Hospodársky denník
USD48,98 Sk
EUR43,286 Sk
CHF28,271 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  20.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Genóm vtáka moa

Dva tímy vedcov prvýkrát sekvencovali mitochondriálnu deoxyribonukleovú kyselinu (mtDNA) vyhynutého zvieracieho druhu. Ide o moa, novozélandský druh pštrosa, ktorý vyhynul pred 400 až 200 rokmi v dôsledku kultivácie krajiny a intenzívneho lovu.

Mitochondriálnu DNA sa podarilo získať z kostí, ktoré sa našli v chladných vápencových jaskyniach v horách Nového Zélandu, píše časopis Nature. Vďaka tamojším podmienkam boli kosti veľmi dobre zakonzervované. Nález sa dostal do rúk doktora Alana Coopera z britskej Oxfordskej univerzity a jeho kolegov, ktorí extrahovali fragmenty mtDNA. Každý fragment tvorilo asi 17 000 bázových párov.

Mitochondriálna DNA sa prenáša iba po ženskej, resp. samičej dedičnej línii. Počas stáročí sa takmer nemení a podlieha iba konštantným mutáciám. Pre genetikov sú tieto mutácie „biologickými hodinami“, podľa ktorých môžu sledovať vývoj druhu hlboko do minulosti.

Ďalší tím vedcov pod vedením ornitológov Allana Bakera a Olivera Haddratha z Royal Ontario Museum v Toronte analyzoval Cooperove a iné nálezy pozostatkov vtáka moa s cieľom kompletne rekonštruovať mtDNA. U dvoch druhov moa sa to skutočne podarilo, píše časopis Proceedings of the Royal Society. Porovnanie týchto dát s génmi žijúcich kivi, emu a pštrosov ukázalo, že mtDNA vtáka moa je spojivom spoločných znakov uvedených druhov. Z morfologických analýz nelietavých vtákov moa a kivi vyplýva, že ide o príbuzných z rovnakého rodu. Kivi má však bližšie k emu, zatiaľ čo moa je celkom iný druh.

Rozlúštené sekvencie DNA vyhynutých zvierat prispievajú k jasnejšiemu obrazu evolúcie, konštatuje David Mindell z Michiganskej univerzity v Ann Arbore. Sekvencovanie DNA vtáka moa vrhlo okrem toho úplne nové svetlo na posun kontinentov na južnej pologuli. „Biologické hodiny “ fosílnych moa potvrdili domnienku, že nelietavé vtáky dominovali svetu zvierat na superkontinente Gondwana zvanom aj Pangea. Línia ich vývoja presne ukazuje, v akom poradí sa Pangea pred asi 200 miliónmi rokov rozpadla na dnešné kontinenty, čo umožnilo izolovaný vývoj jednotlivých druhov vtákov.

Mitochondriálna DNA vtáka moa vydala nové informácie o geologickej minulosti Nového Zélandu.

„Máme pred sebou obraz ostrova, ktorý sa najprv rozpadol na dve časti, ale potom sa opäť zjednotil,“ hovorí doktor Cooper. Takto vznikli dve rôzne populácie moa.

Problémy s rekonštrukciou jednotlivých kúskov DNA podľa vedcov svedčia o tom, že všetky pokusy o oživenie vyhynutých druhov musia stroskotať. „Mali sme veľké problémy rozlúsknuť kódy všetkých 17 000 párov DNA. Mnohé sú zahrnuté v tzv. odpadovej DNA,“ uviedol Cooper. Z tohto dôvodu je nemožné rozlúštiť miliardy párov génov a napríklad získať kompletnú DNA dinosaura.

(TASR/ kab)

Počasie

Dnes bude na západe veľká oblačnosť a miestami slabý občasný dážď, inde oblačno až polojasno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. Slabý východný vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne. V sobotu bude veľká, cez deň na juhu časom zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota väčšinou 6 až 2, denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19.50 hod.

Amsterdamprehánky7
Aténypolooblačno20
Belehradoblačno15
Berlínoblačno7
Bratislavaoblačno15
Bruselprehánky7
Budapešťdážď14
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď7
Helsinkidážď4
Istanbulpolooblačno15
Kodaňoblačno5
Lisabonpolooblačno19
Londýnoblačno7
Madridoblačno14
Milánooblačno13
Moskvaoblačno13
Oslooblačno2
Parížprehánky7
Prahaprehánky8
Rímprehánky15
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno5
Varšavadážď10
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno15
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.