Hospodársky denník
USD49,104 Sk
EUR43,317 Sk
CHF28,456 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  18.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Objavte Poľsko a jeho kultúru

Poľsko - to nie je len hudba Frederika Chopina, Sienkiewiczove romány či objavy Kopernika. Poľsko láka turistov predovšetkým krásou svojej krajiny, brezovými hájmi, nedobytnými hradmi a zámkami, nádhernými jazerami, atmosférou svojich miest, ale aj príjemnými ľuďmi, kultúrou a tradičnou kuchyňou.

Ako magnet priťahuje turistov kráľovské mesto Krakov a v ňom sídlo poľských kráľov Wawel. Krakov si udržiava štatút kultúrnej metropoly Poľska, pričom úspešne konkuruje hlavnému mestu - Varšave. Tá bola počas 2. svetovej vojny zničená, no mesto doslova vstalo z popola a dnes si tu môžete pozrieť mnohé historicky významné stavby, chrámy a domy, ale najkrajšou časťou je predsa len staré mesto so stredovekou štruktúrou ulíc a nezameniteľným hlavným námestím - rínkom. Tu pulzuje život mesta, ktorého atmosféru dotvárajú pouliční muzikanti, maliari a herci, množstvo príjemných krčmičiek a reštaurácií, ktoré vás zlákajú vôňou tradičných jedál, ale aj osobitým štýlom prostredia, v ktorom sa ponúkajú.

Po Krakove a Varšave je určite najpríťažlivejším mestom Gdansk, nazývaný tiež rodiskom jantáru. Tu už cítite blízkosť mora, vdychujete jeho slanú vôňu, počúvate škrekot kormoránov a vychutnávate biele piesočnaté pláže Baltického mora... A keď sa už nabažíte Gdanska a jeho architektúry holandského štýlu, stojí zato obzrieť si neďaleké križiacke zámky, napríklad ten najväčší v Malborku, alebo Mazurské jazerá...

Poľsko má však nielen more, ale i hory. K poľským turistickým hitom patria národné parky - najmä ten na poľskej strane Tatier. Posledným pralesným komplexom v Európe je zasa Bieloviežský prales s unikátnym stádom zubrov.

Ak sme vás nalákali stráviť tohtoročnú dovolenku v tejto nádhernej krajine, žiadny problém! Lietadlo Poľskej leteckej spoločnosti LOT odlieta z Bratislavy do Varšavy päťkrát do týždňa!

Zoznam fotografií:

1. Krakov (POT/210x297 - PICTU-29)

2. Varšava (LOT/UNESCO - Warszawa)

3. Gdansk (LOT/UNESCO - Gdansk)

4. Križiacky zámok v Malborku (LOT/UNESCO - Malbork)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, najmä na severe územia. Od stredných horských polôh snehové. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr popoludní severozápadný vietor 9 až 13 m/s. Od 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od asi 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami slabo pod nulou. Denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno19
Belehradoblačno15
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď8
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno5
Istanbulprehánky17
Kodaňdážď4
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno10
Madridpolojasno23
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno9
Oslooblačno5
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmoblačno6
Varšavaprehánky8
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno16
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.