Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Otázka Hd pre nominovaných na Zlatý biatec 2001 a prestížny titul Prominent ekonomiky 2001 pred 44. klubovým zhromaždením o príprave daňovej reformy s ministerkou financií SR B. Schmögnerovou. Dnes uverejňujeme myšlienky predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Jozefa Stahla.

Na základe kontrol vykonaných NKÚ SR v roku 2000 je možné poukázať na rad otázok vyžadujúcich zvýšenú pozornosť v správe daní Slovenskej republiky. V úvode uvediem niektoré systémové poznatky:

Kontrolované subjekty, ako správcovia daní, nedôsledne plnili povinnosti a nevyužívali oprávnenia vyplývajúce im zo zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Podstata je v tom, že niektoré vydané rozhodnutia nespĺňali náležitosti stanovené zákonom, daňové úrady nedodržali lehoty na vydanie rozhodnutí a opatrení proti nečinnosti daňových subjektov. Ďalej nedôsledne sankcionovali nesplnenie registračnej a oznamovacej povinnosti a neviedli dôsledne evidenciu daní. Jednou z príčin daňových nedoplatkov bolo nedôsledné uplatňovanie exekúcií v daňovom konaní. Napríklad daňové úrady v oblasti spotrebných daní nesankcionovali platiteľov spotrebných daní za nesplnenie registračnej a oznamovacej povinnosti a nedôsledne penalizovali oneskorené a neúplné úhrady spotrebných daní.

Z uvedeného vyplýva potreba zlepšenia práce daňových úradov tak, aby v prvom rade využívali súčasnú právnu úpravu daňovej správy. Preto je dôležité čerpať poznatky z kontrol NKÚ SR, analyzovať ich a využiť ako preventívne faktory odstraňovania nedostatkov v práci a hlavne ich predchádzaniu. Okrem subjektívnych vplyvov je nevyhnutné odstrániť objektívne príčiny vzniku nedostatkov v správe daní, ktorými sú napríklad časté zmeny daňových predpisov a nedostatočné vybavenie daňových úradov výpočtovou technikou.

Na odstránenie nedostatkov v správe daní NKÚ SR odporúča dôslednejšie vykonávanie kontroly uplatnených nárokov na vrátenie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní, včas a účinnejšie vymáhať daňové nedoplatky, odstrániť pretrvávajúce nedostatky v daňovom informačnom systéme a prepojiť ho s colným informačným systémom. Ďalej vzhľadom na nízku finančnú disciplínu daňovníkov zlepšiť vymožiteľnosť práva pridelením vyšetrovacích kompetencií daňovým orgánom. Dôležité je obmedzenie počtu novelizácií zákonov a organizačných zmien, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú efektívnosť daňových úradov z dôvodu nevyhnutnosti reinštalácií informačného systému a zabránenia znižovania ich funkčnosti.

(Hd)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.