Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001

Tajne-netajne k nezávislosti

Colnice medzi Kosovom a Srbskom predzvesťou delenia JZR?

Colnice na hranici medzi Kosovom a Srbskom sú v prvom rade otázkou peňazí. Civilná správa OSN (UNMIK) jednoducho potrebuje finančné prostriedky do rozpočtu. A keďže zahraničná pomoc, napriek niekdajším sľubom, nie je až taká závratne veľká, každá marka je dobrá. Podľa odhadov UNMIK Kosovo prichádzalo v dôsledku doterajšej absencie kontrol na hranici so Srbskom nie o jednu, ale milión mariek týždenne. Pokiaľ ide o záležitosti štátno-právneho statusu Kosova kontroly na hraniciach nie sú žiadnym medzníkom. Colnice len opakovane poukazujú na to, čo sa doteraz dialo a vedelo. Juhosrbská provincia je v súčasnosti medzinárodným protektorátom, ktorý de facto smeruje k nezávislosti. Srbské protesty a blokády ciest s tým zrejme nič nenarobia.

Za zamyslenie však stojí, prečo k zavedeniu kontrol na hranici Srbska a Kosova prichádza práve teraz. Odpoveď na túto otázku pritom veľa napovie práve o budúcom usporiadaní Kosova, ale aj celej Juhoslávie. V týchto dňoch albánski a medzinárodní experti (so symbolickou účasťou srbských predstaviteľov) pripravujú tzv. právne základy Kosova. Už teraz je jasné, že provincia bude mať vlastnú dočasnú vládu, parlament a súdy s tým, že medzinárodný predstaviteľ bude mať právo veta. Zostáva ešte doriešiť otázky, či obyvatelia Kosova dostanú aj vlastného prezidenta a ústavný súd a či sa tento súhrn právnych noriem bude volať „Dočasná ústava“, ako to požadujú Albánci. V tejto situácii colnice môžu zohrávať dvojakú úlohu: rozruch okolo nich na jednej strane odpútava pozornosť od spomínaných rokovaní a na druhej strane by ich zavedenie mohlo byť kompenzáciou pre Albáncov v prípade, že nebudú splnené všetky ich požiadavky.

No zavedením colníc na kosovsko-srbských hraniciach OSN zároveň odoslala signál Čiernej Hore, kde by v tohtomesačných voľbách mali zvíťaziť separatisticky orientované strany a je dosť pravdepodobné, že sa v následnom referende Podgorica vyberie cestou nezávislosti. Západní politici vo svojich vyhláseniach pritom odmietajú ďalšie parcelovanie Juhoslávie: Príklad Kosova však jasne ukazuje, že faktická nezávislosť sa dá dosiahnuť aj keď krajina formálne zostane celá!

S pobavením sa preto môžeme pozerať na slová, ktorými predstavitelia UNMIK zdôvodňujú posledné opatrenie. „Nejde o colnice, len o kontrolné stanovištia,“ tvrdia a vysvetľujú, že poplatky sa budú vzťahovať len na výrobky vyrobené mimo JZR, za ktoré nebolo zaplatené juhoslovanské clo. Akoby to niečo menilo na skutočnosti, že dochádza k zamedzovaniu voľného pohybu tovarov v rámci jedného štátu. „Táto kontrola neznamená oddeľovanie Kosova, naopak, ide o jeho zabudovanie do juhoslovanského rámca,“ dodáva UNMIK a tvrdí, že celá záležitosť bola konzultovaná s Belehradom. Hneď na to srbský parlament vydá rezolúciu, v ktorej ostro odsúdi zariaďovanie colníc. No a nakoniec predstavitelia civilnej správy OSN tvrdia, že ide o účinnú formu boja proti pašerákom, ktorých je v Kosove strašne veľa. Netreba hádam hovoriť, že omnoho účinnejším spôsobom boja proti kriminalite je zatváranie zločincov a pašerákov, nie ich zdaňovanie. Na takýto krok sú však potrebné adekvátne finančné prostriedky.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.