Hospodársky denník
USD48,799 Sk
EUR43,316 Sk
CHF28,512 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  17.Apríla 2001

Ruské pozície (IV.)

Otázky rozpočtu, reformy pôdy či privatizácie rovnako dominujú medzi problémami ruskej ekonomiky. V uplynulých dňoch sme priniesli podstatné pasáže z vystúpenia prezidenta V. Putina pred poslancami Federálneho zhromaždenia o stave únie, predneseného 3. apríla tohto roku. Dnes prinášame pasáž venujúcu sa otázkam poľnohospodárstva a zmeny vlastníctva v pôdnom fonde, ako aj reformy rozpočtovej sféry, kde V. Putin zdôraznil: „Podarilo sa nám schváliť bezdeficitný rozpočet. Avšak samotná procedúra schvaľovania, ba skôr ťpretláčaniaŤ rozpočtu v Štátnej dume, pripomínala, ako vieme, skôr vyjednávanie, na ktorom sa, žiaľ, zúčastňuje vláda aj poslanci. Treba porozmýšľať nad tým, ako sa zbaviť tejto už tradičnej procedúry. Domnievam sa, že by sme mali prejsť na tvorbu rozpočtu z dvoch častí. Prvá má zabezpečovať plnenie štátnych záväzkov. Pri nej má parlament právo prijať alebo zavrhnúť návrhy vlády, ale nemeniť parametre. Druhá časť rozpočtu sa má zakladať na zdrojoch príjmov, spojených s priaznivou zahranično-ekonomickou konjunktúrou, ako to práve bolo. Môže vytvárať rezervu na zabezpečenie stabilného rozvoja v menej priaznivých rokoch, a riešenie rozsiahlych strategických úloh. K tejto časti majú byť zrejme prediskutované aj pozmeňujúce návrhy a opravy.

Spravodlivé zdanenie

Dovolím si nazrieť trochu dopredu a pripomenúť môj postoj voči výsledkom privatizácie. Som proti znovurozdeľovaniu majetkov. Nespochybňujem ciele a úlohy, ktoré sa vytyčovali v rámci týchto zmien v 90. rokoch, ale myslím, že by sme sa mali započúvať do otázok, ktoré priebeh privatizácie vyvolal. Tieto otázky nekladú iba stúpenci plánovaného hospodárstva, ale aj liberáli. Avšak prerozdeľovanie vlastníctva môže byť pre ekonomiku a sociálnu sféru ešte škodlivejšie a nebezpečnejšie. Preto vychádzajúc z reálií, v ktorých dnes žijeme, je nevyhnutné zabezpečiť účinné využitie týchto zdrojov a príslušné doplnenie štátnej pokladnice. A je to možné len za pomoci daňových mechanizmov. Dnes je našou strategickou prioritou racionálne a spravodlivé zdanenie prírodných zdrojov hlavného bohatstva Ruska - nehnuteľnosti, dôsledne zníženie zdanenia nerentových príjmov a definitívna likvidácia daní z obratu.

Nižšie dovozné sadzby

Musíme pokračovať aj v colnej reforme. Už sú prijaté opatrenia na zjednodušenie a zníženie úrovne dovozových sadzieb. Ale to nestačí. Je nevyhnutná základná zmena systému colného konania. Hlavnou úlohou roku je v tejto oblasti prijatie nového znenia colného zákona, ako zákona s priamym účinkom. Prirodzene, že zákon má zodpovedať aj normám WTO, do ktorej začlenenie zostáva našou prioritou. Musíme pripraviť základné dohody s členskými krajinami WTO už ku koncu tohto roka. Úlohou parlamentu je zladiť ruskú legislatívu s normami a ustanoveniami Svetovej obchodnej organizácie.

Integrácia Ruska do svetovej ekonomiky si od nás vyžaduje civilizovaný prístup k riešeniu otázky dlhov. Pár slov o postoji vlády nepodpisovať dohodu s Medzinárodným menovým fondom. Vláda odsúhlasila program rozpočtovej finančno-úverovej a štrukturálnej politiky a zaviazala sa tento program splniť bez uzavretia formálnej dohody s Medzinárodným menovým fondom. Domnievam sa, že vláda dokáže kontrolovať svoje činy, ale bude musieť dokázať, že je schopná to robiť bez akejkoľvek kontroly zo strany medzinárodných finančných organizácií, no v rámci pripraveného programu.

Vojny vlastníkov

Teraz o podnikateľskom ovzduší v krajine. Vlastnícke práva sú, žiaľ, ešte stále nedostatočne chránené. Kvalita korporatívneho riadenia je nízka. Vojny uchádzačov o vlastníctvo neprestávajú ani po vynesení súdnych rozhodnutí. A samotné rozhodnutia sa často nezakladajú na zákonoch, ale na nátlaku zainteresovaných strán. Musíme brániť práva čestných záujemcov o nehnuteľnosť, cenné papiere či akýkoľvek majetok. Ide prirodzene nielen o majetky veľkých korporácií. Sme povinní zabezpečovať práva všetkých vlastníkov. Vláda a Federálne zhromaždenie by mali už v tomto roku pripraviť príslušné zákonodarné akty. Okrem toho treba urýchliť prijatie nového zákona o privatizácii, ktorý stanoví presné a prehľadné pravidlá predaja a nákupu štátneho vlastníctva a umožní skoncovať s politickými špekuláciami na tému o „rozpredaji Ruska“.

Súkromný sektor v obrane

Som presvedčený, že účinnosť štátu sa ani tak neurčuje objemom nimi kontrolovaného majetku, ako účinnosťou politických, právnych a administratívnych mechanizmov dodržiavania spoločenských záujmov v krajine. Týka sa to aj takej mimoriadne závažnej sféry ako obranno-priemyselný komplex. Potreby obrany sa už dnes spolovice zabezpečujú súkromnými podnikateľmi vrátane akciových spoločností s účasťou štátu. Zastávam názor, že prax účasti neštátnych podnikov v obranných výskumoch aj vo výrobe treba rozširovať. Prirodzene, za prísneho dodržiavania všetkých náležitých požiadaviek - cestou súťažného systému štátnych zákaziek.

Pár slov o situácii s pôdou. Jej riešenie sa veľmi predlžuje. Východiskom zo slepej uličky sa môže stať zavrhnutie pokusov dostať do Pozemkového zákonníka všetky aspekty štátneho regulovania pozemkových vzťahov. Dnes je hlavné - neprekážať rozvoju trhu s pôdou tam, kde už existuje. Zakotviť v zákone tie najmodernejšie predstavy o formách a spôsoboch regulovania pozemkových vzťahov a uznať, že pôda, neurčená na poľnohospodárske účely, dnes už nie je obmedzená na voľný predaj. Regulovanie trhu s pôdou si zrejme vyžiada prijatie zvláštneho federálneho zákona a možno by malo zmysel poskytnúť subjektom Federácie právo samostatne rozhodovať o tom, kedy prejsť k voľnému trhu s pôdou.

Pre krajinu je mimoriadne dôležitá prístupnosť a rozvinutosť dopravnej a energetickej infraštruktúry, prehľadnosť ich fungovania. Už je na spadnutie reforma elektroenergetiky, plynového hospodárstva, železničnej dopravy a spojov. Pre všetkých je očividné, že ďalej sa nemôže znášať finančná neprehľadnosť, rast nákladov, neúčinnosť riadenia, rozsiahle, prelínajúce sa dotovanie. Keď však začíname s reálnymi zmenami v infraštruktúrnych monopoloch, je veľmi dôležité vyrátať ich ekonomické a sociálne následky a dodržiavať práva vlastníkov a investorov, pretože tvoria základ nášho hospodárstva,“ uviedol V. Putin.

(Pokračovanie)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.