Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Asteroidy a evolúcia

Podľa dvoch výskumov, ktoré študujú frekvenciu zásahov, mohli nárazy asteroidov ovplyvniť priebeh evolúcie ľudstva. Vzostup ľudstva mohol byť ovplyvnený častými kozmickými katastrofami, teda nešlo o postupnú a neprerušovanú evolúciu. Výskumy sa usilujú vysvetliť jeden z najväčších problémov, nad ktorým si lámu hlavu už celé generácie vedcov: prečo takmer všetky ľuďom podobné bytosti alebo hominidi počas posledných piatich miliónov rokov vyhynuli.

Podľa tradičných teórií evolúcie boli naši prví prapredkovia pomaly a postupne nahradzovaní, pretože neuspeli v súťaži s ostatnými ľudskými druhmi, ktoré boli zdatnejšie. Avšak podľa Dr. Benny Peisera, sociálneho antropológa z univerzity Johna Mooresa v Liverpoole, UK a Michaela Paineho, vedca z planetárnej spoločnosti v Austrálii, je pravdepodobnejšou príčinou vymiznutia hominidov 20 globálnych ničivých katastrof, ktoré sa vyskytli v priebehu posledných piatich miliónov rokov.

Dôvod, prečo Homo sapiens prežil napriek globálnym katastrofám, má len málo spoločné s tradičnými vysvetleniami neodarwinistov. Za to, že sme prežili, vďačíme skôr kozmickému šťastiu ako našej genetickej výbave, vyhlásil Dr. Peiser pre BBC. Populácie hominidov a ranných predchodcov človeka boli extrémne malé. Ak by sa niektorý náraz vyskytol v blízkosti týchto skupín, čakal by ich rovnaký osud – zánik. Michael Paine z Planetárnej spoločnosti súhlasí: „Iba pred asi dvoma miliónmi rokov asteroid, ktorého veľkosť (priemer) sa odhaduje na 2 km, zasiahol južný oceán juhozápadne od Čile. Ak by zasiahol pevninu, mohli byť environmentálne následky oveľa horšie. A keby kolízia nastala o zopár hodín skôr, južná Afrika i s našimi predkami by bola úplne zničená.“

Vedci uskutočnili počítačovú simuláciu kozmických nárazov počas obdobia dlhého päť miliónov rokov, ktoré sa mohli vyskytnúť v priebehu evolúcie. Simulácia sa zamerala na najhoršiu udalosť v každom z predchádzajúcich tisícročí. Zistili, že počas simulácie asi 57 % prípadov predstavovalo náraz, ktorý mohol mať potenciálne ničivé dôsledky pre bytosti obývajúce pevninu.

(kab)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.