Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ekonomika nemôže byť len o úpadku

„Pre slovenskú ekonomiku je typický veľký objem zdrojov a ich nízke využitie. Veľa ich je umŕtvených. To považujem za silnú myšlienku, ku ktorej aj ja vyzývam,“ uviedol pre Hospodársky denník poslanec NR SR Sergej Kozlík (HZDS). „Je umŕtvených veľmi veľa zdrojov v pasívnych platbách za nezamestnanosť, sú tu obrovské prostriedky, ktoré majú podniky voľne k dispozícii, ale nevedia ich umiestniť, lebo sa boja, pretože nie je im daný dostatok istoty, a to nie iba zo strany vlády, ale aj z dôvodu nevymožiteľnosti práva, veľkého počtu legislatívnych zmien a pod. To je pre slovenskú ekonomiku typické, ale zároveň je to aj nádej do budúcnosti.“ Ak máme hovoriť o silnej myšlienke, ktorá by mala akcelerovať hospodárske procesy, tak treba povedať, že „ekonomika predsa nie je o úpadku alebo stagnácii. Ekonomická veda sa v pragmatickej rovine má zaoberať naštartovaním rastu a jeho udržaním. Keď ekonomika padá, dostáva sa do lievika, rastie nielen nezamestnanosť, ale klesá aj tvorba zdrojov, to znamená i rozpočet a verejnoprávne fondy. Ak ekonomika rastie, je schopná sebareprodukcie. To je práve to, čo nebolo docenené v tranzitívnych ekonomikách. Ja to volám ako tzv. svojpomoc. Zahraničný kapitál je totiž schopný obslúžiť dvadsať až dvadsaťpäť percent potenciálu krajiny. Slovensko má obrovskú vnútornú silu, ktorá dokáže na báze domácich surovín, pracovnej sily a existujúcich technológií reprodukovať samú seba. To je stavebníctvo a bytová výstavba, cestná sieť, poľnohospodárstvo a podobne“.

Podľa S. Kozlíka aj v tomto došlo v uplynulých dvoch rokoch k príliš veľkému výpadku, pričom v uvedených oblastiach je potrebné ekonomiku štartovať a vhodne ju dopĺňať zahraničným kapitálom, ktorý je vítaný. „Obnoviť domáce štruktúry - to je moja silná myšlienka.“ Pretože niektorí koaliční politici považujú za rozhodujúce predovšetkým vstup do NATO a Európskej únie, spýtali sme, či aj toto nie je pre neho silným impulzom, ktorý treba realizovať. „Je to jednotná myšlienka a vstup do EÚ, samozrejme, podporím aj s medzinárodnými bezpečnostnými štruktúrami. Ale zdá sa mi, že vláda si práve toto vzala za základný krycí manéver na nedostatočnú schopnosť riešiť aktuálne problémy ekonomického rastu. Európska únia sa nesmie stať nástrojom ani na vydieranie opozície, ani krycím plášťom na neschopnosť riešiť bežné ekonomické a sociálne problémy. A to sa deje,“ uzavrel Sergej Kozlík.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.