Hospodársky denník
USD48,189 Sk
EUR43,409 Sk
CHF28,341 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  23.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Volil sa osud Čiernej Hory

Djukanovič sľubuje referendum o nezávislosti

Podgorica (TASR) - Čiernohorský prezident Milo Djukanovič včera vyhlásil, že v prípade úspechu koalície „Víťazstvo patrí Čiernej Hore“ v parlamentných voľbách, ktoré sa konali včera, sa „veľmi skoro“ uskutoční referendum o nezávislosti Čiernej Hory. V reakcii na tlak medzinárodného spoločenstva, ktoré odrádza Podgoricu od jednostranných krokov v otázke nezávislosti, Djukanovič zároveň vyjadril nádej, že stredajšia návšteva britského ministra zahraničných vecí Robina Cooka bude znamením pretrvávajúcej dobrej spolupráce. „Som presvedčený, že voľby budú prebiehať v demokratickej atmosfére a výsledok budú akceptovať všetky politické strany,“ povedal prezident po tom, čo do volebnej urny vhodil svoj hlasovací lístok. Čiernohorský líder zdôraznil, že víťazstvo jeho koalície bude zárukou „ďalšieho demokratického a proeurópskeho vývoja v Čiernej Hore“. Djukanovič tvrdí, že Čierna Hora by nemohla byť nikdy na rovnocennej úrovni so Srbskom v spoločnom štáte. Srbsko má deväť miliónov obyvateľov, Čierna Hora iba 600 000.

Na predčasných parlamentných voľbách, sa malo zúčastniť približne pol milióna oprávnených voličov. Voľby sú považované za dôležitý signál o budúcnosti Juhoslávie. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky by sa víťazom včerajších volieb mal stať terajší prezident Djukanovič s programom odchodu Čiernej Hory zo spoločného zväzku so Srbskom.

Predčasné parlamentné voľby, ako včera popoludní oznámili organizácie, dohliadajúce na regulárnosť volieb, sprevádzali iba drobné problémy bez vplyvu na výsledok hlasovania a vysoká volebná účasť.

Podľa predstaviteľa mimovládnej organizácie Centrum pre pozorovanie volieb (CEMI) Zlatka Vujoviča využilo za prvých päť hodín od otvorenia volebných miestností, svoje hlasovacie právo až 44,6 percenta zapísaných voličov, čo naznačilo, že účasť voličov bude veľmi vysoká. Na voličských listinách bolo zapísaných 446 000 voličov. Pre veľký význam výsledku volieb na korektný priebeh hlasovania dohliadalo vyše 3000 pozorovateľov z medzinárodných organizácií a miestnych mimovládnych organizácií.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.