Hospodársky denník
USD49,553 Sk
EUR43,644 Sk
CHF28,603 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  2.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nevychovanosť? Arogancia?

Peter Kasalovský

Vicepremiér P. Csáky nebol odvolaný Národnou radou SR zo svojej funkcie za účasť na oslavách stých narodenín J. Esterházyho. Napriek oficiálnemu odporúčaniu vlády SR nezúčastniť sa na tomto podujatí, P. Csáky v Budapešti bol. Tvrdil, že ako funkcionár SMK. V sobotu vyhlásil aj to, že by sa vždy takto rozhodol. Predovšetkým preto, že J. Esterházy hlasoval v parlamente v roku 1942 proti deportáciám židov, a to bez ohľadu na jeho „chyby“ v predchádzajúcom období. Jednou z nich mali byť jeho aktivity na realizácii Mníchovského diktátu, ktorých výsledkom bol zánik 1. ČSR a tiež maďarská okupácia časti nášho územia. Čiže, J. Esterházy sa stal oficiálne vlastizradcom. Nemôže byť sporu o tom, že P. Csáky sa zúčastnil na oslavách maďarskej osobnosti, ale z nášho pohľadu vlastizradcu, čo nemožno prehodnotiť. To bol verdikt vtedajších generácií, rovnako ako rozdelenie sa česko-slovenskej federácie k 1. 1. 1993. Je totiž absurdné, keď P. Csáky porovnáva Mníchov a jeho dôsledky s rozdelením ČSFR. Dovolil si to v Slovenskom rozhlase. Ospravedlňovať sa tým, že všelikde sú snahy zmeniť historické verdikty podľa vkusu a potrieb súčasníkov, čo je politickým aj ľudským hazardom. Keď by už pre nič iné, tak pre hrubú neúctu voči vtedajším generáciám, nesmiernemu ľudskému, občianskemu a národnému utrpeniu a, samozrejme, konkrétnym a tiež vyčísliteľným obetiam na životoch.

V minulom decéniu sa mnohé rany z obdobia II. svetovej vojny, ale aj z dlhších dejinných úsekov pokryli náplasťami proklamácií o zmierení sa konkrétnych národov. Napríklad nemeckého a francúzskeho, ale aj slovenského a maďarského. Nové generácie sa rozhodli kreovať svoje vzťahy bez záťaže tej minulosti, v ktorej neboli, avšak nezaviazali sa k strate pamäti či dokonca k zmenám historických faktov a rozhodnutí predchádzajúcich generácií. Aj keď sú občas také snahy, neraz na tej najvyššej úrovni parlamentnej a výkonnej štátnej moci, tak arbitrom faulov je v prvom rade súdnosť. Taká, ktorú založila výchova a vzdelanie na všeobecne uznávaných normách vzťahov medzi štátmi a vôbec ľudských práv. Potom je to čas a v neriešiteľnej situácii medzinárodný súdny dvor. Je nesporné, že vicepremiér P. Csáky účasťou na oslavách storočnice J. Esterházyho a prevzatím pamätnej medaily potvrdil nielen absenciu politického citu a súdnosti, ale odmietol rešpektovať názor a oficiálne odporúčanie vlády SR, ktorej je členom. Konal s vedomím, že v záujme stability vládnej koalície je takpovediac nestrestateľný. Parlament ho síce neodvolal z funkcie, no nevyjadril mu ani dôveru, avšak dal povestné krídla ním prezentovanej múdrosti.

Pochybujem, že P. Csáky by mohol pochopiť, že fauloval, a tiež to, že uviedol do strehu svojím konaním aj myslením nemálo svojich spoluobčanov. Absurdným a svojím spôsobom urážajúcim je o. i. jeho vyhlásenie, že bol v Budapešti len ako reprezentant SMK. Akoby netušil a či vari nevedel, že vždy je členom kabinetu a na súkromie má nárok iba s rodinou. Koniec koncov bol tam oslavovať za peniaze daňových poplatníkov SR. Čo však v takej koalícii a s ňou, v ktorej sa jeden člen, t. j. strana menšiny pohybuje na hrane a v rozpore s cítením štátotvorného národa, či už to bolo trebárs nedávno o vodných dielach dunajských, mnohokrát potom, alebo naposledy pred uplynulým víkendom v súvislosti s J. Esterházym...!

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, len na severe miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na krajnom severe okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor. V utorok bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota 5 až 0, najvyššia denná teplota 14 až 19 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 6 až 1, najvyššia denná teplota 14 až 17, na juhu okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.27 a zapadne o 19.24 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényoblačno15
Belehradpolooblačno19
Berlínoblačno15
Bratislavaslnečno17
Bruseloblačno14
Budapešťpolooblačno18
Bukurešťoblačno12
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď10
Kodaňdážď12
Kyjevoblačno11
Lisabonjasno18
Londýndážď17
Madridmalá oblačnosť21
Milánopolooblačno17
Moskvaobčasný dážď8
Oslodážď 2
Parížpolooblačno15
Prahapolooblačno15
Rímjasno21
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňmalá oblačnosť17
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 3. 2001: Bratislava 99, 50, Sliač 97,67, Košice 98,81, Poprad 93,12, za 30. 3. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,73, Košice 99,53, Poprad 93,18, za 31. 3. 2001: Bratislava 100,71, Sliač 98,55, Košice 99,64, Poprad 94,08.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.