Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Benzínový šok v Amerike?

Po panike na NYMEX prevláda už relatívny pokoj...

V predchádzajúcich dňoch sa medzi obchodníkmi na newyorskej komoditnej burze Nymex strhla takmer panika. Všetci hovoria o nedostatočnej produkcii benzínu v domácich rafinériach a o jeho rekordne nízkych zásobách v amerických ropných rezervoároch. Avšak posledná správa American Petroleum Institute, ktorú uverejnili v utorok po zatvorení brán burzy, mnohých prekvapila a upokojila rozvírenú hladinu. Hoci rezervy benzínu vykázali v minulom týždni menší pokles, ich stav dosiahol podstatne vyššiu hodnotu, ako sa očakávalo. Varovné výkriky niektorých analytikov, že tento rok postihne USA kríza vyvolaná nedostatkom benzínu, tak čiastočne stratili na intenzite. Treba priznať, že súčasné rezervy tejto pohonnej látky sú dosť nízke, v porovnaní s minulým rokom sú dokonca nižšie asi o 8 mil. barelov, akútny nedostatok benzínu počas letnej motoristickej sezóny však podľa odborníkov nehrozí. Tohtoročný dopyt by sa mal totiž utlmiť v dôsledku spomalenia rastu amerického hospodárstva.

V lete minulého roka bola situácia odlišná. Rast ekonomiky USA kulminoval, expanzia sa zdala byť neohroziteľná. Vysoká spotreba vtedy so sebou priniesla aj mohutný dopyt po benzíne. Ten vyvrcholil v máji, keď sa cena jedného galónu tohto tekutého zlata vyšplhala až na najvyššiu úroveň v histórii, na 1,538 USD. Fyzický nedostatok benzínu a ropy, ktorý nedokázalo vyrovnať ani ďalšie zvýšenie denných ťažobných kvót zo strany OPEC-u v júni o 708 tis. barelov (koncom marca 2000 sa ťažobné kvóty zvýšili o 1,7 mil. barelov denne), prinútil dokonca amerického prezidenta Billa Clintona po prvý raz od vojny v Perzskom zálive k predaju ropy zo strategických rezerv USA. Dnes je však situácia v ekonomike odlišná a až leto ukáže, či sú súčasné americké zásoby naozaj nedostatočné. Najvýraznejší dopyt na rast cien benzínu v predchádzajúcich dňoch mali správy o havárii v britskej rafinérii Killingholme patriacej spoločnosti Conoco, ktorá denne spracovala 200 tisíc barelov surovej ropy a na americký trh exportovala 35 tisíc barelov reformulovaného benzínu, ktorý spĺňal náročné ekologické požiadavky.

Práve nové náročnejšie kritéria, stanovené americkou legislatívou sú kameňom úrazu, o ktorý sa potklo mnoho domácich rafinérií. Explózia, ktorá vyradila z prevádzky britskú ropnú spoločnosť, sa tak v utorok podpísala pod raketový vzostup ceny benzínu, a to nielen na Nymexe, ale aj na ostatných svetových ropných trhoch. Jeden galón benzínu sa v New Yorku predával v utorok za 1,0505 USD, čo je najvyššia cena od júna 2000, keď Spojené štáty postihla najväčšia ropná kríza od začiatku 70. rokov. Jednoducho, Američania berú hrozbu nedostatku benzínu v nadchádzajúcej letnej sezóne naozaj vážne. Až tak veľmi, že ich nedokážu upokojiť ani správy o tom, že členské štáty kartelu OPEC čerpajú ropu nad rámec stanovených kvót (len optimisti môžu predpokladať, že exportéri nevyužijú súčasné vysoké ceny ropy a jej derivátov a nezinkasujú tak vyšší zisk z predaja).

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia oblačno, prechodne až zamračené a miestami slabé zrážky, od 1300 m snehové. Na východe bude polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. V piatok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, od asi 1200 m snehové. Nočná teplota väčšinou 4 až 0 stupňov. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. V priebehu dňa od juhu zamračené a časom dážď. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkioblačno5
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno7
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno21
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslodážď0
Paríždážď6
Prahaprehánky7
Rímjasno18
Sofiazamračené15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno12
Viedeňprehánky10
Záhreboblačno14
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.