Hospodársky denník
USD48,189 Sk
EUR43,409 Sk
CHF28,341 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  23.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Opatrenia na skončenie násilia

Šimon Peres volá po návrate k rokovaciemu stolu

Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres a jeho belgický rezortný kolega Louis Michel vyjadrili pred začiatkom včerajšieho dnešného stretnutia v Jeruzaleme želanie, aby sa obnovili izraelsko-palestínske mierové rokovania aj napriek včerajšiemu samovražednému útoku v meste Kfar Saba severne od Tel Avivu. „Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu a koordinovať úsilie všetkých strán, zaangažovaných v hľadaní mierového východiska z terajšej situácie,“ povedal Peres. Belgický minister zdôraznil, že najskôr je potrebné upokojiť verejnú mienku a emócie. „Máme na to, ako aj Európska únia, mnohé prostriedky,“ povedal, avšak konkrétne sa o nich nevyjadril. Michel zdôraznil, že násilie treba odsúdiť bez ohľadu na to, z ktorej strany prichádza, a dodal, že aj verbálne násilie je chybou. Návštevou Egypta začal Michel v stredu informatívnu cestu po krajinách Blízkeho východu. V jeho programe je po návšteve Libanonu aj Izrael, palestínske samosprávne územia a Sýria. Belgicko v júli prevezme rotujúce predsedníctvo EÚ.

Delegácie bezpečnostných expertov z Izraela a Palestíny sa včera v skorých ranných hodinách dohodli na opatreniach na skončenie vlny násilia v oblasti Blízkeho východu. Ako po niekoľkohodinových rokovaniach informovala palestínska strana, chce Izrael opäť povoliť voľnú dopravu na severojužnej osi v pásme Gazy. Izrael tiež prisľúbil, že po dvojtýždňových prípravách otvorí letisko v Gaze. Tiež má byť sprístupnená hranica medzi pásmom Gazy a Egyptom. Palestínski rybári budú môcť opäť loviť bez obmedzenia a palestínski robotníci budú môcť ďalej cestovať vo veľkom za prácou do Izraela. Včerajšie vyhlásenie neinformuje o ústupkoch z palestínskej strany. Izraelský minister obrany Benjamin Ben-Eliezer mal dať izraelským vyjednávačom pokyn, aby ponúkli Palestínčanom úľavy a viac pracovných povolení v prípade, pokiaľ palestínsky prezident Jásir Arafat skončí s násilím. Nespokojnosť s výsledkami najnovšieho izraelsko-palestínskeho stretnutia prejavil šéf palestínskej polície Abdal Rasaq el Madžaída, ktorý vyhlásil, že odpovede izraelskej strany na požiadavky Palestínčanov sú nedostatočné. Podľa izraelských médií sa na stretnutí bezpečnostných expertov zúčastnili aj predstavitelia americkej tajnej služby CIA. Izraelský minister zahraničia Šimon Peres a palestínsky prezident Jásir Arafat viedli v sobotu telefonický rozhovor. O podrobnostiach rozhovoru neinformovala ani jedna zo zainteresovaných strán.

Dve osoby zahynuli pri explózii, ktorá včera otriasla izraelským mestom Kfar Saba, 20 kilometrov severne od Tel Avivu. K výbuchu, po ktorom hospitalizovali ďalších 38 ľudí, došlo okolo 9.00 hod. SELČ v blízkosti autobusovej zastávky. Jednou z obetí bol aj sám útočník, stojaci v dave ľudí čakajúcich na autobus. K zodpovednosti za atentát sa zatiaľ nikto neprihlásil. Vláda izraelského premiéra Ariela Šarona zodpovednosť za samovražedný bombový atentát prisudzuje palestínskej samospráve, uviedol včera premiérov hovorca Raanan Gissin . Popredný predstaviteľ militantného Islamského hnutia odporu (Hamas) Abdul Azíz ar-Rantissi včera po teroristickom útoku v meste Kfar Saba vyzval Palestínčanov na pokračovanie v povstaní proti Izraelu.

Vodca libanonského proiránskeho šíitského hnutia Hizballáh šejk Hasan Nasralláh sa stretol v sobotu v Teheráne s iránskym duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím. Chameneí na stretnutí vyhlásil, že Hizballáh musí pokračovať aj naďalej v boji proti Izraelu a udržať si v tomto vedúce postavenie. V najnovšom kole mierovej krízy na Blízkom východe sa nesmie chopiť iniciatívy Izrael, vyhlásil Chameneí.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.