvadážď14
Oslojasno5
Parížpolojasno14
Prahajasno7
Rímprehánky15
Sofiaprehánky9
Štokholmdážď6
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebdážď13
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.