Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kto chce málo dať, nesmie mnoho žiadať

Eleonóra Bujačková

Sociológovia tvrdia, že viac ako iným národom je nám vraj milé, keď štát zásadne pomáha chudobným, nezamestnaným, rodinám s deťmi, dôchodcom. Sme sociálne citliví. Ale platiť kvôli nim vyššie dane? Ani náhodou, to už je iná káva.

Radi sme aj vtedy, ak štát dotáciami zachraňuje pracovné miesta v krachujúcich podnikoch. Tak veľmi sociálne cítime. Ale podporovať kvôli tomu podniky peniazmi, notabene z našich daní? Ani náhodou!

V spore svojich názorov sme možno pre sociológov zábavní. Je však oprávnený názor niektorých, že tak celkom netušíme, že štát má iba naše peniaze a žiadne iné. Možno nevieme, že prerozdeľuje štyridsať halierov z každej koruny. Možno, že za dane považujeme iba to, čo vidíme odobraté na výplatnej páske. A možno všetko vieme, iba celkom obyčajne chceme, aby na potrebných platili tí druhí. Uvažovali sme tak pred siedmimi, piatimi rokmi a rovnako uvažujeme i dnes.

Naša rozpoltenosť má mnoho ďalších podôb. Rozčúlime sa, že nie sú peniaze na drahé lieky zachraňujúce život - a ideme pritom zadarmo do kúpeľov, ktoré nám lekár predpísal z dobrej známosti. Vášnivo diskutujeme o smiešnych sociálnych dávkach vo chvíli, keď vyťahujeme z firmy peniaze, aby na ne daniar neprišiel. Kričíme, aby štát naparil trhovcom registračné pokladnice, pretože klamú na daniach, práve v tom okamihu, keď remeselníkovi platíme z ruky do ruky, bez účtu.

Stará múdrosť vraví: Kto chce málo dať, nesmie mnoho žiadať. V privátnom živote sme s ňou celkom uzrozumení. Ak sa však do nej pripletie štát, všetko sa razom zmení.

Sociálny štát (naučili nás to politici), to je dnes ten, ktorý už nekryje chrbát v núdzi, ale zabezpečuje. Tak to chceme. Nerobí nič proti zneužívaniu zdravotníckej starostlivosti. Aj keď vie, že k lekárovi chodíme spolu s Čechmi najčastejšie na svete. Neprekáža mu, že sa nemocenská podpriemerne platených ľudí rozrastá do rozmerov XXL.

Sociálny štát roku 2001 rovnako ako pred x- rokmi plytvá naše peniaze určené pre chudobných, nemohúcich a biednych - s ktorými tak veľmi súcitime - a je mu to fuk. Veď ho v tom podporujeme.

Nič z toho sa nehodí hovoriť nahlas, inak si koledujeme o „cejch“ sociálneho idiota. V lepšom prípade sú autorovi podobných viet predhodené miliardy, ktoré štát namiesto do chudobných, investoval do bánk. Čo je síce pravda, na vzťahu ľudí k sociálnemu systému a daniam to však málo zmení. Navyše bankovnú charitu aj tak zaplatia až naše deti a ich deti.

Sociológovia mnohé vysvetľujú socialistickými návykmi okorenenými pohľadom na lákavý Západ. Že sa naši susedia majú lepšie, nemožno poprieť. Ale aj západná Európa má dnes problémy. Rovnako u nich ako aj u nás pretrváva presvedčenie, že žiadna hranica sociálnych istôt neexistuje.

Do čoho sa teda vyplatí investovať dane?

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia oblačno, prechodne až zamračené a miestami slabé zrážky, od 1300 m snehové. Na východe bude polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. V piatok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, od asi 1200 m snehové. Nočná teplota väčšinou 4 až 0 stupňov. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. V priebehu dňa od juhu zamračené a časom dážď. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkioblačno5
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno7
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno21
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslodážď0
Paríždážď6
Prahaprehánky7
Rímjasno18
Sofiazamračené15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno12
Viedeňprehánky10
Záhreboblačno14
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.