Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001

Zahraniční experti majú obavy

Prekvapujúcu rezignáciu českého ministra financií Pavla Mertlíka hodnotia zahraniční analytici prevažne negatívne. Z úst analytikov Deutsche Bank Reaserch zaznely slová hovoriace o „negatívnom signáli v smere naliehavo nutnej konsolidácie štátnych financií, ako aj pokračovania rýchlej privatizácie“. Podľa zahraničných expertov namiesto reformných a modernizačných síl, ktoré reprezentoval Mertlík v menšinovom kabinete sociálnodemokratickej strany, sa teraz zrejme presadili konzervatívne sily okolo ministra hospodárstva a obchodu Miroslava Grégra. Odchod Mertlíkovho námestníka z funkcie Jana Mládka a rezignácia predsedu výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) ČR Jiřího Havla bude isto znamenať oddialenie privatizácie českých elektrární a telekomunikácií. Až na obdobie po voľbách v roku 2002 sa odkladajú dôležité štrukturálne reformy dôchodkového poistenia, zdravotníctva a školstva.

Svetová banka v uplynulých dňoch zverejnila obsiahlu štúdiu o neudržateľnej fiskálno-politickej situácii krajiny. Od pražskej vlády žiada, aby urobila rozsiahle úsporné opatrenia vo svojich výdavkoch. Deficit štátneho rozpočtu tento rok dosiahne takmer 9 % hrubého domáceho produktu. Krajina plánuje investovať 6,8 miliardy USD do záchrany a oživenia podnikov, ktoré sú zväčša neperspektívne. Rastie aj obchodný deficit krajiny a vo výdavkoch sú zaplánované aj príjmy z privatizácie, hoci vo viacerých prípadoch sa ešte nezačala.

Ani po odchode Mertlíka sa však na problém prehlbovania deficitu verejných financií nezabudlo. Novovymenovaný minister financií Jiří Rusnok si za jednu zo svojich najdôležitejších priorít stanovil práve stabilizáciu verejných fondov. Priznáva však, že existujúci trend zvyšujúceho sa schodku nie je ľahké okamžite zmeniť. Vzhľadom na priaznivý vývoj ostatných ekonomických ukazovateľov je ale súčasný výkyv schodku verejných financií podľa neho udržateľný. Návrh ministra Grégra, výstižne pomenovaný ako návrh „Veľkého tresku“, nie je podľa nového ministra financií priveľmi priechodný. Ďalšie výdavky by podľa neho vo veľkej miere zaťažili štátny rozpočet. Namiesto toho treba na povzbudenie tempa rastu českého hospodárstva hľadať také možnosti, ktoré nebudú znamenať ďalšie nároky na verejné financie. Napríklad lepšie využitie aktív v Konsolidačnej banke v prospech oživenia niektorých podnikov.

Zahraničných expertov azda poteší vyhlásenie Rusnoka, že plánuje znova sa pozrieť na návrhy svojho predchodcu týkajúce sa uprednostnenia privatizácie niektorých energetických spoločností. Práve zamietnutie návrhu predať prednostne menšinové podiely štátu v štyroch distribučných firmách na minulotýždňovom pondelkovom zasadaní vlády veľkou mierou prispelo k rezignácií Mertlíka z postu ministra financií. Rusnok neočakáva, že vláda okamžite zmení svoje stanovisko, ale chce tento prípad znovu otvoriť a uvážiť všetky pre a proti. Ako bývalý pracovník českého Fondu Národného majetku (FNM) priznal, že aj FNM má svoj podiel viny na brzdení privatizácie. Na druhej strane na obhajobu uviedol, že situácia na trhu telekomunikácií nie je v súčasnosti práve priaznivá. Urýchlenie tápajúceho privatizačného procesu pritom zostáva jednou z jeho priorít.

(TASR, ČTK)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.