Hospodársky denník
USD48,98 Sk
EUR43,286 Sk
CHF28,271 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  20.Apríla 2001

Pacient má právo vedieť...

Zdravotnícke „desatoro“ uzrie svetlo

Aby sa človek mohol niečoho dožadovať, musí vedieť, či má, alebo nemá na to nárok. Podľa odborníkov zo sveta zdravotného poistenia väčšina našej populácie len čiastočne pozná svoje povinnosti v tejto oblasti a len minimálne využíva svoje práva. Jedným z nich je napríklad právo podieľať sa na kontrole poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Z neho vyplýva, že poistenec môže vykonať tzv. laickú kontrolu s cieľom zistiť, či mu lekár alebo zdravotnícke zariadenie poskytli tie výkony, lieky a pomôcky, ktoré vykázali a ktoré poisťovňa aj uhradila. V medicínskej sfére sa vie, že poistenci u nás majú tzv. informačnú nevýhodu oproti zdravotníckym pracovníkom a zariadeniam. V záujme každého poistenca by malo byť poznanie aspoň základných práv a povinností. Najmä keď už vláda schválila návrh Charty práv pacienta. Dokument etického charakteru sa skladá z preambuly a má desať článkov, ktoré špecifikujú ľudské práva a slobody pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale aj všeobecné práva pacientov. Definuje právo na informácie, súhlas pacienta, súhlas v prípade tých, čo nie sú spôsobilí o sebe rozhodovať, tiež dôvernosť, liečbu a starostlivosť - aj o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich, podávanie sťažností, prípadne náhradu škody. Pacient má právo vedieť aj základné údaje - ako je meno a priezvisko pracovníkov v zdravotníctve, ktorí sa o neho starajú a liečia ho. Po prepustení zo zdravotníckeho zariadenia disponuje právom vyžiadať si písomnú správu o diagnóze, priebehu ochorenia a liečbe. Pacient alebo jeho právny zástupca môžu nahliadať do príslušnej zdravotnej dokumentácie a robiť si z nej na mieste výpisky. Po dohode so zdravotníckym zariadením má žena právo, aby s ňou pri pôrode bola dospelá osoba, ktorú si vyberie.

Dokument hovorí aj o transplantáciách - konštatuje sa v ňom, že odobrať orgány z tiel mŕtvych na účely transplantácie alebo vedeckovýskumné účely možno iba vtedy, ak osoba počas svojho života neurobila písomné alebo inak preukázateľné vyhlásenie, že s týmto zásahom do svojej telesnej integrity nesúhlasí.

Charta práv pacienta bola vypracovaná v rámci projektu ministerstva zdravotníctva financovaného z prostriedkov PHARE. Na projekte pracovala skupina zahraničných a slovenských expertov, ktorí chartu navrhli na základe zákona o Liečebnom poriadku, ako aj dokumentov medzinárodných organizácií (OSN, WHO, Rady Európy a Európskej

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.