Hospodársky denník
USD48,189 Sk
EUR43,409 Sk
CHF28,341 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  23.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vysoké zásoby oslabili ropu

Silná nákupná horúčka kontraktov na benzín pred letnou sezónou, ktorá v posledných týždňoch vystrelila cenu benzínu aj ropy hore, sa náhle ochladila a spôsobila korekciu cien. Obavy z nedostatku zásob benzínu pred motoristickou sezónou zatienili nové dáta o stave amerických zásob ropy. Tie sa vyšplhali na najvyššiu hodnotu za viac ako jeden a pol roka. Podľa správy Amerického ropného inštitútu vzrástli minulý týždeň o 7 miliónov barelov na 315,2 mil. BBL, a to je najvyššia úroveň od augusta 1999. Príčinou vysokých zásob je nárast importu čierneho zlata do Spojených štátov zo všetkých kútov sveta. Dopyt po rope v Ázii sa zredukoval, producentské krajiny združenia OPEC ťažia nad stanovené kvóty a problémy rafinérií, v dôsledku ktorých sa obmedzil odbyt ropy - to všetko vplývalo na nahromadenie zásob v najsilnejšej ekonomike sveta. Júnové futurity v priebehu piatkového obchodovania stratili 62 centov na 27,58 USD za barel a za celý uplynulý týždeň tak stratili jeden dolár. Cena benzínu sa znížila o 0,76 centa na 1,06 USD za galón. Podľa názoru analytikov sa ponuka benzínu v priebehu tohto leta môže zvýšiť, keďže relatívne vysoké ceny a zisková marža budú inšpirovať rafinérie k zvyšovaniu produkcie tejto komodity.

Pokles z maxima

Posledné minulotýždňové obchodovanie na americkej burze COMEX stiahlo ceny žltého kovu z päťtýždňového maxima. Dôvodom bolo oslabenie vlny pokrývania krátkodobých pozícií, keď obchodníci prehodnotili dostupnosť zlatých prútov na trhu zlatých pôžičiek. Mesačné sadzby na požičanie zlata klesli asi na 1,65 % z dvoch percent v predchádzajúcich dňoch. Aj napriek tomu, že sadzby sú nad normou v okolí jedného percenta a nižšie, pri vysokých cenách zlata je pre obchodníkov výhodnejšie si zlato požičať. Sadzby na požičanie zlata sú determinované objemom ponuky na trhu, ktorú tvoria centrálne banky a díleri, výška dopytu závisí od špekulačných obchodníkov a ťažobných spoločností, ktoré predávajú požičané zlato s cieľom zaistenia ceny pre svoj produkt. Júnový futuritný kontrakt zatváral obchodovanie so stratou 60 centov na hodnote 265,4 USD za troyskú uncu a zošmykol sa tak zo štvrtkového vrcholu 266,8 USD/oz, čo je nový rekord od polovičky marca.

Kovy so ziskom

Biely kov zaznamenal v priebehu piatkovej seansy posilnenie v reakcii na zvýšený dopyt zo strany výrobcov počítačov. Pokrývanie krátkych pozícií pomohlo májovému kontraktu na striebro pripočítať si k dobru 1,3 centa na 4,44 USD/oz. V pozitívnom teritóriu zatváralo aj paládium, keď si júnové futurity polepšili o 1,55 USD na záverečných 705,55 USD/oz. Platina s júlovou dodávkou poskočila o 90 centov na 608,4 USD/oz.

Červený kov na COMEX-e v priebehu piatkovej seansy zaznamenal posilnenie vďaka špekulatívnemu pokrývaniu krátkodobých pozícií a miernemu rolovaniu pozícií futuritných kontraktov. Meď s májovou dodávkou si mierne polepšila o 0,2 centa na 77,5 USc/lb, spotový aprílový kontrakt získal 0,25 centa na 77,25 USc/lb. Podľa vyjadrení obchodníkov sa bude cena medi pohybovať aj naďalej v intervale od 75 do 80 centov za libru, kým sa v podnikovom sektore neprejaví uvoľnenie monetárnej politiky.

(J. Plačko/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.