Hospodársky denník
USD48,189 Sk
EUR43,409 Sk
CHF28,341 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  23.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Udalosťou týždňa verdikt FED-u

Najprekvapujúcejšou správou minulého týždňa bolo neočakávané polpercentné zníženie kľúčovej úrokovej sadzby pre americký dolár americkou centrálnou bankou, čo potvrdzuje, že vývoj v americkej ekonomike nezodpovedá predstavám predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktorí sú za vývoj v nej priamo zodpovední. FED znížil základnú dolárovú sadzbu o 50 bázických bodov na 4,50 percenta. To vyústilo do faktu, že kotácie na páre EUR/USD sa opätovne dostali nad 0,90. Zaujímavé je aj postupné stabilizovanie sa japonského jenu, najmä pod vplyvom verbálnych intervencií ekonomických autorít, čo jen výrazne priblížilo k úrovni 120,00 JPY/1 USD. Keďže v pondelok bol sviatok takmer vo všetkých finančných centrách, obchodovanie bolo charakterizované pokojnou atmosférou s obmedzeným pohybom výmenných kurzov.

Fluktuácie jenu

V utorok japonský jen zaznamenal výrazné posilnenie svojich pozícii, keď jeho hodnota vzrástla až o 1,5 percenta oproti euru a o jedno percento oproti doláru. Zo začiatku sa však situácia javila skôr v negatívnom svetle, keď predstaviteľ MMF Sugisaki vyhlásil, že oslabovanie by malo mať pozitívny efekt na ekonomiku. Kotácie jenu následne spadli až k 124,65 JPY/1 USD. Za následným posilnením sa jenu stála verbálna intervencia predstaviteľa japonskej vlády Kurodu, ktorý oznámil, že vláda nemá žiadne plány na posunutie jenu k slabším úrovniam a zároveň vyvrátil dohady o akejkoľvek dohode medzi USA a Japonskom o oslabovaní jenu. Jen tiež podporovali špekulácie o možných projenových výrokov, ktoré by mohli odznieť na mítingu G7 28. - 30. apríla vo Washingtone. Vďaka tomu jen v utorok končil až pri figúre 123. V stredu sa okamžite po nástupe japonských trhov však posilnil na trojtýždňové maximum 122,68. Podobne ako v utorok, aj tentoraz posilnenie jenu mali na svedomí pre neho podporné výroky, tentoraz ministra financií Japonska, obávaného Mijazawu. Ten iba prízvukoval to, čo v utorok povedal jeho podriadený Kuroda. Posilnenie Nikkei na záver ázijského obchodovania pomohlo opätovnému zvýšeniu hodnoty jenu k 122,80, po začiatku európskeho obchodovania sa však kurz vrátil opäť nad figúru 123,00. Nasledujúce hodiny však už obchodovanie patrilo jenu. Najskôr mu pomohli jeho nákupy z eura, čo dostalo kurz na nové trojtýždňové minimum 122,28. Neskoršie neočakávané zníženie dolárových sadzieb FED-om spôsobilo paniku na trhu, po upokojení situácie sa kurz držal pod úrovňou 122,40. Vo štvrtok nákupy jenov pokračovali, kurz sa najskôr usadil pod figúrou 122, počas celého dňa sa posilňoval, až kým vo večerných hodinách neprenikol na najnižšie úrovne od 15. marca, keď sa kótoval až na 120,87. Piatok však už nevyznel pre jen v pozitívnom svetle po tom, ako sa v priebehu týždňa posilnil oproti doláru o tri percentá, trh sa stal citlivým na výroky o ďalšom posilňovaní. Minister financií Mijazawa prišiel s vyhlásením, že venuje zvýšenú pozornosť rastu hodnoty jenu. Tiež zverejnenie ekonomických indikátorov za február sa podpísalo pod oslabenie jenu. Ten klesol v priebehu dňa až na 122,60.

Silný záver

Utorkové obchodovanie na páre EUR/USD bolo charakterizované ďalším oslabovaním eura, ako dôsledok posledných krokov ECB a nepriaznivých správ z európskeho akciového trhu. Koncern Philips oznámil, že jeho štvrťročné hospodárske výsledky nenaplnia očakávania. Na kurz mali výrazný dosah aj väčšie nákupy britskej libry z eura. Kurz sa tak dostal až na úroveň 0,8780. V popoludňajších hodinách sa pozornosť sústreďovala na zverejnenie US indexu spotrebiteľských cien za marec. Rast o 0,1 % nebol väčším prekvapením a obchodovanie sa aj naďalej pohybovalo pod 0,88. V stredu FED pristúpil k prekvapujúcemu zníženiu sadzieb o pol percenta, čo spôsobilo najskôr pád eura na tohtoročné minimum 0,8694, ale neskôr jeho kurz prudko vzrástol k 0,8900. Toto posilnenie eura bolo vo veľkej miere spôsobené obavami, v akom skutočnom stave musí byť ekonomika USA, keď je FED nútený robiť takéto nečakané kroky. Zanedbateľný nie je ani fakt, že v prospech eura hrá teraz aj štvrťpercentný rozdiel vo výške úrokových sadzieb. Krok FED-u mal však pozitívny dosah na americký akciový trh, kde index NASDAQ vzrástol počas stredy o 8,12 %. Štvrtkové obchodovanie bolo charakterizované posilňovaním sa eura až na 0,8970, keď ešte na začiatku európskeho obchodovania bol kurz na 0,8820. Trh reagoval aj na informáciu, že na ďalšom zasadaní FED-u 15. mája je podľa prieskumu medzi firmami na Wall Street očakávané ďalšie znižovanie sadzieb. V piatok euro pokračovalo v nastúpenej ceste, keď pokračovali úvahy o tom, že krok FED-u musel byť motivovaný ekonomickými problémami, ktoré nie sú pre trh dostatočne známe. Jednotná európska mena bola podporená aj priaznivými údajmi o priemyselnej produkcii v eurozóne a kurz vzrástol až na 0,9020.

Favorizovaná libra

Britská libra zaznamenala v utorok posilnenie oproti euru na 0,6125 GBP/1 EUR, keď relatívne stabilné ekonomické indikátory Veľkej Británie ju favorizujú pred eurom, ktoré je poznačené zhoršujúcimi sa ekonomickými vyhliadkami eurozóny. Oproti doláru jej kurz klesol na 1,4320 USD/1 GBP. Streda bola charakterizovaná najskôr posilňovaním sa dolára až na 1,4200, neskôr v dôsledku rozhodnutia FED-u sa kurz vrátil k 1,4300. Nasledujúci deň sa vyznačoval rastom hodnoty libry až na 1,4460. Posledný deň týždňa časť týchto ziskov vymazal, pretože zverejnenie výsledkov maloobchodného predaja za marec bolo pod očakávaniami analytikov, keď výsledky boli na takej istej úrovni ako vo februári. Kurz tak klesol pod 1,4400. V piatok sa dosiahlo aj tohtotýždňové minimum oproti euru na úrovni 0,6260 GBP/1 EUR.

Česká koruna bola zo začiatku týždňa podporená správou MMF po pravidelnej misii v Českej republike, ktorá obsahovala predpovede na 3-percentný ekonomický rast na tento rok, bez perspektívy inflačných tlakov. Koruna tak opätovne pokorila 34,400 CZK/1 EUR. V stredu jej posilňovanie pokračovalo a dosiahli sa úrovne 34,250. Počas nasledujúceho dňa sa atakovala úroveň 34,200. Avšak štvrtkové obchodovanie koruna uzatvárala na slabších úrovniach 34,400. Pod vplyvom ďalšieho posilňovania sa eura oproti doláru a po sérii stoploss príkazov v piatok ráno sa kotácie dostali až nad 34,550, avšak kurz sa následne stabilizoval pod 34,500.

Branislav Mišík

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.