Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Oprava chýb v daňovom priznaní

Zákon ukladá, že o vrátenie preplatku treba písomne požiadať

V súčasnom období sú priznania k daniam z príjmov väčšinou už podané na daňových úradoch. Ak sme zistili chybu, sme povinní (ak mala byť daň vyššia) napraviť ju. Podľa § 39 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov všeobecne platí, že ak daňovník po termíne na podanie daňového priznania zistí, že jeho daňová povinnosť, uvedená v daňovom priznaní, má byť vyššia, potom je povinný predložiť na daňový úrad tzv. dodatočné daňové priznanie. Je treba, aby tak urobil do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. V tejto lehote je daň aj splatná. V dodatočnom priznaní (podáva sa na tlačive „bežného“ priznania, v záhlaví je potrebné túto skutočnosť vyznačiť) sa uvedie potrebný údaj podľa predtlače. Dodatočné daňové priznanie sa však nemôže predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly. Základ dane možno v tomto prípade znížiť len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom ej kontroly. Dodatočné daňové priznanie nemožno podať ani po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie týkalo, a to až do jej ukončenia.

Ak daňovník zistil, že daň mala byť nižšia, ako ju uviedol v daňovom priznaní, je tu tiež možnosť podať dodatočné priznanie. Nie je tu povinnosť ako v predchádzajúcom prípade. O vrátenie preplatku na dani je potrebné v tomto prípade správcu dane písomne požiadať. Dodatočné priznanie je potrebné podať na tlačive, ktoré musí byť označené na vyznačenom mieste na prvej strane. Musia sa v ňom vyznačiť aj rozdiely oproti pôvodne podanému priznaniu. Nemýľme si tzv. opravné priznanie s dodatočným. Opravné daňové priznanie sa podáva v prípade, ak daňovník zistil chybu len pred uplynutím lehoty na jeho podanie. V takomto prípade sa na predchádzajúce priznanie neprihliada.

Dagmar Piršelová

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.