Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podnikateľská legislatíva

Švédsko je členom EÚ, a preto sa podnikateľská legislatíva od ostatných krajín EÚ zásadne nelíši. Hlavné daňové sadzby:

- Daň z príjmu pozostáva z komunálnej a zo štátnej dane. Komunálna daň je v rozpätí 27 - 33 %. Väčšina ľudí platí aj 1-percentný kostolný poplatok.

- Pri príjme nad 232 600 SEK sa platí 20 % štátna daň do sumy 374 000 SEK a 25 % nad 374 000.

- Poplatok pre dôchodok je 7 % do 301 000 SEK.

- Daň z príjmov z kapitálu je 30 %.

- Nehnuteľnosti - 1,5 %.

- Akciové spoločnosti platia 28 % zo zisku.

- Sociálne poplatky sú 33 %.

- DPH: štandard 25 %, potraviny 12 %, tlač 6 %.

Podniková legislatíva, zakladanie podnikov:

Úradom, ktorý registruje ekonomické subjekty vo Švédsku, je Patent och Registreringsverket (PRV) so sídlom v Sundsvallu (Patent and Registration Office, Companies Department, S-851 81 Sweden).

Tento úrad okrem registrácie poskytuje tiež informácie o právnej forme týchto subjektov a má k dispozícií ich výročné správy. Tieto informácie sú verejne prístupné (až na čísla bankových účtov). PRV udeľuje patenty, registruje obchodné značky, dizajn a názvy, vydáva autorizáciu na publikovanie periodík. Svoje aktivity financuje z poplatkov. Úrady PRV sú v Štokholme (odd. názvov, patenty), Sundsvalle (register ekonomických subjektov) a v Söderhamne (odd. obchodných značiek). V čele PRV je generálny riaditeľ, ktorý je podriadený ministerstvu priemyslu a obchodu, ale do funkcie ho vymenúva vláda.

Obchodný register existuje vo Švédsku už od roku 1897. Odvtedy táto inštitúcia rozšírila svoje kompetencie o registráciu všetkých druhov podnikateľských subjektov - od živnostníkov až po akciové spoločnosti vrátane švédskych pobočiek cudzích firiem. Tento úrad prevzal veľa úloh od krajských administratívnych komôr, okresných sudov a Švédskej obchodnej komory. Výsledkom je kompletný obchodný register, ktorý je schopný poskytnúť informácie, údaje, konzultácie i zabezpečovať vzdelávacie kurzy týkajúce sa podnikania.

Povinnosť registrácie v PRV sa vzťahuje na všetky podnikateľské subjekty, okrem živnostníkov. Registráciou sa získava identifikačné číslo organizácie, živnostník používa svoje vlastné rodné číslo.

Podmienky na registráciu - údaje zapisované do registra:

1. Žiadosť

Registrácia sa uskutočňuje na základe žiadosti, ktorej súčasťou je i deklarácia nových začínajúcich podnikateľov/partnerov (fyzických osôb) o tom, že sa nenachádzajú v dosiaľ neuzatvorenom konkurznom konaní a že sú právne spôsobilí.

2. Registrácia nerezidenta

Osoba, ktorá býva trvalo mimo Švédska a chce podnikať vo Švédsku ako živnostník, sa musí registrovať u zmocnenca - manažéra, ktorý má trvalý pobyt vo Švédsku a je zodpovedný za živnostenskú činnosť. Manažér je registrovaný krajskou administratívou podľa sídla podnikania.

3. Obchodný názov

Ďalšou podmienkou je uvedenie názvu firmy. Meno sa musí jasne odlišovať od názvu firiem iných, už registrovaných. Názov nesmie byť v rozpore so zákonom o obchodných menách alebo inými právnymi predpismi. Slovo „obchodná spoločnosť“, „akciová spoločnosť“, „komanditná spoločnosť“ musí byť vždy zahrnuté v obchodnom názve týchto druhov spoločností. PRV ponúka možnosť telefonickej konzultácie na registráciu názvu firiem, prípadne kontrolu už zaregistrovaných názvov, a to ešte pred podaním žiadosti o registráciu. PRV neodporúča zabezpečovať žiadne firemné hlavičkové papiere, vizitky alebo propagačné materiály dovtedy, kým nie je potvrdené riadne zaregistrovanie mena spoločnosti.

4. Predmet činnosti

K registrácii je nevyhnutné predložiť presný opis obchodných aktivít vrátane špecifikácie odvetvia.

5. Podpisová právomoc

Signatárom je osoba alebo osoby, ktoré sú oprávnené podpisovať menom firmy a ich podpis je právne záväzný. Pri živnosti je signatárom vždy vlastník. V prípade obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti musí byť vždy signatárom určený jeden alebo viac partnerov. Žiadateľ o registráciu je povinný oznámiť meno osoby, ktorá môže podpisovať výhradne sama, alebo ktorá môže podpisovať individuálne alebo spoločne.

6. Podpis a overenie

Žiadosť musí byť vždy podpísaná podnikateľom/partnermi. Všetky podpisy musia byť overené svedkami.

7. Registračný poplatok.

Ten je 750 SEK a musí byť zaplatený súčasne s odoslaním žiadosti PRV.

Fyzická osoba nemôže začať podnikať, pokiaľ sa nachádza v dosiaľ neuzatvorenom konkurze alebo má určeného opatrovníka podľa zákona o rodičovstve. Žiadateľ, pokiaľ chce podnikať sám, musí dosiahnuť vek 18 rokov, ale pre niektoré formy je možné dosiahnuť osobitné povolenie, a to od 16 rokov. Pokiaľ chce osoba podnikať ako AB alebo ako ekonomická asociácia vo Švédsku, musí byť rezidentom v niektorej krajine EÚ.

(OBEO Štokholm)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia oblačno, prechodne až zamračené a miestami slabé zrážky, od 1300 m snehové. Na východe bude polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. V piatok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, od asi 1200 m snehové. Nočná teplota väčšinou 4 až 0 stupňov. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. V priebehu dňa od juhu zamračené a časom dážď. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkioblačno5
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno7
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno21
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslodážď0
Paríždážď6
Prahaprehánky7
Rímjasno18
Sofiazamračené15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno12
Viedeňprehánky10
Záhreboblačno14
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.