Hospodársky denník
USD48,98 Sk
EUR43,286 Sk
CHF28,271 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  20.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nečakane ticho sú ochranári

Britskí vedci sa v dôveryhodnosti ocitli za politikmi

Keď aktivisti Združenia za Demokraciu a Zdravý rozum prehodili do areálu úradu vlády SR 150 živých sliepok, zástupcovia mimovládnej Slobody zvierat s tým nesúhlasili a mnohé sliepky zachránili. Pamätáme sa aj na ich protesty proti noseniu pravých kožuchov, proti pitvaniu zvierat či testovaniu kozmetických prípravkov na zvieratách, alebo nesprávnemu zabíjaniu vianočných kaprov...Vo Veľkej Británii, ktorá sa stala „kolískou“ novodobej zvieracej pandémie spôsobenej BSE, ako aj slintačkou a krívačkou, riešili v priemere ročne okolo 100-tisíc sťažností na týranie zvierat. Bolo by zaujímavé vedieť, čo hovoria štatistiky teraz. Na Slovensku sa ročne ohlási asi 400 prípadov zlého zaobchádzania so zvieratmi, pričom štátne inštitúcie neiniciovali ani jeden vážnejší podnet na trestné stíhanie za týranie. Ako prvá organizácia z transformujúcich sa krajín sa stala Sloboda zvierat aj členom Európskej koalície na ochranu hospodárskych zvierat (ECFA). Cieľom koalície je vyvíjať aktivity na úrovni Európskeho parlamentu na zlepšenie podmienok chovu farmových zvierat a ich transportov. Pretože naši ochrancovia zvierat prekvapujúco doteraz nezaujali stanovisko k preventívnemu utrácaniu státisícov hospodárskych zvierat v západnej Európe z dôvodu rozšírenia uvedených chorôb, ako aj neraz neprimeranému spôsobu ich zabíjania, požiadali sme predstaviteľov Slobody zvierat, aby sa k tomu vyjadrili. „Riešenie nákazového problému vybíjaním zdravých zvierat v okolí troch kilometrov od nákazy sa neosvedčilo a rovnako ako anglická ochranárska organizácia Compassion in World Farming nesúhlasíme, aby sa naďalej v tejto metóde pokračovalo,“ zdôraznili v stanovisku pre Hospodársky denník. „Pri tomto spôsobe, keď sa zabíjajú celé stáda, nie je možné zaručiť, že každé zviera je zabité humánne. Dokonca sa už zaznamenali prípady, keď sa v dôsledku použitia nesprávnych metód zvieratá na kope ďalších horiacich tiel prebrali! Za humánnejšiu metódu považujeme ich vakcináciu. Prvoradým záujmom všetkých ochranárov je chrániť tieto zvieratá. Jednoznačne sme za to, aby sa k nim všetci ľudia správali ako k živým tvorom. Rovnako je potrebné upozorniť na skrátenie času transportov živých zvierat a ich zabíjanie na najbližšom bitúnku. Pre spotrebiteľa, ale najmä chovateľa nastáva otázka, či sa budú potraviny naďalej produkovať v nehumánnych industriálnych chovoch, alebo sa podarí prejsť na zdravý spôsob chovu, ktorého výsledkom budú zdravé zvieratá.

Priemysel by mal viac dbať na zdravie zvierat, a nie ísť za ziskom cestou krutosti a neľudskosti. Netrpia len

zvieratá, ale aj ľudia, najmä roľníci na Západe a ich rodiny. Podľa zahraničných zdrojov každé dva týždne odídu vo Veľkej Británii dobrovoľne zo života traja roľníci. Najviac ich spáchalo samovraždu v roku 1990, takmer 80, pričom v roku vypuknutia krízy BSE (1996) ich bolo menej ako 65 a predvlani takmer 80. Teraz pred tým, ako vojaci začali odvádzať postihnutý dobytok na nútené zabitie, najprv farmárom zobrali všetky strelné zbrane. Aj z dôvodu nejasností okolo šírenia týchto nákaz, najmä BSE, a netransparentnej informovanosti sú podľa západnej tlače vedci vo Veľkej Británii v rebríčku dôveryhodnosti až za politikmi. Na Slovensku takúto štatistiku nemáme, ale pravdepodobne je to naopak, hoci ani to nie je pre nás nijako povzbudzujúce.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude na západe veľká oblačnosť a miestami slabý občasný dážď, inde oblačno až polojasno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. Slabý východný vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne. V sobotu bude veľká, cez deň na juhu časom zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota väčšinou 6 až 2, denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19.50 hod.

Amsterdamprehánky7
Aténypolooblačno20
Belehradoblačno15
Berlínoblačno7
Bratislavaoblačno15
Bruselprehánky7
Budapešťdážď14
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď7
Helsinkidážď4
Istanbulpolooblačno15
Kodaňoblačno5
Lisabonpolooblačno19
Londýnoblačno7
Madridoblačno14
Milánooblačno13
Moskvaoblačno13
Oslooblačno2
Parížprehánky7
Prahaprehánky8
Rímprehánky15
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno5
Varšavadážď10
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno15
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.