Hospodársky denník
USD48,189 Sk
EUR43,409 Sk
CHF28,341 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  23.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nezrovnalosti s minimálnou mzdou

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Chceli by sme pomoc pri vysvetlení minimálnej mzdy, pretože máme nezrovnalosti s kontrolným úradom. Sme obchodná firma a máme zamestnancov zamestnaných v maloobchodných predajniach. V pracovnej zmluve so zamestnancami je dohodnuté, že majú základnú mzdu v sume 4000 Sk mesačne plus prémie a odmeny na základe dosiahnutých tržieb. Otázka znie, či uvedené prémie a odmeny sa zahŕňajú do minimálnej mzdy, pretože vo výklade k minimálnej mzde k paragrafu 3 sa uvádza, že do mzdy za vykonanú prácu sa zahrnú všetky zložky mzdy systému organizácie s výnimkou mzdy za prácu nadčas.

- Z predmetného dopytu je zrejmé, že problémom nie je minimálna mzda, ale celková mzda, ktorej úroveň je jednoznačne vyššia, ako je ustanovená suma minimálnej mzdy. V nariadení vlády SR č. 298/2000 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška minimálnej mzdy, je jej výška s účinnosťou od 1. októbra 2000 v sume 23,80 Sk na hodinu a pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou v sume 4400 Sk. Predmetné nariadenie vlády bolo vydané podľa § 6a zákona č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov, tento zákon ustanovuje najnižšie mzdové nároky zamestnancov. Z predmetného dopytu nie je zrejmé, ako sa prémie a odmeny poskytujú, na čo sú viazané, alebo či ich poskytovanie závisí len od subjektívneho posúdenia zamestnávateľom. Je pravda, že do minimálnej mzdy sa zahŕňajú všetky zložky mzdy (teda aj prémie a odmeny), okrem mzdy za prácu nadčas. Netýka sa to však predmetného prípadu, keď zamestnanci majú v pracovnej zmluve garantovanú základnú mzdu 4000 Sk, v ktorej nie sú zahrnuté prípadné ďalšie zložky mzdy ako príplatky, mzdové zvýhodnenia, prémie, odmeny a pod.

V prípade, že u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je zamestnanec v zmysle § 14 zákona č. 1/1992 Zb. o mzde, odmene za pracovnú pohotovosť a o priemernom zárobku v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o mzde“) povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej vo výške minimálnej mzdovej tarify zodpovedajúcej príslušnej tarifnej triede podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce vykonávanej zamestnancom. Ak celková mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci výšku minimálnej mzdovej tarify, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok vo výške rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a výškou minimálnej mzdovej tarify. Do celkovej mzdy sa nezahŕňa mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Minimálne mzdové tarify odstupňované podľa zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce a vyjadrené tarifnými triedami ustanoví nariadenie vlády SR (v súčasnosti č. 299/2000 Z. z. ).

Pracovná činnosť predavač je v Jednotnom katalógu prác (nie je právne záväzný, ale je dobrou pomôckou slúžiacou na zaraďovanie pracovných činností do tarifných tried) zaradená v 2. až 6. tarifnej triede. Na ilustráciu uvádzame príklad pracovnej činnosti zaradenej do tretej tarifnej triedy – 12.5.3.1. Ponuka a samostatný predaj tovaru, preberanie, skladovanie, uskladňovanie, vystavovanie a aranžovanie tovaru v predajni, inkaso alebo vystavenie potrebného dokladu pre pokladnicu a príklad pracovnej činnosti zaradený do štvrtej tarifnej triedy - 12.5.4.1. Samostatný predaj tovaru alebo služieb vyžadujúci špeciálne odborné vedomosti (napr. technický alebo inak náročný sortiment), jeho preberanie, skladovanie, ošetrovanie, aranžovanie v predajni, prieskum spotrebiteľského dopytu, účasť na inventarizáciách, samostatné vybavovanie reklamácií (predavač špecialista).

V súvislosti s informáciou uvedenou v dopyte poznamenávame, že máme pochybnosti o tom, či v predmetom prípade ide o prémie. Pri poskytovaní prémií treba naplniť charakteristické znaky. Predpokladom na účinné poskytovanie prémií je vytvorenie prémiového poriadku, v ktorom musí byť vymedzený okruh zamestnancov, ukazovatele a spôsob ich sledovania a hodnotenia, základ pre výpočet výšky prémií (prémiová základňa), základná sadzba prémií a priebeh prémií v závislosti od plnenia ukazovateľov, obdobie, za ktoré sa prémie poskytujú a zúčtujú (prémiové obdobie), časovú platnosť prémiového poriadku a zodpovednosť za jeho uplatňovanie a zmeny. Konkrétny spôsob prémiovania stanoví zamestnávateľ v súlade s pracovnou náplňou jednotlivých zamestnancov. Skôr si myslíme, že zamestnávateľ mal pri odmeňovaní predavačov použiť zmiešanú mzdu skladajúcu sa z časovej a podielovej zložky mzdy. Z hľadiska konštrukcie zmiešanej mzdy za primerané možno považovať také členenie, aby časová zložka predstavovala najmenej 30 % predpokladanej celkovej mzdy zamestnanca.

Sadzbu podielovej časti mzdy by mal zamestnávateľ určiť vopred podielom (percentom) z tržieb za predaný tovar. Výšku percentnej sadzby určí zamestnávateľ na základe rozboru mzdových nákladov a dosahovaných výkonov (tržieb za predaný tovar), využitia pracovného času, skladby sortimentu, spôsobu predaja, charakteru prevádzkovej jednotky, technických a ekonomických podmienok a sezónnych vplyvov v predchádzajúcom, spravidla ročnom období.

V zmysle § 4 ods. 1 zákona o mzde zamestnancovi prislúcha za vykonanú prácu mzda, a to v sume, na ktorej sa dohodol so zamestnávateľom v pracovnej zmluve alebo v sume uvedenej v platovom dekréte, za predpokladu, ak platový dekrét je neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy, čo musí byť v pracovnej zmluve jednoznačne deklarované. Pracovná zmluva, v ktorej je dohodnutá nižšia mzda, ako patrí podľa zákona o mzde, je neplatná.

Ing. Jozef Vrábeľ

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.