Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rastie podpora pre euro

Švédski národohospodári sú skeptickí

Švédi sa spoločne s Dánmi a obyvateľmi Veľkej Británie rozhodli nepridružiť k Európskej menovej únii (EMÚ). Podľa najnovších prieskumov z tohto roka však najmä vo Švédsku „hlad“ po zavedení eura narastá. Ako uviedla vo svojom prieskume švédska agentúra SKOP, koncom februára podpora švédskeho obyvateľstva jednotnej európskej meny dosiahla rekordnú úroveň 58 percent, kým počet oponentov eura klesol na 37 percent. Stúpenci eura v krajine troch koruniek postupne zvyšovali svoju prevahu nad europesimistami od mája minulého roka. Marcový prieskum indikoval 57-percentnú podporu Švédov euru. Zavedenie spoločnej európskej meny má aj podporu vlády, kabinet na čele s premiérom Göranom Perssonom však finálne rozhodnutie ponechá na ľudí, ktorí sa majú o vstupe do eurozóny vyjadriť v referende. Ako uviedol vo februári Persson, referendum by sa mohlo konať na jar roku 2003, teda pol roka po tohtoročných voľbách z 15 septembra. Nie je však vylúčené, že sa ľudové hlasovanie uskutoční až na jeseň budúceho roka. Švédi počítajú s tým, že ak referendum bude mať priaznivý výsledok, členmi eurozóny by sa mohli stať už na jar 2004.

Nie všetci politici a najmä ekonómi vo Švédsku však jasajú nad možným pričlenením sa do euroklubu. V podrobnej štúdii, ktorú vypracovali na objednávku štokholmskej vlády, švédski národohospodári vo februári tohto roka upozornili, že vôbec nie je isté, či EMÚ zostane zónou so stabilnou a silnou menou. Švédska vláda považuje ich správu za najdôležitejší dokument pre svoje rozhodovanie o príprave či odložení referenda o vstupe krajiny do EMÚ. Ako upozornili autori štúdie, najväčšia latentná hrozba pre silu eura spočíva v rozdielnej dynamike rastu jednotlivých členov euroklubu. Situácia sa podľa nich môže stať vážnou najmä pre tie krajiny, ktorých rast bude slabší ako priemer spoločenstva. Práve na tento priemer sa orientuje menová politika Európskej centrálnej banky (ECB). V správe odborníkov sa uvádza, že „tieto krajiny budú mať vyššie úroky a pre investície budú vytvárať menej priaznivé podmienky, navyše, budú musieť dôslednejšie dbať na dodržiavanie zásad úspornosti štátnych výdavkov. To môže pôsobiť ľahko procyklicky, ale súčasne to môže byť prekážkou pre dlhodobý hospodársky rast. Jediný záver, ktorý môže Švédsko z toho všetkého vyvodiť pre seba, je, že v prípade členstva v EMÚ musí mať krajina takú silu a dynamiku trhov, že sa nebudeme musieť cítiť ako prehrávajúci“. Švédsko by sa nemalo dostať do situácie obmedzení, ktoré sú predpísané pre menej úspešné krajiny spoločenstva.

Studenou sprchou pre eurozástancov bola januárová správa Európskej komisie (EK), podľa ktorej Švédsko ešte nie je zrelé pre vstup do EMÚ. Švédska koruna totiž neplní kritériá predpísané pre výmenný kurz. EK súčasne upozornila, že Švédsku hrozí nadmerný rast inflácie. Za rok sa však toho veľa môže zmeniť a, pravdaže, všetko ešte závisí aj od životaschopnosti samotnej európskej meny. Švédske referendum by malo byť až o rok a za jeden rok euro vo svete ekonomiky a financií môže byť tak nasledovaniahodným príkladom, ako aj odstrašujúcim mementom.

(jnk)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia oblačno, prechodne až zamračené a miestami slabé zrážky, od 1300 m snehové. Na východe bude polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. V piatok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, od asi 1200 m snehové. Nočná teplota väčšinou 4 až 0 stupňov. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. V priebehu dňa od juhu zamračené a časom dážď. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkioblačno5
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno7
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno21
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslodážď0
Paríždážď6
Prahaprehánky7
Rímjasno18
Sofiazamračené15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno12
Viedeňprehánky10
Záhreboblačno14
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.