Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kreslí iba pre radosť

Kreslený humor Oľgy Pazeriniovej (1954) svojou výtvarnou výpoveďou, v pôsobivej výtvarnej podobe umelecko-komunikatívnej, oslovuje predovšetkým náročnejšieho diváka, schopného vnímať aj viacrozmerný pohľad umeleckej karikatúry.

Tematický záber jej tvorby je široký (nevenuje sa len politike), v popredí jej záujmu stojí vždy človek - v prepojení tela, duše a ducha. Svojich mlčiacich hrdinov zachytáva v úsmevných, často až absurdných situáciách, v ktorých oni sami často ani nepohnú brvou.

Kresby sú bez slov. Aj napriek tomu, že ich autorka je majstrom slova a verša, čo dokázala aj svojou knižnou prvotinou Ilustrované biblické verše (prepisom textu Starého a Nového zákona v kralickom a ekumenickom preklade, bohato ilustrovaných, s viac ako stovkou svojich myšlienkovo pôsobivých kresieb).

Do povedomia humoristickej verejnosti sa dostala Oľga Pazeriniová pomerne neskoro, až po roku 1985, prostredníctvom známeho humoristicko-satirického týždenníka Roháč a denníka Smena. Nie je typickou predstaviteľkou kresleného humoru, s ktorým sa stretávame denne v tlačených médiách. Nie je ani ich produktom. Jej kresba, obsahom i dokonalým výtvarným prejavom, je schopná aj samostatnej existencie.

Sama berie kreslený humor len ako príjemnú záľubu, ktorú sa snaží zužitkovať vo svojej práci v oblasti propagácie či v iných výtvarne náročných dielach. Niekedy realizuje rôzne milé, vtipné trojrozmerné objekty z rôznych materiálov, z ktorých by to nikto nečakal. Nemá žiadne vzory, snaží sa kreslený humor robiť tak, ako ho cíti. Sama je toho názoru, že kreslený humor nemôže robiť hocikto. Okrem veselého ducha musí tam byť aj niečo viac. Človek musí vidieť aj trocha ďalej, ako bežne vidíme.

Peter Závacký

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.