Hospodársky denník
USD49,553 Sk
EUR43,644 Sk
CHF28,603 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  2.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Miloševič vo väzbe

Dramatický víkend v Srbsku

Pred polrokom padol po demokratických parlamentných voľbách režim juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Exdiktátor „Slobo“ sa vždy bránil svojmu zatknutiu. Posledné dni hrozil násilím, hrozil samovraždou, dokonca vraždou svojej rodiny. Vojna nervov sa však po búrlivom víkende skončila. Po necelých 36 hodinách, keď prehovorili aj zbrane, sa v nedeľu ráno Miloševič vzdal justičným úradom a bol prevezený do ústrednej belehradskej väznice. Hrozí mu, že vo vyšetrovacej väzbe zostane minimálne jeden mesiac a vyšetrovacia väzba môže byť predĺžená až na polroka. Vyšetrujúci sudca chce vypočuť Miloševiča k trestným činom, z ktorých ho obvinili v piatok - sprenevery a zneužitia právomoci verejného činiteľa. „S Miloševičom sa uskutoční proces za činy, ktoré spáchal v Srbsku,“ uviedol včera srbský minister spravodlivosti Vlada Batič. Srbská ústava zakazuje vydanie srbských občanov do zahraničia. Na to, aby exprezidenta vydali do Haagu, kde by bol stíhaný za vojnové zločiny, by sa musel zmeniť zákon.

Podľa posledných správ sa manželka bývalého diktátora Mira Markovičová a jeho dcéra Marija naďalej nachádzajú v prezidentskej vile obkľúčenej príslušníkmi polície. Miloševičova dcéra ihneď po zatknutí svojho otca začala v rezidencii strieľať, uviedol srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič. Podľa neho prebehlo Milošovičovo zatknutie bez použitia sily a bez najmenšieho odporu. „Zvíťazil rozum. Boli sme svedkami dramatických udalostí, počnúc od tvrdení, podľa ktorých ho nemôžeme zatknúť živého, až po vyhlásenia, že zabije svoju dcéru a manželku a potom spácha samovraždu,“ povedal minister. Tieto Miloševičove vyhlásenia pravdepodobne inšpirovali nesprávne informácie, podľa ktorých ho chcú zatknúť kvôli obvineniam zo spáchania vojnových zločinov v Kosove, za ktoré mu hrozí proces pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre zločiny v bývalej Juhoslávii v Haagu. Miloševiča v piatok obvinili zo sprenevery a zo zneužitia právomocí. Bývalý prezident spôsobil podľa obvinenia pre JZR a Srbsko finančnú stratu v sume od 30 miliónov do 100 miliónov eúr.

Už sa začalo vyšetrovanie proti tým, ktorí použili zbrane pri prvom pokuse o Miloševičovo zatknutie v noci z piatka na sobotu. Už v piatok bolo pri Miloševičovej rezidencii na predmestí Dedinje zaparkovaných šesť policajných áut, sanitka a jednotka špeciálnej polície. Rezidenciu strážila ťažko ozbrojená ochranka, ktorá policajtom kládla odpor pri zatýkaní. V sobotu po prvom neúspešnom pokuse o zatknutie došlo k prestrelkám medzi bezpečnostnými silami a ochrankou exprezidenta, pričom utrpeli zranenia dvaja policajti a jeden fotoreportér. Okolo rezidencie sa združili desiatky protestujúcich prívržencov Miloševiča.

Prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte v sobotu vyhlásila, že Miloševič by mal byť súdený v Haagu a požiadala úrady JZR o zaujatie rýchleho a jednoznačného stanoviska v tejto záležitosti. Zadržanie Miloševiča prišlo v poslednú chvíľu, keďže posledným marcovým dňom vypršal konečný termín, ktorý stanovili USA na posúdenie toho, či Juhoslávia spolupracuje s ICTY. V prípade negatívneho posudku by mohol Belehrad čeliť ekonomickým sankciám zo strany USA a neposkytnutiu pomoci vo výške 50 miliónov dolárov.

(TASR/Hd)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, len na severe miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na krajnom severe okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor. V utorok bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota 5 až 0, najvyššia denná teplota 14 až 19 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 6 až 1, najvyššia denná teplota 14 až 17, na juhu okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.27 a zapadne o 19.24 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényoblačno15
Belehradpolooblačno19
Berlínoblačno15
Bratislavaslnečno17
Bruseloblačno14
Budapešťpolooblačno18
Bukurešťoblačno12
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď10
Kodaňdážď12
Kyjevoblačno11
Lisabonjasno18
Londýndážď17
Madridmalá oblačnosť21
Milánopolooblačno17
Moskvaobčasný dážď8
Oslodážď 2
Parížpolooblačno15
Prahapolooblačno15
Rímjasno21
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňmalá oblačnosť17
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 3. 2001: Bratislava 99, 50, Sliač 97,67, Košice 98,81, Poprad 93,12, za 30. 3. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,73, Košice 99,53, Poprad 93,18, za 31. 3. 2001: Bratislava 100,71, Sliač 98,55, Košice 99,64, Poprad 94,08.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.