Hospodársky denník
USD49,104 Sk
EUR43,317 Sk
CHF28,456 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  18.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Daň z príjmov fyzických osôb

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Kedy je občan povinný zdaniť príjem za predaj motorového vozidla a ako sa tento príjem priznáva?

- Všeobecne platí, že príjem z predaja motorového vozidla je ostatným príjmom, ktorý je predmetom dane z príjmov fyzických osôb. Zdaniteľným príjmom je však len v prípade, ak čas medzi jeho nadobudnutím a predajom nepresiahla jeden rok. Ak je tento čas dlhší, ide o príjem od dane oslobodený. Keďže nepíšete bližšie informácie, uvedieme problém len okrajovo. Uvažujeme predovšetkým nad tým, že nejde o predaj vozidla v súvislosti s podnikaním alebo inou samostatnou zárobkovou činnosťou.

Do daňového priznania sa musí uviesť tento príjem len v prípade, ak nie je od dane oslobodený. Čiastkovým základom dane je príjem znížený o výdavky (§ 10 ods. 5 zákona č. 366/1999 Z. z.), medzi ktoré patrí napr. kúpna cena, resp. cena zistená na účely dane z dedičstva alebo dane z darovania atď.

U fyzických osôb podnikajúcich je postup odlišný. Ide o prípady, ak daňovník o vozidle účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom. Tu je napríklad lehota na daňové oslobodenie päťročná (od skončenia činnosti). Inak sa posudzujú aj výdavky, keď sa vychádza zo ej ceny vozidla. Od dane tiež nie je oslobodený príjem, ktorý plynie daňovníkovi na základe zmluvy o budúcom predaji hnuteľnej veci (auta) uzavretej v čase do piatich rokov od jej nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzavretá až po piatich rokoch od jej nadobudnutia. Bližšie odporúčame pozrieť ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z.

Popri svojom trvalom pracovnom pomere som spoločníkom inej s. r. o., s ktorou nemám uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah, ani nepoberám žiadny príjem za prácu. Prináleží mi len podiel na zisku. Nevlastním ani živnostenský list.

1. V prípade, ak by môj pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa skončil, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ostatné podmienky, týkajúce sa nároku na podporu v nezamestnanosti spĺňam.

2. V prípade vyplatenia podielu na zisku z s. r. o., mi bude tento zdanený 15-percentnou sadzbou dane (príjem z kapitálového majetku), tzn., že som nemusel podávať daňové priznanie a ročné zúčtovanie mohol za mňa vykonať môj jediný zamestnávateľ?

1. Nárok na podporu v nezamestnanosti, pri splnení ďalších podmienok, by ste mali v tomto prípade mať. To, že ste spoločníkom s. r. o., nemá vo vašom prípade na uvedené vplyv, pretože podľa § 27 ods. 2 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov sa za spoločníka s. r. o. na účely tohto zákona považuje len ten spoločník, ktorý je v spoločnosti odmeňovaný za prácu formou, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti. Vy ste takýto príjem nepoberali. Podiel na zisku je - ako píšete - príjmom z kapitálového majetku.

2. Za situácie, ktorú opisujete, ste neboli povinný podať daňové priznanie a mohlo vám byť vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2000. Podiel na zisku z účasti v s. r. o., ktorý bol zdanený 15-percentnou osobitnou sadzbou dane je daňovo vyrovnaný a do základu dane sa neuvádza.

Učím na základnej škole (hlavný príjem) a vo svojom voľnom čase chodievam hrávať s hudobnou skupinou (vedľajší príjem). Za sprostredkovanie platím agentúram 7 % z inkluzívneho honorára. Môj ročný príjem z tejto činnosti bol v roku 2000 vo výške 25 000 Sk. V jednom mesiaci môj vedľajší príjem prekročil 4000 Sk mesačne od jedného platiteľa. Manžel ako majiteľ firmy pred 1,5 rokom zbankrotoval a za rok 2000 nemal žiadny príjem, ale firma nebola ešte zlikvidovaná.

1. Mohla som si z daňového základu odpočítať na manžela 12 000 Sk?

2. Mohla som si zo svojho vedľajšieho príjmu odpočítať 35 % alebo vedľajší príjem zdaniť (upraviť) inak pred sčítaním s hlavným príjmom (na daňový základ)?

1. Ak manžel nemal za rok 2000 vlastné príjmy presahujúce 38 760 Sk, mali ste nárok na odpočet nezdaniteľnej sumy vo výške 12 000 Sk. Pripomíname ust. § 12 ods. 2 písm. c) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, kde sú vymedzené druhy príjmov, ktoré sa do výšky 38 760 Sk nezapočítavajú.

2. Ak ste hrávali s hudobnou skupinou, tak predpokladám, že ste účinkovali na základe autorského zákona (honorár bol za umelecký výkon). Ak by to tak bolo, potom nie je jasná poznámka o výške 4000 Sk mesačne. Pri autorských honorároch sa totiž do tejto hranice príjmu neuplatňuje 10-percentná sadzba dane (výnimkou sú len príspevky do novín, časopisu, rozhlasu alebo televízie, avšak s výnimkou umeleckých výkonov). Z uvedeného dôvodu ste do daňového priznania mali uviesť všetky honoráre (do i nad 4000 Sk mesačne od jedného platiteľa). Pokiaľ ide o uplatnenie výdavkov (na účely výpočtu čiastkového základu dane z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti) z príjmov (honorárov) ste si mohli odpočítať skutočne vynaložené výdavky v preukázanej výške (vrátane poplatku za sprostredkovanie a príspevky do umeleckých fondov) alebo vo výške 35 % paušálu. Ak išlo o autorské honoráre, treba pamätať na to, že je potrebné „navýšiť“ ich o zrazené príspevky do umeleckých fondov (ak zrážku platiteľ vykonával) a o sprostredkovateľskú odmenu, ak bola súčasťou honorára (tieto sumy sa vykompenzujú vo výdavkovej časti tohto príjmu). Váš celkový základ dane predstavuje súčet dvoch čiastkových základov dane (ČZD), a to z ČZD z príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania) a ČZD z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Dagmar Piršelová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, najmä na severe územia. Od stredných horských polôh snehové. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr popoludní severozápadný vietor 9 až 13 m/s. Od 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od asi 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami slabo pod nulou. Denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno19
Belehradoblačno15
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď8
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno5
Istanbulprehánky17
Kodaňdážď4
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno10
Madridpolojasno23
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno9
Oslooblačno5
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmoblačno6
Varšavaprehánky8
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno16
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.