Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Gény zvýšia odolnosť

Choroby zničia každoročne až pätinu svetovej produkcie obilnín a desiatky miliónov ton zemiakov napriek ich chemickej ochrane. Práca, ktorá mala priniesť okolo 200 miliónov ton zrnín, však vychádza naprázdno a s ňou aj veľké náklady na techniku a pohonné látky. Génoví výskumníci chcú teraz obilniny posilniť tak, aby dokázali odolávať najmä hubovitým ochoreniam a baktériám. Avšak od úplne dokonalej ochrany sú ešte veľmi ďaleko.

Aj zrniny, aj zemiaky by sa v dohľadnej budúcnosti mali proti plesniam brániť samé. Postreky fungicídnymi roztokmi sa stanú zbytočné. Obilniny sa proti šíreniu hubovitých ochorení bránia prirodzeným spôsobom tým, že nechávajú odumierať bunky v okolí nákazy. Huby stratia výživu a zahynú. Zemiaky však do značnej miery túto odolnosť stratili. Vedci chcú do ich génov zaviesť náhradný baktériový gén, ktorý bude v prípade infekcie vyraďovať zdravé bunky z činnosti tesne pri ohnisku infekcie.

Vedci pracujú aj na konštrukcii génu proti múčnatke (mlo-gen), ktorá je najčastejším ochorením obilnín. Výskumníci na Univerzite v Giessene objavili gén, ktorý je účinný na vyše 70 % odrôd jarného jačmeňa. Avšak odolnosť voči jednej chorobe vytvára širší priestor pre inú. V prípade jačmeňa ide o hubové ochorenie Magnaporthe. Čiastkové zmeny v génovej výbave rastliny nie sú dostatočné. Musia ich podporiť ešte ďalšie genetické mechanizmy a treba ich zapracovať do biologicko-chemickej siete rastlín. Trend ide týmto smerom. Pre vedcov a výskumníkov je príkladom samotná príroda.

Ak napríklad kukuricu napadne húsenica motýľa s exotickým menom Spodoptera exigua, rastlina zapája určité obranné gény. Ich pomocou produkuje záchrannú látku, ňou priláka lumčíka (druh lietajúceho chrobáka) a ten zlikviduje votrelcov.

Rastliny spoznajú škodcov podľa hryzenia, presnejšie podľa zloženia slín. Iba pár ich molekúl stačí na to, aby rastlina uviedla do chodu svoj záchranný poplašný systém.

(TASR)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.