Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001

Zrkadlo lásky

Žiadny zo slovenských nedoštudovaných výtvarníkov sa nevrhol tak odvážne do sveta, ako žilinský rodák Robert Hromec. Po roku štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa rozhodol odcestovať do najkozmopolitnejšieho a najumeleckejšieho mesta sveta - do New Yorku. Chcel sa otestovať čo dokáže úplne sám, bez rodičovskej pomoci či iných príbuzných a známych. Počas ôsmich rokov nielen doštudoval výtvarné umenie, ale tiež si zriadil ateliér i vyučoval a vystavoval. Samozrejme, že sa nehanbí povedať o začiatkoch, keď musel manuálne pracovať ako robotník, kým sa mu podarilo získať štipendium. Práve teraz je opäť v New Yorku.

V súčasnosti je už medzinárodne uznávaným umelcom, o čom svedčia rôzne ocenenia i desiatky výstav. Občas sa prezentuje aj na Slovensku. Momentálne je jeho autorská expozícia v galérii Arias Vanda v Modre, kde má 27 obrazov. Venuša, Venuša z Melosu, Kinidská Venuša, Venuša samotrácka, Kľačiaca Venuša, Antický bojovník sú názvy diel, ktoré prezrádzajú autorovu inšpiráciu. Je ňou antická krása, staré kultúry, grécke mýty, tajomstvá jaskynných malieb praveku. História, ktorej sa citlivou rukou dotkla civilizácia. On vzdáva hold klasike, ale obohacuje ju súčasnosťou.

„Najradšej maľujem ženy a kone,“ povedal na spomínanej výstave, kde ochotne rozdával autogramy. Spomínaná tematika prevláda aj na modranskej výstave.

Pavol Erdziak

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.