Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dnes to nie sú iba veľkonočné bolesti hlavy

Spotrebiteľský kôš už zdražel, ale podľa všetkého to ešte nie je koniec

Veľká noc je príležitosť na stretnutie s príbuzným. . .

Verejná správa a skupinové záujmy

Alexander F. Zvrškovec

Už niekoľko rokov sme svedkami politickej debaty o potrebe reformy verejnej správy. To, čo sa najviac prezentuje, nie je otázka obsahu ref. . .

Kto sa s kým hrá na slepú babu

Slovenské zdravotníctvo sa už roky potáca nad priepasťou

V súvislosti s dlhmi nemocníc sa začali objavovať výroky na tému - O čo by to bolo lepšie, keby zdravotné p. . .

Stimulom by nemali byť len ceny

Návrh zákona neobsahuje daň zo spotrebovanej energie

Návrh zákona o energetickej efektívnosti, ktorý je predložený na verejné pripomienkovanie, predstavuje výrazn. . .

Pokles rezerv

Devízové rezervy bankového sektora SR klesli k 10. aprílu o 23,3 mil. USD na 5,7649 mld. USD. Úbytok spôsobili komerčné banky, ktoré vykázali zníženie devízových aktív o 277 mil. USD . . .

Ruský dlh

Na základe dohody s Londýnskym klubom veriteľov emituje Rusko do konca roka eurobondy za 2,5 mld. USD. Z tejto sumy by mali reštrukturalizovať zahraničný dlh vo výške 4 mld. USD zdedený e. . .

Ocenili reformy

Ratingová agentúra Standard & Poor's zlepšila ratingový výhľad Poľska zo stabilného na pozitívny. Rating dlhodobých devízových záväzkov však naďalej zostáva na stupni BBB+. Agentúra. . .

Negatívny obrat

Maloobchodné tržby v Nemecku, nezahrňujúce predaj automobilov a benzínu, upravené o infláciu zaznamenali vo februári medzimesačný pokles o 1,6 %, medziročne sa znížili o 6,7 %. Opro. . .

Nad očakávanie

Maloobchodné tržby v USA v marci medzimesačne klesli vo výraznejšej miere ako sa očakávalo, keď sa znížili o 0,2 %. V medziročnom porovnaní sa naopak zvýšili o 1,9 %. Medzimesačný po. . .

Dodávajú interiéry na kľúč

Aby prežili, musia si zarobiť aspoň na réžiu

Firma DKB Interier Stavex sídliaca v kaštieli v Badíne (Banská Bystrica) existuje šesť rokov a jej pracovníci majú veľmi . . .

Základom je vhodný projekt

Americké investície hľadajú uplatnenie

Už desať rokov sa napĺňa program CEEPO (Central and Eastern Europe Partnership Opportunities) Ministerstva obchodu USA a jeho . . .

Charta pacienta

Vláda SR schválila návrh Charty práv pacienta. Cieľom dokumentu je uľahčiť občanovi orientáciu v tejto oblasti, definuje právo na informácie, súhlas pacienta, dôvernosť, liečbu a . . .

Dunaj čistý?

Pre slovenskú časť Dunaja nemá mať následky havária v noci z nedele na pondelok, keď v Dolnom Rakúsku vytieklo 25-tisíc litrov vykurovacieho oleja. Podľa dosiaľ zverejnených informác. . .

Nákup do ruky?

Plastové „bezplatné“ tašky podľa Priateľov Zeme zamorujú životné prostredie a náklady na ne si obchodníci zohľadnia v cenách ostatného tovaru. Táto organizácia navrhla zakotviť do. . .

Dominuje systém ako celok

Väčšina reťazcov zákonné lehoty nerešpektuje

Jedným z neuralgických bodov vo vzťahu domácich výrobcov k obchodným reťazcom sú platobné lehoty, tvrdia vedúci predstavit. . .

Dostanú vodu tam, kam patrí

V horúčavách sme si spomenuli na Slovpump

Jedným z atribútov úspechu je certifikát kvality ISO 9001, ktorého držiteľom sa stala známa horehronská fabrika Slovpump Tr. . .

Smrť skialpinistov

Dvaja slovenskí skialpinisti zahynuli v nedeľu v pohorí Nízkych Tatier. Stredisko lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej v tejto súvislosti opätovne upozorňuje návštevníko. . .

Čo napíšu?

Atraktívne prostredie Škótskej vysočiny v blízkosti domova legendárnej Lochnesskej príšery je miestom pobytu víťazov druhého ročníka súťaže Britskej rady v tvorivom písaní. Podobné pr. . .

Kovy vo vode

Jedným z potenciálnych zdrojov znečistenia časti Tisy sú Kovohuty Krompachy. Vyplynulo to zo zisťovania koncentrácie ťažkých kovov v potenciálnych zdrojoch znečistenia. Za ďalšie sa. . .

Doplnia stravu

K novým plodinám vo výžive patria aj tzv. pseudocereálie, vyznačujú sa priaznivým nutričným a dietetickým zložením. Neobsahujú lepok, sú vhodné i pre ľudí alergických na prítomnos. . .

Prúd z vody

Vodná elektráreň Žilina vyrobila od 1.12. 1997 do konca marca takmer 510-tisíc MWh elektrickej energie. Celkový inštalovaný výkon je 72 MW a plánovaná ročná výroba predstavuje 173-tis. . .

Pstruh na udici

Stopäťtisíc členov Slovenského rybárskeho zväzu môže loviť pstruha potočného, dúhového či sivoňa amerického. Podľa legislatívy sa sezóna začína 16. apríla, no generálna výnimka . . .

Piešťany mimo

Koncom februára Okresný úrad Piešťany evidoval 3563 osôb bez práce, čo predstavuje 10,25 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva okresu. Do evidencie pribudlo len 254 osôb, pre ktorých . . .

O privatizácii

Na piatok 20. apríla si pozval regionálny Hospodársky klub Poprad-Tatry ako hosťa predsedu dozornej rady SPP, š. p., Ing. L. Krajňáka. Témou diskusie tohto celkovo 118. podujatia. . .

Neušlo vašej pozornosti?

Vyšlo vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2001

V záujme dostatočnej informovanosti oznamujeme, že Ministerstvo financií Slovenskej republiky vydalo vo Finančnom spravodajc. . .

Nekupujte mačku vo vreci

Podvodné zásielky pošta nedokáže vrátiť odosielateľovi

Slovenská pošta opakovane upozorňuje svojich zákazníkov na pribúdajúce prípady podvodov pri nákupoch tovaru . . .

Pečiatka stále nám kraľuje

Postreh Rudolfy Vallovej

Málokomu sa páčia dlhé rady na poštách. Ak sa do nich zaradí nebodaj aj poštový doručovateľ niektorej z väčších organizácií, čas čakania sa p. . .

Pesimizmus je namieste

Komentuje Eleonóra Bujačková

Previs ponuky práce zo strany obyvateľstva nad dopytom by mal podľa prognózy, ktorú vypracoval Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky Slovens. . .

Dominuje syr

Približne jednou osminou sa na tržbách poľnohospodárskych podnikov zo živočíšnej výroby na Slovensku podieľa chov oviec. Predaj jednotlivých komodít s výnimkou hrudkového ovčieho syr. . .

Vozidlá a prívesy jasne vedú

Ubúda recyklovanie druhotných surovín

Za január až december 2000 tržby z priemyselnej činnosti za organizácie s 20 a viac pracovníkmi v bežných cenách dosiahli hodn. . .

Zbudza: za korunu miliarda...

Deň za dňom, mesiac za mesiacom, ako to začalo a zapdlo

Investor stavby Solivary, a. s., Prešov si v „Prihláške pohľadávky veriteľa“, zaslanej na Krajský súd v Koš. . .

Návrh na riešenie problému

List konateľa Naftoprojektu L. Mayera predsedovi dozornej rady Solivaru V. Chlebovi zo dňa 15. 1. 1999

Určite je Vám problematika súčasného stavu výstavby Závodu na ť. . .

Ochrana a servis pre stavebných podnikateľov

Mesačne treba prestavať 7 - 8 mld. Sk, aby rezort prosperoval, každý vie, že stavebníctvo je motorom ekonomiky

Asociácia zamestnávateľských zväzov . . .

Zázemie je v ľudských zdrojoch

Elektrotechnika sa vracia do starých koľají, zvyšuje exportnú schopnosť

„Zväz elektrotechnického priemyslu (ZEP) je dobrovoľné združenie firiem, ktor. . .

drobničky

Vyše dvestoročný Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove pri Banskej Bystrici po ročnej nútenej pauze opäť sprístupnili verejnosti. Stalo sa tak po skončení nevyhnutných rekonštr. . .

Osudy nás všetkých

Vskutku lahôdku pre náročného čitateľa prináša na knižný trh vydavateľstvo Columbus. Osudy lidských společností Jareda Diamonda si „vyslúžili“ v roku 1998 Pulitzerovu cenu a o. . .

Za trofejami do Levíc

Výstavy Strelecké terče, zbrane a trofeje a Národné parky Slovenska sprístupnili v Tekovskom múzeu v Leviciach. Prvá približuje zaujímavý výber drevených maľovaných str. . .

Lacné a bezpečné uskladňovanie

Uskladňovanie uránu, plutónia a ďalších rádioaktívnych materiálov spôsobuje vládnym úradníkom i vedcom bolenie hlavy už po desaťročia. Vedci z katedry energií náro. . .

Zrkadlo lásky

Žiadny zo slovenských nedoštudovaných výtvarníkov sa nevrhol tak odvážne do sveta, ako žilinský rodák Robert Hromec. Po roku štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa. . .

Múzeum pápeža v USA

Kultúrne centrum najvyššieho pontifika Jána Pavla II., ktoré otvorili v hlavnom meste USA - vo Washingtone, nie je iba o ňom. Centrum sa nachádza v tej časti americkej m. . .

Hana Zelinová pero neodkladá...

Pani Hanka, ako ju familiárne nazývajú milovníci jej kníh, je osobnosťou vskutku vzácnou, výnimočnou. Dlhé roky pracovala ako redaktorka, je autorkou divadelných h. . .

Daň z príjmov, stravné, akcie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Organizácia zabezpečuje zamestnancom stravné formou šekov (. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.00 Správy, šport, počasie

5.05 Dobré ráno

8.30 LUK - literatúra - umenie - kritika

<. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Rudolf

v stredu Valér

V Českej republike

dnes Rudolf

v stredu Valérie. . .

Utorok 17. apríla

GLOBAL

*17.00*Bulvár Pacific Drive. Austrálsky seriál

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*História jednej lásky. Brazílsk. . .

Twist - utorok

 6:00  Twist s Gregorom Marešom

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Martinom Halandom

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna sk. . .

. . .

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a na niektorých miestach občasný dážď, od 1200 m sneženie. Zrána v nižších polohách hmlisto. Najvyššia denná teplota 7 až 11, v nižších polohách miestami okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 1 stupeň. Slabý, cez deň na západe severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V stredu bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od výšky 1000 m snehové. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu miestami okolo 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,58 a zapadne o 19,45 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno22
Belehraddážď15
Berlínprehánky7
Bratislavaveľká oblačnosť10
Bruseldážď8
Budapešťdážď9
Bukurešťprehánky10
Frankfurtprehánky9
Helsinkioblačno4
Istanbulpolooblačno18
Kodaňprehánky7
Kyjevoblačno12
Lisabonpolojasno20
Londýnprehánky11
Madridpolojasno20
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno10
Osloprehánky 5
Parížoblačno11
Prahaprehánky8
Rímoblačno17
Sofiaprehánky14
Štokholmdážď6
Varšavadážď7
Viedeňobčasný dážď10
Záhrebdážď16
Ženevaoblačno9

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 12. 4. 2001: Bratislava 99, 94, Sliač 97,64, Košice 98,61, Poprad 93,11, za 13. 4. 2001: Bratislava 100,05, Sliač 97,57, Košice 98,46, Poprad 92,87, za 14. 4. 2001: Bratislava 100,20, Sliač 97,73, Košice 98,66, Poprad 92,99, za 15. 4. 2001: Bratislava 99,50, Sliač 97,49, Košice 98,53, Poprad 92,79.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.