Hospodársky denník
USD49,104 Sk
EUR43,317 Sk
CHF28,456 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  18.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ruské pozície (V)

Minulý týždeň sme začali uverejňovať podstatné pasáže z prejavu o stave federácie ruského prezidenta Vladimira Putina obom komorám ruského parlamentu, ktorý predniesol začiatkom apríla. V nich sa dotkol najmä celkového hodnotenia ruskej ekonomiky za uplynulý rok, investičného prostredia, tieňovej ekonomiky a načrtol aj ciele zahraničnej politiky. V časti, ktorú uverejňujeme dnes, sa zaoberá najmä otázkami kapitálu a jeho úniku, ako aj situáciou v ruskej vede. „Som presvedčený, že ak vytvoríme v krajine ovzdušie prijateľné pre podnikanie, kapitál z nej prestane unikať. Kapitál sa nemôže strážiť. Musí mať zákonnú slobodu pohybu. Strategicky sa dá udržať len priaznivými podmienkami, len slobodou podnikania, samozrejme, v rámci zákona. Preto sa domnievam, že nemá zmysel horúčkovito sa držať nezmyselných obmedzení v menovej sfére. Nemá to žiadny zmysel, lebo aj tak nefungujú. Je čas zrevidovať samotné princípy menovej regulácie a priblížiť ich k všeobecne uznávaným vo svetovej praxi.

Existujúce obmedzenia pri operáciách s kapitálom a nehnuteľnosťami diskriminujú občanov Ruska v porovnaní s občanmi iných štátov, obmedzujú ich slobodu a znižujú konkurencieschopnosť ruského podnikania. Vo všetkých našich postupoch sa máme prísne riadiť zásadou doložky najvyšších výhod pre vlastných občanov: ruským občanom nemá byť zakázané nič, čo je povolené občanom iných krajín v ich vlasti.

Rozvoj krajiny určujú nielen ekonomické úspechy, ale v neposlednom rade aj duševné a fyzické zdravie národa, hoci to, samozrejme, všetko navzájom súvisí. Zdravie ľudu dnes priamo nadväzuje nielen na stav verejného zdravotníctva, ale aj na samotný životný spôsob ľudí, na ekológiu a rozvoj lekárskej vedy. Vláda každoročne schvaľuje program štátnych garancií bezplatnej lekárskej starostlivosti. Avšak v obrovskej väčšine regiónov nie je zabezpečený štátnymi prostriedkami. Na realizáciu programu chýba 30-40% prostriedkov a spláca sa - buďme úprimní a povedzme to otvorene - z nútených výdavkov pacientov na lieky a lekárske služby.

Reštrukturalizácia systému lekárskej starostlivosti postupuje pomaly. Zvyšujúce sa platby vyvolávajú skrytú komercionalizáciu štátnych a obecných nemocníc a liečební. Systém zdravotného poistenia, ktorý má pacientom kompenzovať náklady na liečenie, je neefektívny. Úlohou tohto roku je vytvoriť legislatívnu základňu na dovŕšenie prechodu k poistnému princípu úhrady lekárskej starostlivosti. Má sa to robiť v rámci jednotného systému lekársko-sociálneho poistenia, úplne zabezpečeného finančnými zdrojmi. A na tomto základe prekonať chronický nedostatok finančných zdrojov, zabezpečiť štátne záruky na poskytovanie základných druhov lekárskej starostlivosti obyvateľstvu v plnom rozsahu. Zvýšiť reálnu prístupnosť a kvalitu bezplatného zdravotníctva pre široké vrstvy obyvateľstva. Pre platené zdravotníctvo je treba vytvoriť jasný právny a ekonomický základ.

Dôchodková reforma

Nemenej dôležitou štátnou prioritou je zabezpečenie dôstojnej staroby občanom. V krajine pretrváva pokles počtu obyvateľov. Možnosti nášho štátu zabezpečiť dôstojnú životnú úroveň dnešným a budúcim dôchodcom, žiaľ, nie sú veľké. Dnes stačia len na vyplácanie minimálneho dôchodku. Áno, za minulý rok sa o niečo podarilo zlepšiť život seniorom. Dôchodky sa začali vyplácať pravidelne. V reálnom vyjadrení vzrástli približne o 28%, čo bol najpodstatnejší rast za niekoľko posledných rokov. V tomto roku máme urobiť ďalší krok vpred - pozdvihnúť priemernú výšku dôchodku nad životné minimum. Prieskumy dokumentujú, že vyše 60 % občanov Ruska pokladá za nevyhnutné kardinálne zmeny samotných princípov fungovania dôchodkového systému v krajine. Na vypracovanie základných parametrov prechodu na nový systém sme vytvorili národnú Radu pre dôchodkovú reformu, ktorá sa má stať účinným nástrojom vypracovania politiky v tejto jednej z najdôležitejších sfér pre celú spoločnosť a tiež orgánom, ktorý bude pripravovať nové princípy dôchodkovej legislatívy.

Musíme prejsť na pochopiteľný systém sporenia prostriedkov na starobu. Ľudia si musia byť istí, že každý zarobený rubeľ priamo ovplyvňuje výšku ich dôchodku. Stane sa to dodatočným stimulom o.i. aj pre to, aby sa mzdy dostali z Ťtieňať. Doposiaľ platí zastaraný Zákonník práce schválený ešte v roku 1971. Rozdiel medzi súčasnou civilnou legislatívou - v podstate trhovou - a starým pracovným právom sa stále zväčšuje a značne stimuluje rozvoj tieňových pracovných vzťahov, ktoré dnes nekontrolujú ani odbory.

Podpora konkurencie

Treba prejsť od rozpočtového financovania podnikov k financovaniu zadanej štátnej objednávky. A čo je rovnako dôležité, vytvoriť podmienky pre konkurenciu medzi všetkými - štátnymi aj neštátnymi podnikmi - v možnosti poskytovania služieb.

Jednou zo sfér, v ktorej treba posilniť vplyv ekonomických mechanizmov, je školstvo. V školstve trvale pôsobí viac ako štvrtina obyvateľstva krajiny. Tempo rozvoja moderného hospodárstva, vedy, informačných technológií si vyžaduje prechod k neprestajnému celoživotnému vzdelávaniu. Domnievam sa, že by sa mal zmeniť samotný prístup k vzdelaniu. V období globalizácie a nových technológií ide o investície do budúcnosti krajiny, na ktorých sa podieľajú firmy aj spoločenské organizácie, všetci občania bez výnimky, všetci tí, ktorí majú záujem na kvalitnom vzdelaní našich detí.

Školstvo

Školstvo sa nemôže orientovať len na rozpočtové rozdeľovanie zdrojov. Mimorozpočtové financovanie škôl, teda platené vyučovanie, sa už stalo normou. Avšak tento trh zostáva nepriehľadný. Je to ilegálny trh. Riaditelia škôl ho uplatňujú na svoje vlastné riziko. Oficiálne bezplatné vzdelanie za jeho faktického, ale skrytého spoplatňovania morálne rozvracia žiakov aj učiteľov. Musíme jasne rozdeľovať bezplatné vzdelanie, ku ktorému musí byť spravodlivý a garantovaný prístup, a súkromné, ktoré má dostať adekvátny právny základ. Preto je úlohou tohto roku pripraviť štátne vzdelávacie normy, ktoré sa majú stať základom pre následné zavedenie povinného financovania poskytovaných vzdelávacích služieb pre každého. Zároveň je nevyhnutné pre zvýšenie kvality vzdelania vytvoriť nezávislý systém atestácie a kontroly kvality vzdelania. Rovnako dôležitou úlohou je zvýšenie prístupnosti vzdelania pre žiakov z nemajetných rodín cestou sociálnych štipendií,“ uviedol V. Putin.

(Pokračovanie)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, najmä na severe územia. Od stredných horských polôh snehové. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr popoludní severozápadný vietor 9 až 13 m/s. Od 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od asi 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. Nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami slabo pod nulou. Denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 19.47 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno19
Belehradoblačno15
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď8
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno15
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno5
Istanbulprehánky17
Kodaňdážď4
Lisabonpolojasno20
Londýnoblačno10
Madridpolojasno23
Milánopolooblačno16
Moskvaoblačno9
Oslooblačno5
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmoblačno6
Varšavaprehánky8
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno16
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.