Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Iný kraj, iný mrav (16)

Bulharsko a jeho pravidlá

Západní manažéri na základe vlastných skúseností hodnotia Bulharov ako ľudí s výborným všeobecným vzdelaním a špeciálnymi vedomosťami najmä v technických disciplínach. Z charakterových vlastností je najčastejšia čestnosť a srdečnosť, ako obchodní partneri sú verní, lojálni a spoľahliví. Obľúbeným príslovím, ktorým sa riadi väčšina obyvateľov tejto krajiny, je: „Ako sa do lesa volá, tak sa z lesa ozýva“.

Rokovacím jazykom je angličtina, pri rokovaniach najmä so štátnymi úradníkmi si však treba zabezpečiť tlmočníka. Požiadavky na presnosť zodpovedajú približne našim zvyklostiam.

Obchodným partnerom je vhodné priniesť malé darčeky, vítané sú cigarety a cigary, zapaľovače, značkový koňak, cédečká s vážnou hudbou, exkluzívne perá, solárne kalkulačky a elektronické diáre.

Pri nadväzovaní nielen pracovných, ale i mimopracovných vzťahov je dobré vedieť, že pevné stisnutie podanej ruky alebo objatie okolo pliec sú znamením zvýšených sympatií a vysokého hodnotenia. Intenzívny pohľad do očí sa však chápe ako nepríjemný. V Bulharsku opäť prišlo do módy bozkávanie rúk ženám napriek tomu, že ženy sú v tejto krajine z pracovného i sociálneho hľadiska úplne rovnoprávne s mužmi.

V oblasti nonverbálnej komunikácie si treba uvedomiť, že prikývnutie hlavou v zmysle nášho „áno“ znamená pre Bulharov „nie“ a naopak!

Kto príde do Bulharska obchodovať a nezvolí si štýl mesiáša alebo človeka, ktorý všetko videl a všetko vie, okrem obchodných partnerov si celkom určite nájde aj nových osobných priateľov. Netreba však zabúdať, že pri rozhovoroch sú nevhodné témy, ako národnostné menšiny (najmä Turci) a politická – komunistická minulosť krajiny. Bulhari sú pyšní na športové výsledky (futbal, ľahká atletika, moderná gymnastika) – kto sa vyzná v tejto oblasti, určite zaboduje.

(hyž)

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa v západnej polovici územia postupne pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, na juhozápade okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, v Podunajskej nížine v popoludňajších hodinách miestami okolo 10 m/s.Vo štvrtok bude oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Cez deň polooblačno, časom až oblačno a ojedinele zrážky najmä na východe. Najnižšia nočná teplota 9 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 14 st. Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 19.57 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno22
Belehradjasno19
Berlíndážď14
Bratislavapolojasno20
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno19
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené11
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno9
Lisabonjasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno21
Milánodážď16
Moskvapolooblačno20
Oslozamračené10
Paríždážď11
Prahaprehánky16
Rímdážď15
Sofiajasno17
Štokholmzamračené8
Varšavapolojasno15
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno18
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.