Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001

Zasadanie ministrov financií

Ministri financií krajín Európskej únie (EÚ) sa majú koncom tohto týždňa vo švédskom Malmö stretnúť po prvý raz so svojimi kolegami z 12 kandidátskych krajín na vstup do únie. Podľa usporiadateľa konferencie, švédskeho ministra financií B. Ringholma, je ekonomický rozdiel medzi členskými a kandidátskymi krajinami stále veľký, aj napriek všetkým pokrokom, ktoré kandidáti medzičasom urobili. „Musíme preto diskutovať o možnostiach, ako túto priepasť zmenšiť,“ uviedol minister. Vrátane guvernérov národných bánk a šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) W. Duisenberga sa na konferencii zúčastní približne 70 ľudí.

Neformálne stretnutie ministrov financií má predovšetkým dva dôvody. Švédske predsedníctvo EÚ si rozšírenie o krajiny strednej a východnej Európy, ako aj stredomorského regiónu pripísalo na svoj účet. Rozhodnutie o prvých termínoch vstupu by totiž mohlo padnúť možno už na göteborskom summite EÚ v júni tohto roka. S prvými vstupmi sa počíta v roku 2004.

Či však diskusia o rozširovaní bude centrálnou témou ministerského stretnutia, čo si Švédsko ako hostiteľ želá, je ešte vo hviezdach. Nedávno sa opäť začalo diskutovať o tom, kto prevezme po Duisenbergovi kreslo šéfa ECB. Podľa bruselských pozorovateľov aj táto horúca téma s najväčšou pravdepodobnosťou zohrá dôležitú úlohu v Malmö.

Holanďan Duisenberg sa zatiaľ nevyjadril, či má v úmysle úplne využiť svoje osemročné volebné obdobie v úrade guvernéra ECB, ktoré mu plynie od roku 1998. Novú debatu rozprúdila francúzska strana, ktorá do hry vniesla aj tri mená. Sú nimi minister financií Laurent Fabius, prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Jean Lemierre a „klasický kandidát“, šéf francúzskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet. Ten je však konfrontovaný vyšetrovaním v súvislosti s finančným škandálom okolo parížskej veľkobanky Crédit Lyonnais.

Starosti nespôsobujú ministrom iba delikátne personálne záležitosti v ECB, ale aj výrazne sa zhoršujúce konjunkturálne vyhliadky. Doterajšie predpovede Európskej komisie pre eurozónu na rok 2001 vo výške 3,2 % museli revidovať výrazne smerom dole. Belgický minister financií D. Reynders ako súčasný predseda klubu európskej dvanástky predpovedá rast už len vo výške 2,5 % až 3 %.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.