Hospodársky denník
USD49,104 Sk
EUR43,317 Sk
CHF28,456 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  18.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Žriedlo rozvojových impulzov

Banky za podnikateľmi, investori za turistami

Cestovný ruch nie je len významným nástrojom riešenia nezamestnanosti, ale smerom do zahraničia aj nástrojom reprezentácie krajiny. Podľa Vladimíra Valacha, veľvyslanca SR vo Francúzsku, môže byť žriedlom rozvojových impulzov. Veď Francúzsko, v ktorom žije 60 miliónov obyvateľov, prijalo vo svojich ubytovacích zariadeniach minulý rok 70 miliónov zahraničných hostí. Na Slovensku, kde žije 4,5 milióna občanov, využilo služby ubytovacích zariadení necelý milión zahraničných návštevníkov. Kým vo Francúzsku sa cestovný ruch podieľa na tvorbe HDP 7,3 % a vytvorí hodnoty väčšie ako celý agrokomplex, na Slovensku sú to necelé 2 %. Využívajúc ekonomickú dimenziu diplomacie, ambasáda SR v Paríži v minulom roku zintenzívnila kontakty v smere podpory cestovného ruchu na Slovensku. Po júnovej prezentácii Slovenska vo francúzskom Senáte nasledovala na Slovensko pod vedením Bernarda Jolyho, senátora a prezidenta Národnej federácie regionálnych výborov pre cestovný ruch, misia senátorov z francúzskeho Senátu, novinárov a podnikateľov v oblasti turizmu. Prišli sa k nám oboznámiť s možnosťami cestovného ruchu, pričom hodnotili aj investičné možnosti. Pri nedostatku voľných verejných rozpočtových zdrojov sú zahraničné investície a know-how pre Slovensko veľmi dôležité. Musí mu však predchádzať predvoj veľkých skupín zahraničných turistov, ktorí po návrate prinesú aj pozitívny obraz o navštívenej krajine a sami osebe predstavujú pre investora potenciál investičnej návratnosti.

V tomto zmysle v decembrových dňoch ambasáda v Paríži zosilnila mediálnu kampaň a jej výsledkom je zvýšený záujem potenciálnych turistov o Slovensko. Cestovný ruch spolu s finančnými či prepravnými službami je súčasťou medzinárodného obchodu so službami, mal by teda spadať do kompetencie obchodných radcov. Pretože je nemysliteľné, aby obchodný radca popri svojich úlohách poskytoval jednotlivým klientom zároveň aj informácie o cenách vstupného do jaskýň alebo o vnútornom vybavení ubytovacích zariadení. Informatiku, akvizíciu a štátnu marketingovú politiku v zahraničí spravidla plnia reprezentácie národných agentúr pre cestovný ruch tej-ktorej krajiny. Máme len jediné zastúpenie Slovenskej agentúry pre cestovný ruchu (SACR) v cudzine a aj to, podľa informácií riaditeľky SACR Ing. Ivany Magátovej, z dôvodu obmedzených finančných prostriedkov poskytuje len základné služby. Na viac nemá dostatok rozpočtových zdrojov, pričom o zriadenie zastúpení SACR sa hlási aj Varšava, Budapešť, v poslednom čase aj Berlín a ďalšie slovenské ambasády v západoeurópskych mestách.

Z hľadiska prínosu nedozerných možností rozvoja pre cestovný ruch na Slovensko by sme nemali ďalej obchádzať problém zriadenia a financovania činnosti zahraničných zastúpení SACR. Komu však „zavesiť na krk" problém ich financovania? Mnohí si myslia, že by to mali byť cestovné kancelárie. Ako distribučné siete je prirodzené, by mali mať v zahraničí svoje obchodné zastúpenie. Avšak ak v roku 1999 celkové devízové príjmy SR dosahovali 19,1 mld. Sk, tržby cestovných kancelárií z aktívneho cestovného ruku robili 588 mil. Sk, pričom v minulom roku sa organizovaný cestovný ruch na celkových devízových príjmoch podieľal len 4,3 percenta.. Navyše skutočnosť, že Slovensko nemá vyriešené priame letecké spojenie s mnohými štátmi Európy, cestovné kancelárie na Slovenska vstupujú navyše do rizika, že hlavný výnos z budúceho obchodu prejde do rúk kapitálovo a marketingovo silnejším cestovným kanceláriám v zahraničí.

V prípade Francúzska ide o nedozerné možnosti, ktoré by mali vplyv na rozvoj cestovného ruchu na Slovensku. Účastníci minuloročnej misie považujú Slovensko za „zelenú“ krajinu s mimoriadne perspektívnym kúpeľníctvom, pričom vysoko ocenili slovenskú gastronómiu, najmä biele vína. Ak by sme to vedeli predať, nemali by sme núdzu o peniaze. Víno však predávajú sommelieri ktorých máme na Slovensku nielenže málo, ale mnohí z nich neovládajú medzinárodný jazyk vinárstva - francúzštinu, aby ho dokázali úspešne na medzinárodných fórach aj prezentovať.

Slovenský veľvyslanec v Paríži Vladimír Valach ako skúsený bankár je jednoznačne presvedčený o návratnosti vložených prostriedkov do cestovného ruchu. Je najvyšší čas konať, pretože Európa sa k nám obracia druhýkrát tvárou. Prvýkrát, začiatkom deväťdesiatych rokov sme v eufórii verili, že to bude tak navždy. Teraz nám Európa verí, že máme potenciál a schopnosti zaradiť sa do jej kruhu. Preto nielen podnikatelia, ale v prvom rade vláda by mala mať záujem o čo najrýchlejšie vytvorenie organizačnej infraštruktúry v cestovnom ruchu aj smerom do zahraničia. Pretože v opačnom prípade si dvere zatvoríme pred nosom sami.

Rudolfa Vallová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, najmä na severe územia. Od stredných horských polôh snehové. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr popoludní severozápadný vietor 9 až 13 m/s. Od 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od asi 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami slabo pod nulou. Denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno19
Belehradoblačno15
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď8
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno5
Istanbulprehánky17
Kodaňdážď4
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno10
Madridpolojasno23
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno9
Oslooblačno5
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmoblačno6
Varšavaprehánky8
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno16
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.