Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Použitie sociálneho fondu

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Môže o použití sociálneho fondu rozhodovať odborová organizácia?

- Predovšetkým si treba uvedomiť, že sociálny fond je fondom zamestnávateľa a nie fondom odborov, ako to bolo do roku 1992, keď sa na sociálne účely používal Fond kultúrnych a sociálnych potrieb. O čerpaní prostriedkov sociálneho fondu rozhoduje zamestnávateľ spolu so zástupcami odborov vtedy, ak má uzavretú kolektívnu zmluvu a v nej aj zásady tvorby a čerpania sociálneho fondu. Ak kolektívna zmluva uzatvorená nie je, rozhoduje o čerpaní zamestnávateľ na základe pravidiel, ktoré určí a ktoré vydá formou príkazu alebo internej smernice.

Môžu byť zvýhodňovaní pri čerpaní sociálneho fondu členovia odborov proti nečlenom?

- Ani v prípade existencie kolektívnej zmluvy, ani v prípade vydania smernice o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu zamestnávateľom nie je prípustné zvýhodňovať pri poskytovaní príspevkov zo sociálneho fondu členov odborov. Sociálny fond sa tvorí prídelmi vypočítanými z hrubých miezd alebo platov všetkých zamestnancov a pravidlá použitia platia tiež pre všetkých zamestnancov.

Aký musí byť minimálny príspevok zo sociálneho fondu na cestovné?

- Na cestovné zo sociálneho fondu je určená taká suma, aká sa dohodne v kolektívnej zmluve. Ak kolektívna zmluva nie je, potom sa postupuje tak, aby sa poskytli príspevky tým zamestnancom na dopravu do zamestnania a späť, ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje 7000 Sk a ktorí vydávajú na dopravu najmenej 200 Sk mesačne. Okrem toho môže byť zo sociálneho fondu poskytnutý aj ďalší príspevok na dopravu, a to na základe rozhodnutia zamestnávateľa. Zatiaľ čo pri prvom príspevku na dopravu sa skúma jeho opodstatnenosť a zo strany zamestnanca sa predkladajú doklady o výdavkoch, pri druhom príspevku na dopravu sa nevyžaduje predkladanie dokladov.

Koľko sa prispieva členom odborov a koľko nečlenom zo sociálneho fondu na stravovanie?

- Na stravu zamestnancov sa zo sociálneho fondu prispieva vždy, a to všetkým zamestnancom rovnako. Táto povinnosť vyplýva z ustanovenia § 140 Zákonníka práce. Členstvo v odboroch nemá na toto plnenie vplyv.

Nemáme kolektívnu zmluvu. Tvoríme sociálny fond, ale nečerpáme ho, lebo naši traja zamestnanci nespĺňajú podmienky. Jeden je dôchodca a pracuje na základe dohody o pracovnej činnosti, druhý býva v malej dedinke, kde pracuje ako predavač a kde nemá možnosť stravovať sa, tretí je elektroinštalatér, ktorý pracuje každý deň na inom mieste a na prácu používa firemné úžitkové vozidlo. Sociálny fond tvoríme, ale nečerpáme. Sú to „mŕtve“ peniaze. Môžeme zaplatiť nášmu predavačovi, ktorý odchádza do dôchodku rekreáciu, ak neboli čerpané prostriedky na stravovanie a dopravu?

- Ak nemáte kolektívnu zmluvu, na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu by ste mali mať vypracovanú smernicu. Ak nemáte zamestnanca, ktorý by spĺňal podmienky na poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť, nebudete tento druh príspevku poskytovať. Zabezpečovať stravovanie a príspevok na stravovanie je však zamestnávateľ povinný poskytnúť, s výnimkou vyslania zamestnanca na pracovnú cestu alebo ak to vylučujú podmienky výkonu práce. V prípade dôchodcu zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti nie je povinnosť zabezpečovať stravu a poskytovať príspevok na stravu. V prípade predavača by mohlo ísť o výnimku, keď podmienky výkonu práce na pracovisku neumožňujú stravovanie. V prípade elektroinštalatéra nebude povinnosť zabezpečovať stravovanie a príspevok vtedy, ak bude vysielaný na pracovnú cestu. Zamestnanec dostane vyplatené cestovné náhrady podľa zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Ak však z jeho pracovnej zmluvy vyplýva, že výkon práce bude na rôznych miestach republiky a že nepôjde o pracovnú cestu, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie a poskytnúť príspevok na stravovanie vo výške 55 % ceny jedla (najviac do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín) a tiež príspevok zo sociálneho fondu podľa zásad uvedených vo vašej smernici. Zamestnancovi obstaráte stravné lístky cez sprostredkovateľskú organizáciu, ktorá sa zaoberá zabezpečovaním možností stravovania v rôznych zariadeniach poskytujúcich stravovanie. Stravné lístky týchto sprostredkovateľských firiem sú použiteľné na území celej republiky.

Čerpanie prostriedkov na rôzne sociálne účely nie je podmienené poskytovaním príspevkov na dopravu a stravovanie. V smernici pre tvorbu a čerpanie sociálneho fondu uvediete podľa vás potrebné účely, napríklad na rekreácie, na sociálnu výpomoc, na dary pri jubileách, pri narodení dieťaťa, na rekreáciu detí, vianočný príspevok, príspevok na dovolenku a podobne. Účelom zákona o sociálnom fonde je vytvoriť prostriedky na použitie v súlade so zákonom. Zákon určuje vyčerpať minimálne 50 % tvorby fondu tak, že najmenej 30 % z povinného prídelu sa použije na stravovanie a na regeneráciu pracovnej sily a najmenej 20 % na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a na doplnkové dôchodkové poistenie. Zostávajúcich 50 % vyčerpáte na už vymenované tituly alebo na iné účely v rámci sociálnej politiky zamestnávateľa. Zamestnancovi môžete z dôvodu odchodu do dôchodku napríklad zakúpiť rekreáciu, ale to môžete urobiť aj vo vzťahu k iným zamestnancom až do výšky vyčerpania sociálneho fondu.

Ing. Marta Vladárová

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.