Hospodársky denník
USD48,112 Sk
EUR43,39 Sk
CHF28,36 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  24.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Balvan, ktorý nás môže zadláviť

Peter Kasalovský

V editoriáli 26. marca sme publikovali názor ministra vnútra SR L. Pittnera, že bezvízový styk so štátmi EÚ môže byť len dočasný. V tom období vyhlásil aj to, že nevidí možnosť, ako zabrániť vzniku vízovej povinnosti, pokiaľ sa obnoví rómska azylová turistika. V týchto dňoch zaznamenali príchod desiatok rómskych rodín zo SR do Belgicka a ďalších dvoch štátov.

Slovenský premiér M. Dzurinda včera - v deň svojho odchodu na oficiálnu návštevu Maďarska - mal snahu spojiť sa so svojím belgickým partnerom. Aj keď rozhodnutie o našej vízovej povinnosti nie je až také jednoduché a musí byť odsúhlasené väčšinou členských štátov EÚ, tak aj belgické úvahy o takomto riešení sa môžu považovať takmer za posledné zvonenie.

V čase našej uzávierky sme nepoznali výsledok snahy M. Dzurindu. Keď sme v spomínanom editoriáli pod titulkom Nerozumiem ministrovi vyslovili názor, že L. Pittnera by mal priam mátať dôsledok vízovej povinnosti do štátov EÚ, tak pre predsedu vlády SR M. Dzurindu a celú vládnu koalíciu to platí viacnásobne. Lenže, mátanie by bolo minitrestom.

Ak hovoríme o minitreste, naznačme hlavné politické dôsledky. Tie by boli jednak našou blamážou a v domácej politike by viedli k najsilnejším otrasom od roku 1989. Mohli by sme sa spoliehať na múdrosť a prezieravosť príslušných orgánov Európskej únie, ale je viac ako dosť takých momentov, ktoré potierajú v tomto smere aj ten najmiernejší optimizmus.

Najvážnejším momentom je to, že minister vnútra SR L. Pittner stále nemá v rukách dôkazy o organizátoroch minulej ani súčasnej „rómskej azylovej turistiky“. Doterajšie výsledky sú len v rovine indícií a náznakov. Ako uviedol oficiálny informačný zdroj, tak na staronovú situáciu reagoval aj takým názorom, že jej príčiny sú na belgickej strane.

Verejne sme odporučili ministrovi vnútra SR L. Pittnerovi, aby zneužívanie ľudských práv občanmi SR rómskeho pôvodu konzultoval s renomovanými právnikmi. Vyzvali sme ho, aby urobil všetko pre nápravu tejto neúnosnej reality. O problémoch s vrátenými, a naďalej nádejnými azylantmi, by mu mohli referovať aj primátori miest a starostovia obcí.

Predstava o hospodárskych, politických škodách z dôvodu obmedzenia či likvidácie bezvízového styku so štátmi EÚ, nehovoriac o morálnej ujme SR a väčšiny jej občanov, si vyžaduje radikálne riešenie. Ide už o balvan takej hmotnosti, že vládny kabinet M. Dzurindu by mal neodkladne prezentovať na verejnosti postup na jeho odstránenie.

Konečne vláda už musí urobiť niečo pre to, aby Svet pochopil, že kvalita života nášho rómskeho etnika je v prvom rade jeho vlastnou záležitosťou a absurdnosť jeho zvýhodňovania z domácich zdrojov oproti nerómskym občanom v obdobne neľahkej sociálnej situácii. Riešiť ju snahou o vysťahovanie a pálením všetkých mostov je možné iba vtedy, keď by bol prijímací štát.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia prevažne polojasno. Na severe a východe veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe a na východe pri daždi 7 až 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na východe miestami ešte okolo 8 m/s, cez deň zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele dážď, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.45 a zapadne o 19.55 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradoblačno20
Berlínoblačno11
Bratislavapolojasno17
Bruseldážď9
Budapešťoblačno17
Bukurešťprehánky19
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkidážď14
Istanbuloblačno23
Kodaňdážď11
Lisabonpolojasno18
Londýndážď12
Madridpolojasno22
Milánopolooblačno18
Moskvaoblačno14
Oslooblačno10
Paríždážď14
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno18
Štokholmprehánky10
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno15
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.