Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001

Daň z príjmov, stravné, akcie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Organizácia zabezpečuje zamestnancom stravné formou šekov (na odber jedál v reštauráciách). Príspevok na stravné zo sociálneho fondu predstavuje približne 600 Sk mesačne. Máme tento príjem zdaňovať?

- Ak ide o nepeňažnú formu plnenia (zamestnanci dostávajú lacnejšie odberné poukážky), ide o príjem od dane oslobodený (§ 6 ods. 8 písm. a) bod 2. zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov). Ak by tento príspevok zo sociálneho fondu dostali zamestnanci v peňažnej forme, zdaniť by sa musel 10-percentnou sadzbou dane.

V technickom preukaze máme normu spotreby ES: v meste: 10,9; mimo mesta: 6; kombinovaná: 7,8. Ktorú spotrebu treba použiť pri výpočte spotreby PHL ako daňový náklad? Kedy sa používa kombinovaná norma spotreby?

- Na daňové účely sa vychádza zo spotreby uvedenej v technickom preukaze vozidla spôsobom uvedeným v § 7 ods. 4 zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Z neho vyplýva, že ak je v technickom preukaze vozidla uvedená spotreba len podľa slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa nej; v prípade jázd vozidla len v meste sa spotreba určená podľa tejto normy zvýši o 40 %. Ak je v technickom preukaze vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj normy EHK alebo len podľa normy EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa normy EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; v prípade jazdy vozidla len v meste sa použije spotreba určená pre mesto.

Ak je v technickom preukaze vozidla uvedená spotreba podľa inej normy (ide zrejme o váš prípad), na výpočet sa použije spotreba určená pre rýchlostný režim jazdy vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty. O tzv. kombinovanej spotrebe sa tento zákon nezmieňuje. Z uvedeného vyplýva, že je dôležité, aké sú prevažujúce podmienky pracovnej cesty (mesto alebo mimo neho).

V roku 2000 zamestnávateľ poskytol zamestnancom bezúročné pôžičky zo sociálneho fondu do výšky 50 000 Sk. Zvýhodnenie vo forme úroku sme zdaňovali 10-percentnou sadzbou. Bol náš postup správny? Nevzťahuje sa na uvedené pôžičky oslobodenie od dane podľa § 6 ods. 8 bod 7 písm. b) zákona o daniach z príjmov? Ak áno, postupovali sme správne, keď sme zamestnancom vrátili zrazenú daň v januári 2001?

- Ak úhrnná suma poskytnutých pôžičiek za rok 2000 nepresiahla u zamestnanca sumu 50-tisíc Sk, nepeňažné zvýhodnenie (úrok, ktorý zamestnanec nemusel zaplatiť) je od dane oslobodené. Zamestnanci mali nárok na vrátenie nesprávne zrazenej dane. Podľa § 46 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov je zamestnávateľ povinný daňový preplatok vrátiť zamestnancom do troch rokov od konca roka, v ktorom vznikol. To znamená, že postup bol správny.

Ak sa stanem platiteľom paušálnej dane, musím zaplatiť cestnú daň?

- Cestnou daňou sa zdaňujú tie motorové vozidlá, ktoré sa používajú na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Platí ju držiteľ vozidla. Zdanenie príjmov z podnikania formou paušálnej dane nemá na uvedenú skutočnosť vplyv.

Okrem príjmov zo závislej činnosti vykonávam na požiadanie štátnych orgánov a na základe uznesenia úradov vyšetrovania a sudcov znaleckú činnosť z odboru zdravotníctvo - psychiatria. Príjmy za znaleckú činnosť som v roku 1999 a 2000 mal vyššie ako 100-tisíc Sk. Vyplýva mi z toho povinnosť zaplatiť poistné na dôchodkové, nemocenské a zdravotné poistenie a príspevok na poistenie v nezamestnanosti? Vzťahuje sa na mňa označenie „samostatne zárobkovo činná osoba“ v zmysle § 4a ods. 1 písm. c) zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov?

- Vami citovaná časť ustanovenia zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov nebola poslednou novelizáciou (zákonom č. 446/2000 Z. z.) menená. To znamená, že ak vykonávate činnosť znalca podľa zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení neskorších predpisov, v konaní pred štátnymi orgánmi a orgánmi, na ktoré prešli úlohy štátnych orgánov, nie ste naďalej na účely sociálneho zabezpečenia považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu (nemusíte z týchto príjmov platiť tzv. povinné poistné, aj keď je ročný príjem vyšší ako 100-tisíc Sk).

Ako mám postupovať v prípade, keď v prvej vlne kupónovej privatizácie som vložil svoje akcie do PSIPS a nemienim ich predať za 86 Sk, keď som v tom čase investoval 1000 Kčs? V SCP mi budú stále viesť tento účet, a tak až do smrti mám platiť poplatok ročne 70 Sk?

- Sumu vo výške 1000 Kčs sme v súvislosti s 1. vlnou kupónovej privatizácie zaplatili všetci. Nešlo o investíciu, takže s tým neurobíme nič. Hodnota akcií vždy stúpa alebo klesá podľa záujmu trhu o ne. V tom je isté riziko podnikania. Ak ich nemienite predať za trhovú hodnotu a budete ich mať stále vedené na účte v SCP, nie je iná možnosť, len platiť, platiť, platiť... Ukazuje sa, že v dlhodobom horizonte nemá zrejme význam tieto akcie vlastniť. Je to však len náš subjektívny názor, rozhodnutie je na vás. Nákup a predaj akcií je mnohokrát nepredvídateľná záležitosť.

Dagmar Piršelová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.