Hospodársky denník
USD49,553 Sk
EUR43,644 Sk
CHF28,603 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  2.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

FED sadzby znížil, ECB otáľa

Obchodníci dúfajú v správne načasovanie poklesu úrokov

Americký dlhopisový trh zaznamenal v poslednom období miernu korektúru. Opätovne vzrástli rendity jednotlivých splatností. Hlavným akcelerátorom tohto stavu bolo vyhlásenie posledných údajov o spotrebiteľskej dôvere, ktorá za marec mierne vzrástla. To vyvolalo záujem o akcie, čo sa okamžite prejavilo odchodom investorov z dlhopisov, a teda v poklese cien jednotlivých splatností. Napriek tomu preceňovať tieto údaje v súčasnom turbulentnom období nemá význam. Riziko, že dôjde ku korekciám v údajoch o spotrebiteľskej dôvere, je stále vysoké a viac ako pravdepodobné. Napriek tomu súčasný stav naznačuje, že americké hospodárstvo nepadá do hlbokej jamy ako niektorí naznačovali. Dá sa jednoznačne predpokladať, že už v druhej polovici tohto roka dôjde k zlepšeniu konjunktúry v tejto časti sveta. Predpoklady na potvrdenie tohto vývoja už existujú v podobe poklesu úrokov zo strany Federálneho rezervného systému (FED), alebo sa ešte len chystajú napríklad v podobe lesu daní, ako aj poklesu skladových zásob. Tomu zodpovedajúce pohyby cien jednotlivých dlhopisov smerom hore budú závislé od vývoja na akciových trhoch. Pokiaľ dôjde k otrasom, štátne dlhopisy si udržia podporu. Ak sa akcie zotavia, zákonite dôjde k odlevu kapitálu z dlhopisov. Dlhodobé splatnosti pravdepodobne opäť klesnú nad úrovňou poklesu ostatných splatností. Zo strednodobej perspektívy však s rastom konjunktúry aj citeľnejšie vzrastú. Segment podnikových dlhopisov zostáva aj naďalej atraktívny. Spready k benchmarkovým štátnym dlhopisom zostávajú aj napriek turbulenciám na akciových trhoch stabilné. Ich úroveň sa pohybuje na hranici do 300 Bp pri dlhopisoch v investičnom pásme. Napriek tomu, že dlhopisové trhy v eurolande špekulovali so znížením úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), sadzby zostali opäť nezmenené. Tento krok znova poškodil euru, čo bude mať za následok, že zotavovanie tejto meny oproti doláru bude trvať dlhšie. Doterajšie opatrné predpovede pohybu smerom dole na úroveň 0,90 USD/1 EUR sa najnovším vývojom potvrdili. Podľa mnohých vyjadrení otáľanie s posunom úrokov v Európe prinesie viac škody ako osohu. Dôvodom je pretrvávajúci pokles hospodárstva v tejto časti sveta. To vyvoláva otázky, či pokles základných sadzieb v eurolande zo strany ECB nepríde neskoro. Z hľadiska dlhopisových trhov štart poklesov úrokov v najbližších mesiacoch je istou záležitosťou. Tomu sa prispôsobujú aj rendity jednotlivých titulov. Najväčší potenciál majú stále najdlhšie splatnosti, preto sa aj pozornosť obchodníkov bude sústreďovať týmto smerom. Tí investori, ktorí chcú výnosy pri súčasných relatívne vysokých renditách, by mali štartovať svoje investície pri najkratších splatnostiach. Táto stratégia by sa mala vyplatiť pri ponechaní portfólia minimálne do druhej polovice tohto roka, keď sa očakáva skončenie poklesu základných sadzieb zo strany ECB. Z hľadiska štruktúry výberu jednotlivých titulov zostávajú jasnými favoritmi dlhopisy z Rakúska, Talianska, Belgicka a Grécka.

Ing. Juraj Bielik

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, len na severe miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na krajnom severe okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor. V utorok bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota 5 až 0, najvyššia denná teplota 14 až 19 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 6 až 1, najvyššia denná teplota 14 až 17, na juhu okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.27 a zapadne o 19.24 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényoblačno15
Belehradpolooblačno19
Berlínoblačno15
Bratislavaslnečno17
Bruseloblačno14
Budapešťpolooblačno18
Bukurešťoblačno12
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď10
Kodaňdážď12
Kyjevoblačno11
Lisabonjasno18
Londýndážď17
Madridmalá oblačnosť21
Milánopolooblačno17
Moskvaobčasný dážď8
Oslodážď 2
Parížpolooblačno15
Prahapolooblačno15
Rímjasno21
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňmalá oblačnosť17
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 3. 2001: Bratislava 99, 50, Sliač 97,67, Košice 98,81, Poprad 93,12, za 30. 3. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,73, Košice 99,53, Poprad 93,18, za 31. 3. 2001: Bratislava 100,71, Sliač 98,55, Košice 99,64, Poprad 94,08.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.