Hospodársky denník
USD49,104 Sk
EUR43,317 Sk
CHF28,456 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  18.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Komu by prospel privatizačný chvat?

Keď 49 % akcií SPP predáme nevýhodne, do troch rokov budeme v minorite

Hoci sa vládny kabinet pred týždňom zaoberal privatizáciou SPP, nebolo to posledný raz pred vyvrcholením celého procesu. Zatiaľ len schválil návrh na vydanie rozhodnutia o privatizácii, ktorý predložila ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku M. Machová. Podľa prijatého rozhodnutia sa majetok SPP vloží do akciovej spoločnosti SPP. Tú založí FNM SR a termín transformácie štátneho podniku na akciovú spoločnosť by mal byť 1. máj 2001. No vláda SR zatiaľ rozhodla iba o privatizácii 49 % akcií SPP. Privatizovať sa SPP bude ako celok, nie osobitne tranzit a osobitne distribúcia, ako očakávali určité záujmové skupiny. Keďže si priam brúsili zuby práve na lukratívny tranzit plynu, ktorý prináša a bude prinášať veľké zisky, údajne sa práve ich lobing podpísal pod doterajší sklz v harmonograme privatizácie SPP.

Verdikt o tom, či sa celý balík predá strategickému investorovi alebo časť z neho prostredníctvom kapitálového trhu, ešte nepadol. Čaká sa na odporúčania privatizačného poradcu, ktorým sa stala na základe tendra renomovaná spoločnosť Credit Suisse First Boston. Vyhlásenie samotného tendra sa očakáva v júni tohto roka. Ešte predtým sa vláda SR musí jasne vyjadriť, koľko percent zo 49-percentného balíka akcií SPP pôjde strategickému investorovi. Vzhľadom na protichodné vyjadrenia viacerých politikov k tejto otázke - aj v rámci vládnej koalície - už dnes možno očakávať, že dosiahnutie konsenzu nebude jednoduché.

Predbežný záujem o privatizáciu SPP deklarovali nielen všetky významné európske, ale i zámorské plynárenské spoločnosti. Doteraz oficiálne prejavili záujem vstúpiť do nej spoločne - ako konzorcium - len nemecký Ruhrgas, francúzska spoločnosť Gaz de France a talianska SNAM. Koncom marca nám predstavitelia druhej najväčšej nemeckej plynárenskej spoločnosti RWE Gas síce nevyvrátili informácie, že tiež plánujú vstúpiť do privatizácie SPP ako konzorcium (spolu so spoločnosťou Wintershall ), ale zdôraznili, že na oficiálne vyjadrenie treba ešte niekoľko dní počkať. Oficiálne sa nevyjadril ani ruský gigant Gazprom, ktorý môže poriadne zamiešať karty v tendri. Najmä v súvislosti s podmienením svojej účasti v privatizácii vybudovaním južnej vetvy plynovodu Jamal cez územie SR.

Pokiaľ ide o cenu za privatizovaný balík, odhady sa podstatne líšia. Podľa zverejnených informácií spoločnosť Price Waterhouse Coopers hodnotí 49-percentný balík akcií SPP na 6 až 8 mld. USD, t. j. od asi 280 do 390 mld. slovenských korún. Avšak časť domácich odborníkov už vyslovila názor, že cena zaň by mohla klesnúť aj pod 100 miliárd Sk, čo by podľa nich bola veľká prehra. Iní odborníci sa nazdávajú, že najnižšia cena za tento balík akcií by nemala klesnúť pod 130 mld. korún (so zreteľom na súčasný kurz USD/SKK). Aj keď cenu ovplyvní konečný počet záujemcov, tak treba dodať, že by nemala byť jediným kritériom, ale jej najnižšia hranica musí byť jasná všetkým, ktorí majú zodpovednosť za realizáciu tohto najvýznamnejšie privatizačného aktu v SR.

Dnes už vláda SR musí tušiť, ba vedieť, na koľko si hodnotí 49-percentný balík akcií SPP. Je totiž fakt, pokiaľ predáme nevýhodne, tak do troch rokov budeme musieť predať ďalšie akcie z dnešného väčšinového balíka. Uviedol to významný zahraničný zdroj, ktorý však nechcel byť nateraz menovaný. Rovnako dôležité popri cene by podľa vyjadrení odborníkov mal byť rozsah a objem podporenia trhu, rozšírenia kontraktov atď. Navyše, ak chceme naozaj uvedený balík akcií SPP výhodne predať, treba tiež jasne deklarovať postup liberalizácie cien energií vrátane plynu. Napríklad predstavitelia Gaz de France nám potvrdili, že si uvedomujú nereálnosť okamžitého odstránenia ich deformácií.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, najmä na severe územia. Od stredných horských polôh snehové. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr popoludní severozápadný vietor 9 až 13 m/s. Od 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od asi 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami slabo pod nulou. Denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno19
Belehradoblačno15
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď8
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno5
Istanbulprehánky17
Kodaňdážď4
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno10
Madridpolojasno23
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno9
Oslooblačno5
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmoblačno6
Varšavaprehánky8
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno16
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.