Hospodársky denník
USD49,553 Sk
EUR43,644 Sk
CHF28,603 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  2.Apríla 2001

Trh s mäsom ide do normálu

Mraziarne majú výrazný dostatok kapacít na uskladnenie

Konzervovanie potravín je odbor značne perspektívny. V tomto odvetví potravinárskeho priemyslu máme úplne nové, ale aj staršie prevádzky, ktoré nezodpovedajú hygienickým požiadavkám Európskej únie. Rozvoju mraziarenského priemyslu bráni najmä vysoký import (30 % zo spotreby) a malá možnosť exportu. Väčšiemu vývozu mrazených potravín prekážajú nerovnaké podmienky oproti krajinám CEFTA a EÚ, najmä skutočnosť, že tam majú na potraviny vyššie exportné dotácie. Toto odvetvie tvorí u nás z objemu potravinárskej produkcie len malý podiel, ale jeho dynamika sa pritom za posledné dva roky zdvojnásobila. Ako sú na tom naše mraziarne a ďalšie spracovateľské podniky najmä vzhľadom na aktuálny vývoj trhu s mäsom, spýtali sme sa niektorých vedúcich pracovníkov mraziarní, ale aj s nimi spolupracujúcich firiem.

Na situáciu súvisiacu s prípadnou zvýšenou porážkou hovädzieho dobytka alebo aj ošípaných sú v Taurise Rimavská Sobota dobre pripravení. Ako nám potvrdil zástupca divízie obchodu a marketingu Miroslav Lesko, v materskom závode sú schopní zamraziť 3000 ton mäsa. Druhá mraziareň je v ich sesterskom podniku Tauris Danubius Dunajská Streda. Jej kapacita je nižšia, ale aj tam dokážu uskladniť a zmraziť 2100 ton. V Dunajskej Strede porážajú zvieratá, pričom sú schopní podľa požiadaviek trhu dosiahnuť dennú kapacitu až 180 kusov hovädzieho dobytka. Ako

jediný bitúnok

na Slovensku môže Tauris Danubius Dunajská Streda vyvážať svoju produkciu s povolením Štátnej veterinárnej správy SR. Mraziarenské kapacity ich predurčujú na zaradenie do systému štátnych hmotných rezerv.

„Odber hovädzieho mäsa sa vracia späť do pôvodných koľají a slovenský zákazník prišiel na to, že mäso z domácich zdrojov je zdravé. Tento druh mäsa sa musí na pultoch cenovo vyrovnať bravčovému, aby pri jeho odbyte nebola prekážkou vyššia cena,“ hovorí riaditeľ Mäsospišu Marián Užák. V súvislosti s kvantifikáciou hovädziny pripomenul, že chovatelia by mali ešte spresniť, či jej je vôbec veľa. Problematickými ostávajú býky, a to je to, čo dnes páli chovateľov najviac. M. Užák sa spolieha na opatrenia zo strany Štátneho fondu trhovej regulácie a verí, že jeho rada rozhodne o sprístupnení kvalitného hovädzieho mäsa zákazníkom vo väčšej miere práve z býkov. V súčasnosti

nemajú prebytky

mäsa a zvieratá odoberajú podľa zmlúv uzavretých na tento rok. Pripustil však, že problémy by mohli nastať, keby sa súčasnej situácii nechal voľný priebeh. Pokles výkupu hovädziny zaznamenali v Mäsospiše hlavne počas intenzívnej mediálnej kampane o problémoch s BSE v západnej Európe. Situácia sa však postupne stabilizuje aj vďaka stovkám negatívnych výsledkov vyšetrení mäsa.

„Hovädzie mäso nemrazíme, lebo sme kapacitne malí a objednávky prispôsobujeme okolnostiam. Nebadám, že by bol u nás citeľný pretlak hovädzieho mäsa, ani som sa nestretol s ponukou poľnohospodárov na zvýšené dodávky, skôr by som tvrdil, že na družstvách sú viazané kusy hovädzieho dobytka k jednotkám na dotácie,“ tvrdí riaditeľ michalovskej spoločnosti Tipso Rastislav Glaba. Súčasnú situáciu hodnotí ako už približujúcu sa k stavu, ktorý bol pred informačnou kampaňou o chorobe šialených kráv, pretože už aj školské jedálne začali objednávať hovädzinu, ktorá tam mesiac a pol chýbala na jedálnych lístkoch. Aj v obchodnej sieti sa situácia zlepšuje. Nie je to však ešte stav, ktorý bol koncom minulého roka.

„Seredský mäsový priemysel Sereď v spolupráci s Mraziarňami Sládkovičovo je kapacitne pripravený na prípadné usmrtenie, rozrábku, mrazenie a skladovanie hovädzieho mäsa pre Štátny fond trhovej regulácie. Voľné kapacity na zmrazovanie a uskladnenie mäsa sú dostatočné i pre iné bitúnky na Slovensku,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Ing. Rudolf Veľký. Celkovo môžu ponúknuť 5000 kubických metrov mraziarenského priestoru, kde sa uskladní až 2000 ton baleného mäsa. „Bratislavské mraziarne už v súčasnosti nezabezpečujú výrobu, všetky priestory, ktoré sú - či už

suché sklady

alebo mraziarenské priestory, používajú jedine na prenájom. Ako hovorí predseda dozornej rady Bohumír Krásny, kapacity využívajú veľkoobchodné organizácie, ktoré tam skladujú tovar, či už mraziarenský alebo len potravinársky. „Mraziarenské kapacity máme dosť nešťastne riešené, lebo sú na poschodí. Mäso z bitúnkov prichádzalo v minulosti, keď bolo u nás skladované v rámci Fondu trhovej regulácie, už zamrazené. Pre nás je tento spôsob najvýhodnejší, aj keď máme nevyužívané ťšokovacieŤ tunely, ktoré tu zostali. Čiže v prípade potreby by sme dokázali mäso aj zamraziť. Bol by však problém s tým, že nemáme baliacu techniku. V prípade potreby boli by sme schopní uskladniť minimálne tisíc ton mäsa.“

„Disponujeme voľnými kapacitami vlastnými aj ďalšími, ktoré sme získali od inej spoločnosti. Na prípadnú potrebu uskladnenia mäsa sme pripravení, pretože aj v minulosti sme boli ukladateľom pre štátne hmotné rezervy,“ konštatuje ekonomická riaditeľka Mraziarne Žilina Ing. Mária Kurnocíková. Sme najväčšou mraziarňou v širokom okolí, pretože menšie mraziarne ukladajú len vlastný spracovaný materiál.

(tu, lak, ik, zp)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.