Hospodársky denník
USD49,194 Sk
EUR43,323 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,26 Sk
  Štvrtok  19.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ruské pozície (VI)

Dnes uverejňujeme podstatnú pasáž zo záveru vystúpenia ruského prezidenta Vladimira Putina pred oboma komorami parlamentu začiatkom apríla, v ktorom sa zameral na stav federácie a úlohy, ktoré musí Rusko v tomto roku splniť. V závere nadviazal na predchádzajúce hodnotenie ekonomiky, zahraničnej politiky a sociálnej oblasti a zameral sa najmä na národné záujmy Ruska, vzťahy s krajinami SNŠ, NATO a EÚ. „Zahraničná politika je indikátorom a podstatným faktorom stavu vnútroštátnych záležitostí. Tu by sme nemali mať ilúzie. Od toho, ako profesionálne a účinne využijeme naše diplomatické zdroje, závisí nielen postavenie našej krajiny na medzinárodnom dejisku, ale aj politická a ekonomická situácia v samotnom Rusku. Naša krajina stále viac integruje do svetového hospodárstva. Preto v zahraničnopolitickej sfére sa máme naučiť brániť ekonomické záujmy štátu ako celku, ruského podniku a ruského občana. Brániť diskriminácii domácich výrobcov, zaručovať zachovanie a optimálne využitie ruských majetkov v zahraničí, urýchľovať prípravné práce na vstup do WTO za pre nás prijateľných podmienok.

Mať spoľahlivú reputáciu je výhodné nielen v ekonomike, ale aj v politike. Preto musíme prísne plniť naše dlhodobé záväzky a dohody. Rovnováha záujmov a vzájomne výhodný charakter spolupráce, rešpekt a dôvera sú oveľa produktívnejšie ako tvrdé ideologické dogmy. Pri tom zohľadnenie a rešpektovanie národných záujmov Ruska zo strany našich medzinárodných partnerov je pre nás zásadné. To všetko sa v plnej miere vzťahuje aj na prerokúvanie otázky zachovania strategickej stability, na odzbrojenie, rozšírenie NATO a budovanie základov svetového poriadku v 21.storočí.

Rusko jadrom SNŠ

Nielen historická blízkosť, ale aj jasné praktické dôvody diktujú nevyhnutnosť aktivizácie nášho úsilia v SNŠ. Rusko zostáva jadrom integračných procesov v Spoločenstve. V období ekonomického vzostupu sa tu pre Rusko otvárajú nové perspektívy. Budeme pokračovať v dôkladnej práci na budovaní Zväzového štátu s Bieloruskom a podnecovať ďalší rozvoj integračných procesov v celom SNŠ. Podpísanie Zmluvy o zriadení Eurázijského ekonomického spoločenstva je iba prvým významným krokom.

Sme povinní dodať novú energiu našim vzťahom s európskymi a ďalšími medzinárodnými štruktúrami. V Európe dnes prebiehajú dynamické procesy, transformuje sa úloha veľkých európskych organizácií a regionálnych fór. Línia integrácie s Európou sa stáva jedným s kľúčových smerov našej zahraničnej politiky.

Vzťahy s NATO

Sme stále dôslední aj v našich vzťahoch s NATO. Tieto vzťahy reguluje Zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti z roku 1997. Podľa našej mienky je problém v tom, že táto organizácia pri prijímaní rozhodnutí často ignoruje mienku medzinárodného spoločenstva a ustanovenia medzinárodno-právnych dokumentov. Preto budúcnosť vzťahov s alianciou bezprostredne závisí od toho, ako presne sa dodržiavajú zakladajúce ustanovenia medzinárodného práva. V prvom rade - v otázkach nepoužitia sily a hrozby sily. Náš postoj je jasný - jedinou organizáciou, ktorá má právo povoliť použitie sily v medzinárodných vzťahoch, je BR OSN.

Kádrové zmeny

Uplynulé desaťročie bolo pre Rusko búrlivé, bez zveličenia sa dá povedať aj revolučné. Rok 2000 a začiatok roku 2001 sa na jeho pozadí zdajú relatívne pokojné. Absencia politických otrasov sa stala dôvodom na domnienky ohľadne štrukturálnych a kádrových zmien. Chcel by som vyhlásiť, že zmien sa nebojíme a ani sa nemáme báť. Ale akékoľvek zmeny, či už politické, alebo administratívne, majú byť zdôvodnené okolnosťami. Obavy verejnosti sa zakladajú na známej logike, že po revolúcii nasleduje kontrarevolúcia, po reformách - kontrareformy, hľadanie tých, ktorí revolučné chyby zavinili, a potrestanie. Tento cyklus je za nami. Už nebudú ani revolúcie, ani kontrarevolúcie! Pevná a ekonomicky zdôvodnená štátna stabilita je blahom pre Rusko a jeho ľud. Naše hlavné problémy sú príliš hlboké a nevyžadujú si politiku skokov, ale každodennú profesionálnu prácu,“uviedol V. Putin.

(koniec)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia oblačno, prechodne až zamračené a miestami slabé zrážky, od 1300 m snehové. Na východe bude polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. V piatok bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, od asi 1200 m snehové. Nočná teplota väčšinou 4 až 0 stupňov. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od asi 1000 m snehové. V priebehu dňa od juhu zamračené a časom dážď. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 19.48 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkioblačno5
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno7
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno21
Milánodážď15
Moskvadážď10
Oslodážď0
Paríždážď6
Prahaprehánky7
Rímjasno18
Sofiazamračené15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno12
Viedeňprehánky10
Záhreboblačno14
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.