Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001

Kto chce málo dať, nesmie mnoho žiadať

Eleonóra Bujačková

Sociológovia tvrdia, že viac ako iným národom je nám vraj milé, keď štát zásadne pomáha chudobným, nezamestnaným, rodinám s deťmi, dôchodcom. Sme sociálne citliví. Ale platiť kvôli nim vyššie dane? Ani náhodou, to už je iná káva.

Radi sme aj vtedy, ak štát dotáciami zachraňuje pracovné miesta v krachujúcich podnikoch. Tak veľmi sociálne cítime. Ale podporovať kvôli tomu podniky peniazmi, notabene z našich daní? Ani náhodou!

V spore svojich názorov sme možno pre sociológov zábavní. Je však oprávnený názor niektorých, že tak celkom netušíme, že štát má iba naše peniaze a žiadne iné. Možno nevieme, že prerozdeľuje štyridsať halierov z každej koruny. Možno, že za dane považujeme iba to, čo vidíme odobraté na výplatnej páske. A možno všetko vieme, iba celkom obyčajne chceme, aby na potrebných platili tí druhí. Uvažovali sme tak pred siedmimi, piatimi rokmi a rovnako uvažujeme i dnes.

Naša rozpoltenosť má mnoho ďalších podôb. Rozčúlime sa, že nie sú peniaze na drahé lieky zachraňujúce život - a ideme pritom zadarmo do kúpeľov, ktoré nám lekár predpísal z dobrej známosti. Vášnivo diskutujeme o smiešnych sociálnych dávkach vo chvíli, keď vyťahujeme z firmy peniaze, aby na ne daniar neprišiel. Kričíme, aby štát naparil trhovcom registračné pokladnice, pretože klamú na daniach, práve v tom okamihu, keď remeselníkovi platíme z ruky do ruky, bez účtu.

Stará múdrosť vraví: Kto chce málo dať, nesmie mnoho žiadať. V privátnom živote sme s ňou celkom uzrozumení. Ak sa však do nej pripletie štát, všetko sa razom zmení.

Sociálny štát (naučili nás to politici), to je dnes ten, ktorý už nekryje chrbát v núdzi, ale zabezpečuje. Tak to chceme. Nerobí nič proti zneužívaniu zdravotníckej starostlivosti. Aj keď vie, že k lekárovi chodíme spolu s Čechmi najčastejšie na svete. Neprekáža mu, že sa nemocenská podpriemerne platených ľudí rozrastá do rozmerov XXL.

Sociálny štát roku 2001 rovnako ako pred x- rokmi plytvá naše peniaze určené pre chudobných, nemohúcich a biednych - s ktorými tak veľmi súcitime - a je mu to fuk. Veď ho v tom podporujeme.

Nič z toho sa nehodí hovoriť nahlas, inak si koledujeme o „cejch“ sociálneho idiota. V lepšom prípade sú autorovi podobných viet predhodené miliardy, ktoré štát namiesto do chudobných, investoval do bánk. Čo je síce pravda, na vzťahu ľudí k sociálnemu systému a daniam to však málo zmení. Navyše bankovnú charitu aj tak zaplatia až naše deti a ich deti.

Sociológovia mnohé vysvetľujú socialistickými návykmi okorenenými pohľadom na lákavý Západ. Že sa naši susedia majú lepšie, nemožno poprieť. Ale aj západná Európa má dnes problémy. Rovnako u nich ako aj u nás pretrváva presvedčenie, že žiadna hranica sociálnych istôt neexistuje.

Do čoho sa teda vyplatí investovať dane?

Eleonóra Bujačková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.