Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Problémom poisťovací svet

Komentuje Ľudmila Koníková

V zdravotníckom poisťovníctve sa nám opäť objavili nejaké recepty na riešenie problémov rezortu. Patria medzi ne aj návrhy koncepcie spoločného výberu poistného a spoločného inštitútu revízneho lekárstva. Vyšli z dielne Všeobecnej zdravotnej poisťovne a na konštruktívne stanoviská z ďalších zdravotných poisťovní nebolo treba dlho čakať. V pripomienkach z CHZP Apollo sa okrem iného hovorí, že prvý z predložených materiálov sa zaoberá problematikou, ktorá už bola opakovane riešená v legislatívnom zámere nového zákona o zdravotnom poistení, tento však bol vzhľadom na odbornú nepripravenosť dvakrát zamietnutý. Prijatie koncepcie spoločného výberu poistného by spôsobilo de facto určitú nesvojprávnosť zdravotných poisťovní a v konečnom dôsledku ich likvidáciu. Nuž pri akomkoľvek navrhovanom riešení problémov v zdravotníctve netreba zabúdať, že najväčšia príčina je v ekonomickej situácii na Slovensku. Mnohé podnikateľské subjekty odvádzajú platby za svojich poistencov, iných držia pri zemi finančné problémy a poistné neodvádzajú, ďalšie zaplatia, až keď nastúpia represívne opatrenia. Napriek tomu všetkému sa výber poistného pohybuje nad 90 % z predpokladaného výberu. Nestačí to však na zaplatenie výkonov, ktoré zdravotníctvo produkuje, najmä keď za 63 % poistencov platí poistné štát z minimálnej mzdy 2400 Sk, hoci tá je od 1. októbra minulého roka 4400 Sk. Štát v tomto roku odvádza na zdravotné poistenie mesačne za jedného poistenca 336 Sk, čo je v porovnaní s aktuálnou minimálnou mzdou o 280 Sk menej. Priemerné mesačné náklady na jedného poistenca však vlani boli 682 Sk.

Podľa odborníkov zo zdravotníckeho poisťovacieho sveta, aj keby v poisťovniach dosiahli stopercentný výber ročne, pribudli by iba 4 mld. Sk ročne, 6 mld. Sk by ešte chýbalo, a to pri cenách z roku 1998. Z reči čísel vychádza, že už väčšina navrhovaných riešení sa nejaví ako najšťastnejšia. Medzi najviac presadzované a najznámejšie patrí zrušenie plurality zdravotných poisťovní a úspora zo zaniknutej administratívy. Netreba však zabúdať, že ak niekde prejdú poistenci, tam je potrebné i spracovanie ich údajov, prípadne riešenie vzniknutých problémov. Mnohí z nás majú v živej pamäti, ako to svojho času vyzeralo pri výmene preukazov jednej zdravotnej poisťovne, na nepredstaviteľne dlhé rady čakania, stratený čas a znechutených poistencov, ktorí sa aj z tohto dôvodu rozhodli pre zmenu takejto inštitúcie.

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa v západnej polovici územia postupne pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, na juhozápade okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, v Podunajskej nížine v popoludňajších hodinách miestami okolo 10 m/s.Vo štvrtok bude oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Cez deň polooblačno, časom až oblačno a ojedinele zrážky najmä na východe. Najnižšia nočná teplota 9 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 14 st. Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 19.57 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno22
Belehradjasno19
Berlíndážď14
Bratislavapolojasno20
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno19
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené11
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno9
Lisabonjasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno21
Milánodážď16
Moskvapolooblačno20
Oslozamračené10
Paríždážď11
Prahaprehánky16
Rímdážď15
Sofiajasno17
Štokholmzamračené8
Varšavapolojasno15
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno18
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.