Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Návrh na riešenie problému

List konateľa Naftoprojektu L. Mayera predsedovi dozornej rady Solivaru V. Chlebovi zo dňa 15. 1. 1999

Určite je Vám problematika súčasného stavu výstavby Závodu na ťažbu a spracovanie soli z ložiska Zbudza, ktorej investorom sú Solivary Prešov a dodávateľom Naftoprojekt Poprad, dôverne známa. Vieme, že v súčasnosti prebieha kontrola v a. s. Solivary a dúfame, že budú preukázané skutočnosti, ktoré aj pred súdom, aj pred verejnosťou očistia našu spoločnosť, ktorá nekompetentným riadením výstavby zo strany investora značne utrpela. Najmä veríme, že bude preukázaná osobná zodpovednosť za podivné a nehospodárne nakladanie s aj tak nedostatočnými finančnými prostriedkami, okrem iného aj cez Prvú prešovskú stavebnú, na ktorú má osobné prepojenie Ing. Hudáč, a ktorej spoluvlastníkom je aj firma TOPing, s. r. o., poverená investorom výkonom inžinierskej činnosti.

Stručná rekapitulácia súčasného stavu je nasledujúca: Solivary a Naftoprojekt v januári 1997 podpísali dodatok č. 2 k základnej zmluve o dielo, v ktorom sa Naftoprojekt zaviazal odovzdať stavbu v apríli 1998. Tento termín je zmluvne podmienený včasným uhrádzaním všetkých platobných povinností zo strany Solivarov. Cena diela bola v kontrakte stanovená na 1495 mil.Sk (bez DPH) s toleranciou 5 %. K dnešnému dňu

zaplatili Solivary

Naftoprojektu asi 360 mil. Sk (v tom čiastočne aj DPH), Naftoprojekt eviduje niekoľko neuhradených faktúr v celkovej výške 694 mil. Sk (plus úrok z omeškania), z ktorých najstaršie sú už viac ako 720 dní po lehote splatnosti. Rozostavanosť stavby je podstatne vyššia ako výška poskytnutých finančných prostriedkov. Dokončenie stavby si podľa odborných odhadov vyžaduje investovať 600 - 700 mil. Sk a minimálne jeden rok. V štádiu konania je žaloba Solivarov voči Naftoprojektu za nedodržanie termínu odovzdania stavby a protižaloba Naftoprojektu voči Solivarom za porušovanie zmluvy a neplnenie si platobných povinností vrátane úrokov z omeškania.

Pre hlbšie vniknutie do problematiky problému je nevyhnutné vrátiť sa stručne

do histórie

vzniku tejto stavby. Ložisko soli Zbudza objavili pri geologickom prieskume v päťdesiatych rokoch Naftou Gbely. Na priemyselné využitie ložiska sa v tom čase nenašlo uplatnenie. Na podzemné uskladňovanie uhľovodíkov poukázal po prvý raz Naftoprojekt Poprad v rámci riešenia štátnej výskumnej úlohy, zameranej na riešenie uskladňovacích kapacít v prvej polovici osemdesiatych rokov. Rovnako v tom čase nebolo kompetentnými orgánmi o využití ložiska rozhodnuté. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa Naftoprojekt významnou mierou podieľal na príprave energetickej koncepcie Slovenskej republiky v častiach ropy, plynu a netradičných zdrojov. Vzhľadom na to, že už vtedy deklarovali záujem vstupu SR (resp. ČSFR) do EÚ, čo si vyžaduje splniť okrem iného aj kritériá pri vybudovaní strategických zásob ropy, vo svojom riešení sme navrhli na tento účel využiť umelo vytvorené kaverny

v soľnom ložisku

Zbudza. Kaverny, vytvorené v hĺbkových ložiskách soli, sú na uskladnenie väčšieho množstva ropy investične najmenej nákladným riešením, sú bezpečnejšie a z hľadiska ochrany životného prostredia prijateľnejšie ako klasické nadzemné oceľové zásobníky. Považujeme za potrebné zdôrazniť, že v návrhoch Naftoprojektu nebola nikdy kladená priorita na výrobu soli, ktorú sme chápali len ako využitie odpadovej suroviny, ale na vytvorenie zásobníkov ropy. Preto sme aj navrhli založiť konzorcium spoločnosti, kde by rozhodujúcimi partnermi boli naftárske spoločnosti (Slovnaft, Transpetrol, Nafta). Vzhľadom na postavenie Naftoprojektu ako inžinierskej spoločnosti, sa nám uvedené návrhy nepodarilo presadiť. Rentabilita diela, ktoré by sa splácalo

len z tržieb za soľ

z hĺbkovej ťažby, je od samého začiatku sporná. V prípade, že by sa strategické zásoby vybudovali v klasických nadzemných oceľových nádržiach (takou cestou sa uberajú v ČR), bolo by potrebné na výstavbu skladovacej kapacity jedného milióna ton investovať najmenej 6 mld. Sk. Podstatou nášho návrhu je, že ťažbou soli a vytvorením uskladňovacích kaverien vznikne nové dielo, ktoré je možné oceniť na najmenej 2 mld. Sk. Odhadujeme, že na dobudovanie technologických zariadení na vlastné uskladňovanie bude potrebné investovať približne 1 mld. Sk. Je zrejmé, že pri takomto hodnotení sa investičné prostriedky na výstavbu závodu na ťažbu a spracovanie soli (podľa posledných prepočtov 1,8 mld. Sk) vrátia vo forme vytvorenia nového diela - kaverien na uskladňovanie ropy.

Navrhujeme, aby na prevádzku na

využitie kaverien

bola vytvorená samostatná spoločnosť, ktorá by bola zahrnutá medzi strategické neprivatizovateľné podniky. Tá by postupne odkupovala od Solivaru Prešov vytvorené kaverny za vopred dohodnuté ceny. Spoločnosť by mohla byť aj súčasťou Transpetrolu. Tým by sa akciová spoločnosť Solivary dostala do pozície ziskového a rentabilného podniku a vznikol by záujem o jeho privatizáciu aj navýšením základného imania. Z hľadiska záujmov štátu by nebol dôvod, aby Solivary boli naďalej zaradené medzi strategické podniky.

Záverom deklarujeme, že Naftoprojekt Poprad má záujem na urýchlenom dokončení tejto dôležitej stavby a vyriešení sporných otázok dohodou zmluvných strán v rámci dobrých obchodných vzťahov. Na úspešné pokračovanie vo výstavbe sme bývalému vedeniu Solivary Prešov predložili náš návrh na aktualizáciu zmluvných vzťahov, ako aj nový časový harmonogram, na čo sme doteraz nedostali žiadnu odpoveď. V prípade, že Vás návrh zaujme, sme ochotní vypracovať podrobné ekonomické analýzy, a takto preukázať jeho reálnosť.

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a na niektorých miestach občasný dážď, od 1200 m sneženie. Zrána v nižších polohách hmlisto. Najvyššia denná teplota 7 až 11, v nižších polohách miestami okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 1 stupeň. Slabý, cez deň na západe severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V stredu bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od výšky 1000 m snehové. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu miestami okolo 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,58 a zapadne o 19,45 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno22
Belehraddážď15
Berlínprehánky7
Bratislavaveľká oblačnosť10
Bruseldážď8
Budapešťdážď9
Bukurešťprehánky10
Frankfurtprehánky9
Helsinkioblačno4
Istanbulpolooblačno18
Kodaňprehánky7
Kyjevoblačno12
Lisabonpolojasno20
Londýnprehánky11
Madridpolojasno20
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno10
Osloprehánky 5
Parížoblačno11
Prahaprehánky8
Rímoblačno17
Sofiaprehánky14
Štokholmdážď6
Varšavadážď7
Viedeňobčasný dážď10
Záhrebdážď16
Ženevaoblačno9

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 12. 4. 2001: Bratislava 99, 94, Sliač 97,64, Košice 98,61, Poprad 93,11, za 13. 4. 2001: Bratislava 100,05, Sliač 97,57, Košice 98,46, Poprad 92,87, za 14. 4. 2001: Bratislava 100,20, Sliač 97,73, Košice 98,66, Poprad 92,99, za 15. 4. 2001: Bratislava 99,50, Sliač 97,49, Košice 98,53, Poprad 92,79.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.